Şair Servet Bardak: “Şiirsiz bir hayat düşünülemez”

BİYOGRAFİ

Şair Servet Bardak: “Şiirsiz bir hayat düşünülemez”
Yayınlanma: Güncelleme: 136 views

1975 yılında Siirt Gökçebağ Beldesinde dünyaya geldi. İlkokulu köyde okuduktan sonra ortaokulu dışardan sınavlara katılarak tamamlar. Lise diplomasını açıktan daha sonra alan şairin edebiyatla, şiirle tanışması tesadüfen bir gazetenin şiir köşesindeki şiirler dikkatini çeker ve edebiyata yönelmesini sağlar.

Ayrıca yaşadığı şehirdeki yerel gezetenin sahibi ‘şiir yazıyorsanız getirin yayınlayalım’ demesi ile daha fazla şiire ilgi duyan şair Bardak, aynı yıl yerel gazetede güncel konuları şiirsel bir dille yayınlatır ve daha sonra yüzlerce gezetede, dergide, internet sitelerinde şiirleri yayınlanır.

Gün geçtikçe şiirleri okumak için gazete almaya başlar, tutkuyla bağlanır. ‘Şiirleri sözcüklerle anlatmak kifayetsiz kalır’ diyen şairin şiir aşkı adeta şelale gibi içinde çağlar, ‘şiirsiz bir hayat düşünülemez’ diyen şairin;
Katıldığı Antoloji Kitapları:
1.Uluslararası Avrasya Şiir Antolojisi
2. Yeşeren Düşler Antolojisi
3 . Dikensiz Güller Antolojisi
4. Van Şehrimizi Anlatan Van Antolojisi
5.Hece Şiir Antoloji
6.Bırakın Kızlar Okusun Antolojisi
7. Korona Tufan Antolojisi
8. Hece şairleri Ansiklopedisi

Zaman zaman değişik yerel gezetelerde köşe yazarlığı yapan yazarın edebiyat sitesinde 1312 üzerinde şiirleri kayıtlıdır.

2016 yılında Sivas Belediyesi İşitme Engelliler Derneği’nin ve Cumhuriyet Üniversitesinin desteklediği Dikensiz Güller Antolojisi galasına katılan şair Servet Bardak, Sivas Belediye başkanının elinden teşekkür belgesini alır.

2022 Ağustos’unda İzmir’de ressamların ve şairlerin katıldığı sanatsal etkinliğine ve çalıştaya katılan Şair; 2017’de Bursa’da Şairler Yazarlar Derneği’nde düzenlenen bir etkinliğe katılıp başka tarihlerde İstanbul Nişantaşı’nda değerli sanatçıların ressamların ve şairlerin bir araya gelip şiirler, şarkılar okunduğu hafta sonu etkinliğine değerli bir şair arkadaşıyla icabet eder.

Osmaniye’de 2017 Nisan ayında şiir yarışması etkinliğine katılıp ve dünyaca ünlü yazar Yaşar Kemal’in köyünde gerçekleşen bir geziye katılan şair; zaman zaman il dışında şiir etkinliklere davet edilir. Şair; fırsat buldukça katılmaya çalışır. 2018’deTürk Dili ile ilgili Samsun’da yapılan sempozyumda hece şiirini yaşatan âşıklık geleneğini sürdüren atışmalarda bulunan daha önce tanıştığı Pir Bekir mahlaslı Bekir Cila Bey’in ‘şiirde mahlasın olsun’ önerisine sıcak bakarak Servet’i mahlasını alarak aynı zamanda hece şiiri ve âşıklık geleneğini yaşatmak için yapılan araştırmada ‘kaynak Servet Bardak Siirt şeklinde yer almanın gururu içindeyim’ diyen şair Bardak,  2017 Ağustos ayında ilk kitabı olan “Rozam” adlı şiir kitabını okuyucularıyla buluşturur, aktif olarak şiir yazar.

Ayrıca 2017 ve 2018 Siirt’te Siirt Kitap Fuarı’na katılır ve 2019 yılında da Diyarbakırlı şair – yazar Mehmet Ali Abakay Bey’in daveti üzerine Diyarbakır Kitap Fuarı’na icabet eder.

Siirt Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü hizmetli memur olarak çalışmakta olan şair; evli, iki kız, iki erkek, 4 çocuk babasıdır.

Biyografi Düzenleme : Ediz Servan Erdinç

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.