Psikolog Fatma Gezici Pehlivan: “Mutluluk Yarına Ait Değil”

“Mutluluk yarına ait değil. O bir varsayım değil. Mutluluk burada şimdi başlar…” ( Salif Keita) Ne çok anlam barındırır bu dizeler. Yaz yaz sayfalar yetmez belki anlatmaya. Hemen hemen hepimizin..

Psikolog Fatma Gezici Pehlivan:  “Mutluluk Yarına Ait Değil”
357 views

“Mutluluk yarına ait değil. O bir varsayım değil. Mutluluk burada şimdi başlar…” ( Salif Keita)

Ne çok anlam barındırır bu dizeler. Yaz yaz sayfalar yetmez belki anlatmaya. Hemen hemen hepimizin düşüncelerinde yarın var. Yarın için yaşadığımız kaygı bizi sürekli korkutuyor. Oysa yarına çıkacağımız bile belli değilken. Düşündüğümüzde ne kadar da tuhaf geliyor değil mi? Bu durum bile kaygılandırır bizi kendi içinde. Hayatı ve anı yaşamak hep zor gelir bizlere. Endişeler ile boğuşup dururuz. Dün ve diğer günler dert girdabıdır çoğumuz için. Sürekli geçmişi düşünür ve kızarız yaşadığımız olumsuzluklara. Kurtulamayız geçmişten. Kaçırırız yaşamamız gereken anı. Tüm endişe ve üzüntüler geçmiş ve geleceğe aittir.

Neden zor gelir bizlere şu kısacık hayatta mutlu olmak? Çünkü hep engel koyarız mutluluğun önüne. Düşünsenize bir milyara yakın insan günlük 20 TL den az harcıyor belkide hiç. 200 milyondan fazla insan barınma haklarından mahrum. 400 milyondan fazla insan okuma yazma bilmiyor. Şu kısacık ömürde mutlu olmak mümkündür. Önünüzdeki zoraki planları kaldırın. Zorlukların kalktığını göreceksiniz. Tek ihtiyacımız huzura odaklanmış sakîn bir akıl. İnanın çok zor bişey değil. Mutlu olmak için hayatınızın mukkemel olmasını bekleyip sürekli ertelemeyin. Çünkü olmayacak…

Mutlu olmak için planlarınızın tutmasını da beklemeyin planlar tutmaya bilir. Mutlu olmak için birilerinin sizi farketmesini ya da anlamasını beklemeyin. Zira herkesin derdi başından aşkın. Kısacası mutlu olmak için dertlerin bitmesini beklemeyin, dertler hayatın gerçeği. Mutlu olmak için televizyonda gördüğünüz o hayatlara da kanmayın. Onlar birer aldatmaca. Mutlu olmak bizim iç dünyamızla ilgilidir. Unutmayın mutluluğunuzun önündeki tek engel sizsiniz. Eğer istersek küçük şeylerden bile büyük mutluluklar yakalayabileceğimizi bilelim.

Pozitife odaklanın negatifi düşünmeyin. Kendinize bir iyilik yapın ve affedin.

Fatma Gezici Pehlivan

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız…

YORUMLAR (3)

  1. Hiyal Gezer 30 Temmuz 2023, 18:09

    Yine ve yeniden insanı düşündüren ve tünelin sonundaki o parlak ışığa yönlendiren harika ötesi cümleler. Güzel hocam kaleminize sağlık ???? O kadar akıcı ve huzur dolu cümleleriniz var ki saatlerce konuşsanız dinlerim ve sayfalar dolusu yazsanız okurum ???? Evet mutluluğun önündeki tek engel biziz ve ben her zaman mutlu olmayı seçiyorum ????????

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.