Yeniden Dönüş / Fatma Karagülle

Yazımın başlığı, okurlara şaşırtıcı gelmiş olabilir. Merak etmekte haklılar. Kim ya da neyin dönüşü? Mühür Kitaplığı Yayınevi’nin Genel Yayın Yönetmeni Şair-Yazar Mustafa Fırat, on yıl aradan sonra ikinci şiir kitabı..

Yeniden Dönüş / Fatma Karagülle
Yayınlanma: Güncelleme: 401 views

Yazımın başlığı, okurlara şaşırtıcı gelmiş olabilir. Merak etmekte haklılar. Kim ya da neyin dönüşü? Mühür Kitaplığı Yayınevi’nin Genel Yayın Yönetmeni Şair-Yazar Mustafa Fırat, on yıl aradan sonra ikinci şiir kitabı “Kırık Jilet”i okurlarına sundu. Bu on yıla, başka yapıtlar da sığdırdı elbette. Bu yüzden yazımın başlığı “Yeniden Dönüş” oldu.

Mustafa Fırat 1978’de İzmir’de doğdu. Aslen Burdurlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı okullarında öğretmenliğe başladı. İstanbul 50. Yıl Anadolu Lisesi’nde görevine devam etmektedir.

Mustafa Fırat şiir ve yazılarını çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlamaya devam ediyor. Bazı şiirleri İngilizce, Arapça ve Romence’ye çevrilmiş olup, yayımlanmış yedi kitabı bulunmaktadır:

Paslı Ayna ( Şiir – Ekim 2003 )
Lalezâr ( Şiir – Ocak 2005 )
İçimdeki Telâş ( Şiir – Şubat 2009 )
Karanlık Şiirler ( Şiir – 2013 )
Dersaadette Sabah Cesetleri ( Polisiye – Kasım 2016 )
Derin Uyku ( Polisiye, Gerilim – Ocak 2020)
Kırık Jilet ( Şiir – Aralık 2022)

Kırık Jilet, 64 sayfa. kırık jilet, ifşa, bir pankarta yazılıydı yarın, senfonik bir cinnet şarkısı, rüya ve şehre dair, taş, nebreska’da bir cevelan, boş trendeki makinistin şarkısı, matematik iyi, bir çınarın umuda söylediğidir, kurbağa ağızlı yavşaklar için moon-shine olmak üzere 11 şiirden oluşuyor.

Mustafa Fırat, kendisiyle konuşarak başlıyor ilk şiirine. Çünkü bunu bir terapi gibi görüyor kendine. Geçmişteki toplumsal olayları anımsıyor, günümüzdeki rahatsızlıklarını sıralıyor okurlarına. Haber bültenlerindeki yalan dolanlar, iflasını isteyen şirketler, konkordato isteyen müteahhitler, tecavüzcüler, ikiyüzlüler, açlık, Özgecanlar, iyi ve kötünün birbirinin yerine kullanılması… çoğumuz gibi şairimizi de etkiler. Bu yüzden eşi ve kızıyla Nebraska’ya gitmek istiyor.

 

64 sayfada yaşamı, kendini ve insanları sorgulayan Mustafa Fırat, yaşadıklarımıza değinmiş ve bunlarla yüzleşerek rahatsız olduğu tüm olumsuzlukların insandan kaynaklandığını, bunlarda kendisinin de payı olduğunu vurgulayarak hem kendi öz eleştirisini yapar, hem de okurlarını düşündürür ve onların da kendileriyle yüzleşmelerini sağlamaya çalışır.

Şiiri sevsin ya da sevmesin herkesin özellikle gençlerin Kırık Jilet’i okumalarını öneriyorum

Okurun bol olsun Mustafa Fırat.

Fatma Karagülle 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.