Mânalar Var Bizi Deryalara Sürükleyecek / Züleyha Tuna

/ 15 Mayıs 2023 / 49 views / yorumsuz
Mânalar Var Bizi Deryalara Sürükleyecek / Züleyha Tuna

Tevafuk ile tesadüf arasında ki ince çizgiyi yaşamak. Tesadüfe verilme ihtimali olmayan İlâhi gücü hissederek kadere teslim olmak…

Hayatımızda karşılaştığımız birçok olaylar ve dönüm noktaları vardır. İçinden çıkılmaz zannettiğimiz, zannede zannede ruhumuzu yorduğumuz olaylar vardır. Öyle zamanlar gelir ki yolumuz; yollara çıkar, bir değil bin çok kapı dizilir karşımıza… anahtarı muamma.

Dünyanın gürültüsüne kısa süre kapatsak duyularımızı; ruhumuzun, gönlümüzün, fikrimizin enerjisi ile baş başa kalır bedenimizden uzak heyecan veren o mistik güçlere kulak verir muamma olan anahtarı buluruz…

İnsan kelimesinin kökü nisyandan gelir manasında unutkanlık vardır. Nefsini Rahmanın verdiği güçlerle yönetemezse Rahmet’i unutur, hakîkati, yolu yolculuğu, olayların silsilesini, birbiri ile bağını unutur. Bu sebepten mi acaba şansa inanmak; nasibe inanmak varken. Şu birkaç kelime arasında ne ince çizgiler var ne derin mânalar var var, bizi deryalara sürükleyecek…

Üstümüze sağnak sağnak raydan çıkmış olaylar gelir ya… imtihan için geldik şu fani dünyaya ,sınavımız var heybemize göre. Bize seyyahlık düşer heybemizi ziyan etmeden çölleri aşmak, nehirleri geçmek, fırtınalara göğüs germek. Bize sabır, sebat, ve teslimiyet düşer. Bu güçlere inanmak, taze tutmak… Şu üç beş kelime; şu denilemeyecek kadar kutsal. İmanın heyecan meyveleri.

Züleyha Tuna

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız...
Benzer Konular
Züleyha Tuna yazdı: Çocukların Senaryosu
Okulların kapanmasına sayılı günler kala kimi aileleri tatil telaşı sararken, kimi aileler değişmeyen monotonluk da geçirecek tatili. Çocukların telaşı ne acaba? Evlatlarımızın beklentisi nedir? Nasıl bir tatil hayali kuruyorlar? Çocuklarımızın..
Tereddüt / Züleyha Tuna
Söylenecek sözler birikmiş Baharın meltemi gerdanına değmiş Kaç bahar bitmiş Ayrılığın yıl dönümü her bahar Sevgiliye… İçinde ciğeri söken cehennem ateşi Nefreti solumak Kasvetle bakmak Hapsolmuş ruhlara, Gövdene çarpan dalgalar,..
Fatma Türkdoğan yazdı: “Bayram Çoşkusu”
“23 Nisan’da “Çocuğum” ben 19 Mayıs’ta “Gencim” 30 Ağustos’ta “Zafer’im” 29 Ekim’de “Cumhuriyet’im” Çünkü ben: Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Emanetlerinin bekçisiyim…” Üstteki şiirin kime ait olduğunu bulamadım maalesef nette. Çok beğendiğim..
Sanat ve Sistem / Melda Vatancı
Bazen toplumlar karanlığa doğru ilerlediği zaman sanatın da bundan nasibini aldığı düşüncesi doğru mudur? Kötülük ve ahlaksızlık her yanı sardığında bile buna rağmen sanat var olabilir mi? Toplum,düşünce ve üretim..
Hangi Tiyatroda Oynuyorsunuz Beyler?
Josef K.’nın davası “Bir köpek gibi!” olan sona yaklaşırken onun cellatlarını bizzat biz de tanımış oluruz. “Frank giymiş, soluk yüzlü ve şişman kimselerdi.” Dönemin modasına göre oldukça şık, Çehov’un açlık..

Yorum yaz