Heybet Akdoğan Yazdı: Haldun Dormen ve İzmir Sahne Tozu Tiyatrosu

ANLATI / TİYATRO

Heybet Akdoğan Yazdı: Haldun Dormen ve İzmir Sahne Tozu Tiyatrosu
Yayınlanma: Güncelleme: 104 views

Tiyatro, çağımızın tüm kültürleriyle özdeşleşmiş bir sanat dalıdır. Türk tiyatrosu klasikleşmiş yapıtlarımızla birlikte, yaşama bakış açımızı yorumlayan ve yönlendiren bir özelliğe sahiptir. Gerçi tüm ülkelerin tiyatroları için aynı şeylere söylesek de, Türk tiyatrosunun içimize sinmiş başka bir kokusu vardır.

Tiyatronun bakış açısını yaşamına katan her birey, karşılaştığı sorunlara daha bilinçli yaklaşır ve olayları daha derinlemesine düşünür. Tiyatro izlemek bir yaşam biçimi olmanın yanında; tutku, merak ve ilgidir. Tiyatro izlemek sosyal birey olmakla eş değerdir. Tiyatrolar duyusal, duygusal ve uyarıcıdır. Bu nedenle tiyatroyu içinde bulunduğumuz kapitalist sistem içinde gerçek manada bir eğlence unsuru olarak göremeyiz. Çünkü tiyatroların yapısı buna müsaade etmemektedir.

Komedi türünde tiyatrolar olsa da; güldüren tiyatro sahnelerini tiyatro bilinciyle izlediğimizde, her komik sahnenin mutlaka topluma vermek istediği bir mesajının olduğunun farkına varırız.

 

Daha geçtiğimiz gün, İzmir Sahne Tozu Tiyatrosu’nda Haldun Dormen; ” Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu” isimli tiyatro oyunuyla seyirciyle buluştu.

Basından takip edebildiğim kadarıyla, salon tıklım tıklım doluymuş ve seyircileri kahkahalara boğan bir gösterim olmuş. Usta sanatçı Dormen’in sahne rekoru kırması yine bizi şaşırtmadı! Haldun Dormen’i yıllardır tanıdığımız için, kendisinin işini çok seven, enerji dolu biri olduğunu biliriz.

Haldun Dormen yıllardır Türk tiyatrosuna ömrünü adayan bir isim. Tiyatronun duayeni bir emektar. Tiyatro alanında yetiştirdiği öğrencilerin kalitesi, tiyatro severlerin malûmu! Haldun Dormen tiyatrosuyla ve seyircisiyle kendisini tamamlayan bir sanatkâr.

Sahne- seyirci alışverişini çok iyi bilen Haldun Dormen, zamanın ve toplumun sözcülüğünü yapan eserleriyle, sanat hayatımızda zirvedeki yerini korumaya devam ediyor.

” Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu” tiyatrosuyla izleyiciye; Antik Roma Dönemi’nde bir kölenin özgürlüğünü kazanmak için yaptıklarını komedi tarzıyla tiyatroya aktaran Haldun Dormen, ekibiyle birlikte İzmir’de katılımın yoğun olduğu bir başarıya daha tekrar imza attı.

Tiyatro böyle bir şey işte! İzleyenlerin kim oldukları, nasıl bir ruh haline sahip oldukları hiç önemli değil. İyi hazırlanmış bir tiyatro oyunu, birçok insanı salona doğru yönlendirir ve o an bütün izleyiciler tiyatroya adapte olarak, bambaşka dünyaların içine girerler. Aslında o dünya hepimizin bir zamanlar yaşamış olduğu, görmüş olduğu ya da şimdi içinde nefes aldığı hayatlardır.

Tiyatro her şeye tepkidir. Olumlu olanla yetinmeme tepkisi, olumsuz olana ise eleştiri ve müdahale tepkisidir.

Fark etmez..! İster duygusal ister neşeli tiyatro türleri olsun, her tiyatro oyunu sahnelediği her şeye anlam yüklemek ister. Haldun Dormen’in tiyatro eserleri bu konuda oldukça zengin birikime sahip. Öyle olmasaydı, İzmir’deki tiyatro salonu tıklım tıklım dolmazdı.

Haldun Dormen’in tarihsel bir konuyu anlatan son tiyatro oyunu, geçmişteki birey ve toplum deneyimlerini, günümüz dünyasıyla eş zamanlı kılmaya çalışarak sahneye aktarmıştır.

“Tarih bugünün aynasıdır” kaygısını taşıyarak izleyicilerle buluşan “Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu” adlı tiyatro oyunu, Haldun Dormen’in, tarihin sanatçı tarafından tarihsel gerçekliğe bağlı kalınarak, günümüz dünyasına aktarılmasında sağladığı başarıyı ifade etmektedir.

İzleyicilerin büyük beğenisini kazanan Haldun Dormen’in bu eseri, akademik tarihe göre, insanların kendilerinden bir şey bulabilecekleri tarih anlatımının tiyatroda ispatlanmış bir örneğidir.

Heybet AKDOĞAN

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.