Aydan Ay yazdı: Varlık dergisi ve “Kontes Dö Noay”

/ 26 Mayıs 2023 / 82 views / yorumsuz
Aydan Ay yazdı: Varlık dergisi ve “Kontes Dö Noay”

Eski Varlık Dergilerine göz atarken, “Kontes Dö Noay” şiirlerine rastlıyorum. Kimdir diye merak ediyordum. Asıl adı Anna de Noailles… 1. Dünya Savaşı öncesinde Fransa’nın önde gelen edebiyatçıları arasında yer alan şair…

Anna de Noailles; tam adı Anna Elisabeth de Noailles Prenses Brancovan Kontes Mathieu (d. 15 Kasım 1876, Paris – ö. 30 Nisan 1933, Paris, Fransa)

Bir Rumen prensinin kızı ve bir Osmanlı paşasının torunuydu. Fransız vatandaşı oldu, ardından da bir Fransız kontuyla evlendi. Marcel Proust ve Colette gibi romancılar, Paul Valéry ve Jean Cocteau gibi şairlerle dostluk kurdu. Le Coeur innombrable (1901; Sayısız Yürek), Les Éblouissements (1907; Görkem) ve L’Honneur de souffrir (1927; Acı Çekmenin Onuru) adlı şiir kitapları duyarlı bir doğa sevgisiyle yüklüdür.

Lirizmi 19. yüzyıl şairlerinden Alfred de Vigny ve Alphonse de Lamartine’in romantik temalarından kaynaklanır. Sonraki yapıtlarında, kaçınılmaz olan bedensel tükeniş karşısında duyduğu dehşeti işler.

Noailles Légion d’honneur nişanıyla ödüllendirilmiş ve Belçika Kraliyet Fransız Dili ve Edebiyatı Akademisi’nin üyeliğine seçilmiştir.

“Sevmek, artık yalan söylememektir,
Hiçbir kurnazlığa gerek yok demektir,
Sevecen bir kolla sardığımızda,
Kaçan vücudu, hoşlanınca.

-Hayal kuran ve şarkı söyleyen sesime güven
Senin mutluluğunu teşkil eden .
Benim kötü huylu olduğumu mu söyleyeceksin
Ya onu daha önce sana söylemesem?

-Çok az, kötü düşünceliyim,
Seni sevmekle vaz geçtiğim
Bu sağduyulu yalnızlığı
Tekrar bulmak istiyorsam zaman zaman !”

Anna de Noailles
Çeviri: Sunar Yazıcıoğlu

Aydan Ay

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız...
Benzer Konular
Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” adlı şiiri VIII. Meksika Uluslararası Şiir Festivalinde
Şair Gülten Doğruyol İncesu’nun Seslendim Uyuyordu Dünya kitabında yer alan “Durmadan” adlı şiiri, 29, 30, 31 Mayıs ve 1, 2 Haziran 2023 tarihlerinde düzenlenen VIII. Meksika Uluslararası Şiir Festivalinde seslendirildi...
Enver Karahan’ın İncelemesiyle: Dünyayı Sığdırırdın Avuçlarına
Cemil Yüksek, ”Başı göğe ermiş ağaçların kendiliğinden yeşerdiği, dağların, tepelerin, vadilerin, sert yüksekliklerle horona durduğu yerdeydi” diye tarif eder doğduğu köyü. Yoksulluk ve olumsuzluklarla geçen çocukluğunda, bir şeyi hiç eksik..
Enver Karahan’ın “Savaş Günlükleri” İsimli Şiiri Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de
Enver Karahan’ın “Savaş Günlükleri” isimli şiiri Belçika’da şair Dr. Agron Shele tarafından emek verilen Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de yayımlandı. Enver Karahan’ın “Zamana Yenik Düşler” adlı şiir kitabında yer alan şiirin..
Roma’da Bir Cinayet Oyunu İzmit’e Geliyor.
Elçin Güler’in yazdığı, Kubilay Penbeklioğlu’nun yönettiği, Çiçek Dilligil, Kubilay Penbeklioğlu, Melek Şahin, Dilara Mücaviroğlu ve BurakUyanık’ın oynadığı “Roma’da Bir Cinayet” oyunu 25 Nisan saat 20:00’de Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gösterimde..
Gülten Doğruyol İncesu’nun Şiiri “Tarihe Not” Atunis’te
Uluslararası Şiirsel Galaksi ATUNİS’te Şair Gülten Doğruyol İncesu’nun “Tarihe Not” adlı şiiri yayınlandı. “Seslendim Uyuyordu Dünya” , “Ilgıt” , “Yürek Kuyusu”, “Merhaba Mavi” adlı şiir, “Mendil” adlı öykü ve “Niye..

Yorum yaz