Ölüm İstenci / Mert Happy

ÖYKÜ

Ölüm İstenci / Mert Happy
125 views

ÖLÜM İSTENCİ 1/1

Bütün ömrünü mutlu yaşamış ihtiyar, ömrünün son gününde ömrü boyunca yaşadığı mutluluğun sahte olduğunu öğrenince bütün ömrünü mutlu yaşamış sayılır mı?

ÖLÜM İSTENCİ 1/2

Ömrünün son gününde yaşamının sahte bir mutluluktan ibaret olduğunu öğrenen ihtiyar, aslında mutsuz bir yaşam sürmüştür. Fakat son gününde her ne kadar üzücü bir gerçeği öğrense de, son kertede öğrendiği bu gerçek onun mutlu ölmesini sağlamıştır.

ÖLÜM İSTENCİ 1/3

Sahte mutluluk yaşantısınında ki mutluluğun büyük kısmının patriarkal dini görüşlerle birlikte ölüm sonrası yaşam olan ihtiyar son kertede ölümün saf karanlık olduğunun gerçeğini öğrendiğinde aslında mutsuz bir ölüm yaşamış sayılır.

ÖLÜM İSTENCİ 1/4

Saf karanlık gerçeğini öğrenen ihtiyar, patriarkal dini görüşün yalanını öğrendikten sonra öbür dünyada sorgulama olmayacağını öğrendi ve de bu yüzden sevindi, çünkü yaşadığı son günde cehenneme gitmek gibi bir korkusu vardı. O hâlde cehenneme gitme korkusu kalmayan ihtiyar mutlu bir ölüm yaşadı.

ÖLÜM İSTENCİ 1/5

Yalanlarla yaşadığı mutluluğun bir diğer kısmı da gençlik yalanları olan ihtiyar evlendiği gün bakire olduğunu bildiği karısının aslında bakire olmadığını ve de kadınlara haz oyunbazlıklarla onu kandırdığını öğrendiği için üzüldü ve mutsuz bir ölüm yaşadı.

ÖLÜM İSTENCİ 1/6

Yaşadığı gençlikte yaptığı hataları düşünen ihtiyar son kertede bu hataların ona hiç bir şey kaybettirmediğini aksine o hataları yapmasa daha büyük hatalar yapacağını öğrenince sevindi ve de mutlu bir ölüm yaşadı.

ÖLÜM İSTENCİ 1/7

Hayırlı ve inançlı çocuklar büyüten ihtiyar son gününde çocukların ondan olmadığını ve de kısır olduğunu öğrendi, bu yüzden sinirlendi ve mutsuz bir ölüm yaşadı.

ÖLÜM İSTENCİ 1/8

Üç yıl önce sattığı atının parasını pazardan eve dönerken kaybeden ihtiyar, parayı kaybetmediğini aslında paltosunun cebinin astarının yırtık olmasından dolayı astardan aşağıya gittiğini ve de en büyük oğlu İvan’ın parayı bulduğunu öğrendiğinde sevindi ve mutlu bir ölüm yaşadı.

ÖLÜM İSTENCİ 1/9

İhtiyarlığın sonun gününde öleceğini fark eden ihtiyar, gençliğinde aklından geçmeyen korkulara kaygılara düştü. Kephalos Sokrates’e insanlar ya ihtiyarlığın verdiği dermansızlık yüzünden ya da kendilerini öteki dünyaya daha yakın gördüklerinden, orada olup bitenler üzerinde kafa yorarlar; kuşku, korku dolar içlerine. Kimlere kötülük ettiklerini araştırmaya başlarlar hayatlarını gözden geçirip ettikleri haksızlıkların farkına varırlar, çocuklar gibi uykularından korkuyla uyanırlar. Oysa hiç haksızlık etmediklerini bilenler de hep tatlı bir umut vardır.” İşte ihtiyar ömrünün son gününe kadar Kephalos ‘un ikinci cümlesinde yaşadığını sanıyordu ama aslında yaşadığı yaşam Kephalos’un ilk cümlesiydi. Bunun ayırdına varan ihtiyar mutsuz bir ölüm yaşadı.

ÖLÜM İSTENCİ 1/10

Yaşamın ilkeliği karşısında oynanılan medeniyet oyunbazlıklarını yaşamının son kertesinde gören ihtiyar, toplumların medeniyetsizlikleri karşısında azgın bir hayvan gibi dehşete kapıldı. Zira onlara göre medeniyet bir kesimin çatal bıçak kullanım şekliyken, diğer insanların çatalının ucundan yiyecek bir şey olmaması umurlarında değildi. Kendisini medeni bilen ihtiyar bu gerçekler karşısında hayvanlar kadar alçalmak istediyse de hayvanların daha medeni olduğunu gördü ve de mutsuz bir ölüm yaşadı

ÖLÜM İSTENCİ 1/11

Ömrünün son gününde bütün yaşamını hatırlayan ihtiyar, mutlu yaşadığını düşündüğü yaşamın da, ne mutlu ne mutsuz; ne iyi ne kötü; ne doğru ne yalnış; ne kalabalık ne yalnız; ne genç ne de ihtiyar yaşadığını fark etti. Üzüldü. Bütün bunları ömrünün son gününde hatta şimdi son nefesinde fark ettiği için üzüldü. Mutluluğun peşinden bu kadar çok koştuğu için gözünden kaçırdığı gerçekler için üzüldü. Bütün ömrünü mutlu yaşadığını sanan ihtiyar böylelikle mutsuz, ama bir o kadar güler yüzlü öldü, içindeki mutsuzluğu yansıtmayarak. Çünkü herkes onun mutlu yaşadığını ve de mutlu öldüğünü bilsin istedi İnsan ölüm esnasında üç şekilde yaşar: Geçmiş, gelecek ve an. Ölüm döşendiğindeki ihtiyar geçmişi anımsar, bir nevi oraya gider; o zamanı tekrar tekrar yaşar ve de o an da bu duruma duygusal tepki verir. Aynı zamanda geçmişteki durumlara o anda verdiği tepkiler onun gelecekteki (Ahiretteki) yerini belirler. Ölüm tek başına son ya da başlangıç değildir. Hiç varolmamaktır.

Mert Happy

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.