Yazar Elif Doruk Budak Ve Kemal Uysal Söyleşisi

Elif Doruk Budak: Kemal Uysal kimdir, kastettiğim özgeçmişiniz değil, sorumu şöyle sorayım: Siz evrende kendinizi nerede konumlandırırsınız? Kemal Uysal: Merhaba, bu soru beni hep zorlamıştır. Bunun cevabını henüz bilmiyorum. Açıkçası..

Yazar Elif Doruk Budak Ve Kemal Uysal Söyleşisi
Yayınlanma: Güncelleme: 743 views

Elif Doruk Budak: Kemal Uysal kimdir, kastettiğim özgeçmişiniz değil, sorumu şöyle sorayım: Siz evrende kendinizi nerede konumlandırırsınız?

Kemal Uysal: Merhaba, bu soru beni hep zorlamıştır. Bunun cevabını henüz bilmiyorum. Açıkçası kendimi evrende konumlandırmalı mıyım onu da bilmiyorum. Bunu tanımladığımda sanki yapacak bir şey kalmayacak gibi hissediyorum. Bu yüzden hareketli bir formda ve düşüncede sürekli üretmek, yenilenmek, düşünce ve bakış açısı kulağıma daha hoş geliyor.

E.D.B: Yakın zamanda Ange Yayınları’ndan “Köpek” adlı bir yapıtınız yayımlandı, bize yazım sürecinizi biraz anlatır mısınız?

K.U: Köpek’in oluşum süreci biraz entresan. Yazmaya ilk kez telefonumun not defterinde başladım. İki defa yanlışlıkla sildim. Motivasyonum düştü, yaklaşık bir sene yazmadım. Pandemi sürecinde tekrar yazmaya başladım. Devamında Elif Hanım (Ange Yayınları Genel Yayın Yönetmeni ve editör) ile (yani sizinle) sosyal medyada yollarımız kesişti ve iyi ki de kesişti. Kitabı bitirmeme vesile oldu bu.

E.D.B: Her yazarın ve şairin en fazla okumalarını merak etmişimdir, genellikle zihninizi ne tür kitaplarla beslersiniz?

K.U: Açıkçası iyi bir kitap okuyucusu değilim. Çok çabuk dağılıyorum. Roman, tarih ve biyografi kitapları okumaktan keyif alıyorum ama zamanla bunlar değişebilir tabii.

E.D.B: En son etkisinde kaldığınız kitap hangisi?

K.U: Otomatik portakal

E.D.B: Muhtemelen birçok yazar ve şair bizi etkilemiştir, bu konuda sizin vazgeçilmeziniz hangisi?

K.U: İlber Ortaylı

E.D.B: Son olarak üzerinde çalıştığınız başka bir çalışmanız var mı?

K.U: Şu an iki kitap üzerinde çalışıyorum. Öncelik “1453 No’lu Öğrenci” olacak. Ardından, bir yörük hikâyesi olarak kurguladığım “Yavşan”.

Beşinci Sanat 

 

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.