Büyüyeceksin bebek, büyüyorsun! / Heybet Akdoğan

ANLATI

Büyüyeceksin bebek, büyüyorsun! / Heybet Akdoğan
Yayınlanma: Güncelleme: 128 views

Dünyaya geleceğin gün alacağın ilk nefes canını yakacak, ağlayacaksın bebek. Sen yaşadığından habersiz ismini dahi bilmezken sana bir isim bulacaklar. Ya gurur duyup da erişemedikleri bir şeyin anlamını ya da ezikliğini yaşadıkları bir mananın adını sana bırakacaklar. Büyüyeceksin bebek ,yaşamın ne olduğunu bilmeden, yaşayarak büyüyeceksin.

Belki oyuncaklarının çok olduğu; yoksulluğu tanımadan ve paylaşmayı bilmeden (sadece almasını bilerek), ya da fakirliğin içinde acı çekerek (oyuncaklarını kendin üreterek) paylaşarak büyüyeceksin bebek. Okuyacaksın bebek, düşünmeden yoksun; soru sormanın öğretilmediği okullarda. Yarınların, egemenlere sermaye olmak için habersizce yetiştirileceksin. İki dil bileceksin ama ‘’anadil’’ini yazamayacaksın, okuyamayacaksın. Kütüphaneler dolusu okuyacağın kitaplar olacak ve okudukça, konuştukça kendini arayışların çoğalacak bebek. Arkadaşların olacak bebek, onlarla oyunlardan çok kavgaların olacak. İnsanlık tarihinin sınıf kavgalarını yaşamaya başlayacaksın. Çok sevildiğin ailenin içinde şefkati tadacaksın ve ilk yalan konuşmasını da ailenden öğreneceksin bebek. Belki hiç hatırlayamayacaksın ilk yalan söylemesini kimlerden öğrendiğini. Büyüyorsun çocuk, büyüyeceksin. Paylaşmayı isteyeceksin, paylaştıkça sana aç kalmasını öğretecekler. Sonra sen aç kalmamak için ‘’doymak bilmeden’’ isteyeceksin. Bir gün âşık olacaksın çocuk, seninle aynı olan ama kadim ve kutsal geleneklerin yaratmış olduğu sevgilinle o biyolojik çatışmayı (kimlik bunalımını) yaşayacaksın. Doğanıza ve doğal olan her şeye ilk ihanetiniz o zaman başlayacak. Sonra sevmenin paylaşmak olduğunu anlayacaksın. Çocukken de paylaşıp yalnız kalmıştın. Sevgiye, muhtaç bir hâlde arayacaksın sevmeyi-sevilmeyi arayacaksın çocuk. Görünmeyen ve ulaşılamayan bir duyguya bağlanacaksın… Sonra Adem ile Havva olan insanlık atalarını hatırlayacaksın. Büyüdükçe anlayacaksın onları; doğanın ve insanlığın bütünlüğünü değiştirmek istediklerinde, nasıl uygarlıkların ve imparatorlukların kölesi olduklarını. Büyüyeceksin çocuk, büyüyorsun. Gün gelecek umutların tükenecek, her şey anlamını yitirecek yüreğinde. Yeniden umutlar kuracaksın. Gerçeklikleri hiç değişmeyecek anlam ve kavramlara umut dolu isimler bulacaksın. Kalbinde soru işaretleriyle dolu acılar hissedeceksin. Acı çektikçe büyüdüğünü, güçlendiğini hissedeceksin. Sorgulamak isteyeceksin doğaya ve insana ait olan her şeyi.

Acıların, büyümenin sancıları olduğunu, ilk doğduğun gün gibi, aldığın ilk nefes gibi canın yana yana yaşayacaksın. Büyüyeceksin bebek, büyüyorsun!

Heybet AKDOĞAN

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.