Aydan Ay yazdı: Varlık dergisi ve “Kontes Dö Noay”

Eski Varlık Dergilerine göz atarken, “Kontes Dö Noay” şiirlerine rastlıyorum. Kimdir diye merak ediyordum. Asıl adı Anna de Noailles… 1. Dünya Savaşı öncesinde Fransa’nın önde gelen edebiyatçıları arasında yer alan..

Aydan Ay yazdı: Varlık dergisi ve “Kontes Dö Noay”
Yayınlanma: Güncelleme: 278 views

Eski Varlık Dergilerine göz atarken, “Kontes Dö Noay” şiirlerine rastlıyorum. Kimdir diye merak ediyordum. Asıl adı Anna de Noailles… 1. Dünya Savaşı öncesinde Fransa’nın önde gelen edebiyatçıları arasında yer alan şair…

Anna de Noailles; tam adı Anna Elisabeth de Noailles Prenses Brancovan Kontes Mathieu (d. 15 Kasım 1876, Paris – ö. 30 Nisan 1933, Paris, Fransa)

Bir Rumen prensinin kızı ve bir Osmanlı paşasının torunuydu. Fransız vatandaşı oldu, ardından da bir Fransız kontuyla evlendi. Marcel Proust ve Colette gibi romancılar, Paul Valéry ve Jean Cocteau gibi şairlerle dostluk kurdu. Le Coeur innombrable (1901; Sayısız Yürek), Les Éblouissements (1907; Görkem) ve L’Honneur de souffrir (1927; Acı Çekmenin Onuru) adlı şiir kitapları duyarlı bir doğa sevgisiyle yüklüdür.

Lirizmi 19. yüzyıl şairlerinden Alfred de Vigny ve Alphonse de Lamartine’in romantik temalarından kaynaklanır. Sonraki yapıtlarında, kaçınılmaz olan bedensel tükeniş karşısında duyduğu dehşeti işler.

Noailles Légion d’honneur nişanıyla ödüllendirilmiş ve Belçika Kraliyet Fransız Dili ve Edebiyatı Akademisi’nin üyeliğine seçilmiştir.

“Sevmek, artık yalan söylememektir,
Hiçbir kurnazlığa gerek yok demektir,
Sevecen bir kolla sardığımızda,
Kaçan vücudu, hoşlanınca.

-Hayal kuran ve şarkı söyleyen sesime güven
Senin mutluluğunu teşkil eden .
Benim kötü huylu olduğumu mu söyleyeceksin
Ya onu daha önce sana söylemesem?

-Çok az, kötü düşünceliyim,
Seni sevmekle vaz geçtiğim
Bu sağduyulu yalnızlığı
Tekrar bulmak istiyorsam zaman zaman !”

Anna de Noailles
Çeviri: Sunar Yazıcıoğlu

Aydan Ay

[button url=”https://www.besincisanat.com/category/aydan-ay/” target=”true” text=”Yazarın diğer yazıları için tıklayınız… ” class=”mavi” size=”small”]

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.