Yakup Yaşar’dan Yeni Kitap: “Oyun Yazma Sanatı”

YENİ KİTAP

Yakup Yaşar’dan Yeni Kitap: “Oyun Yazma Sanatı”
Yayınlanma: Güncelleme: 193 views

Yakup Yaşar’ın yeni kitabı “Oyun Yazma Sanatı” Kabalcı Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. 344 sayfadan oluşan öğretici nitelikteki bu eserde Yakup Yaşar, tiyatro oyunu yazım süreçlerini, inceliklerini ve püf noktalarını okuyucuya detaylı bir şekilde sunmaktadır.

Tanıtım Bülteninden 

Oyun Yazma Sanatı adlı çalışmasında yazar, oyun yazma yetisini geliştirme ve oyun yazma sanatının incelikleri üzerine önemli detaylara dikkatleri çekmektedir. Oyun yazmak ya da herhangi bir edebi metni kaleme almak, akılda birikeni bilgi ve sezgi süzgecinden geçirip hedef kitlenin ilgisini çekecek biçimde yazıya dökmektir. Özellikle tiyatroda izleyici, yazarın yazma sürecini önemli ölçüde etkilemektedir. Genelde “Oyun, sahnelenmek için yazılır.” denir ama esasen izleyici için yazılır. Hiç kimsenin izlemeye değer görmediği oyun, yaratılma sürecini tamamlamamış demektir.

Bu kitap, sahneye konma sürecini de kapsayan oyun yazım teknikleri ile ilgili püf noktaları üzerinde durmakta. Ayrıca yazar olmaya hevesli insanlara yazı yazanın herkesin yazar olmadığı gerçeğini hatırlatmaktadır. Bu çalışmanın sonunda, yazarın yıllar önce kaleme aldığı Ben ve Ben başlıklı oyun metni de örnek olarak yer almaktadır. Yazar, örnek oyun ile yazarlığın bir sürece bağlı olduğunu ve insanın sürekli yazarak bu konuda gelişeceğine vurgu yapmaktadır. Son olarak yazarın da deyimiyle “Yazmak uyanmaktır; sürekli yazmak uyanık kalmaktır.” Dramatik yazarlık üzerine kaleme alınmış bu kitap, her daim uyanık kalma mücadelesi veren herkese hitap etmektedir.

 

  • Oyun Yazma Sanatı 
  • Yakup Yaşar
  • Türü : Tiyatro
  • Kapak Tasarım : Doruk Can Koçak
  • Sayfa Sayısı : 344

Yakup Yaşar Kimdir?

İlköğretim eğitimini İzmir Aliağa Fatih İlköğretim Okulunda okul ikinciliği ile tamamlayan yazar, lise öğrenimini Aliağa Süper Lisesinde birincilikle bitirdi. Lisans diplomasını Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde başarılı bir derece ile elde etti. 2010 yılında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne Araştırma görevlisi olarak atandı. 2011-2017 yılları arasında Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde Bütünleşik Doktora öğrenimi gördü. 2017 yılında Doktora unvanı alan Yaşar 2019 yılından bu yana Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Yazarın sitemizdeki yazıları için tıklayınız…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.