Yazar Elif Doruk Budak Ve Kemal Uysal Söyleşisi

/ 17 Ağustos 2022 / 329 views / yorumsuz
Yazar Elif Doruk Budak Ve Kemal Uysal Söyleşisi

Elif Doruk Budak: Kemal Uysal kimdir, kastettiğim özgeçmişiniz değil, sorumu şöyle sorayım: Siz evrende kendinizi nerede konumlandırırsınız?

Kemal Uysal: Merhaba, bu soru beni hep zorlamıştır. Bunun cevabını henüz bilmiyorum. Açıkçası kendimi evrende konumlandırmalı mıyım onu da bilmiyorum. Bunu tanımladığımda sanki yapacak bir şey kalmayacak gibi hissediyorum. Bu yüzden hareketli bir formda ve düşüncede sürekli üretmek, yenilenmek, düşünce ve bakış açısı kulağıma daha hoş geliyor.

E.D.B: Yakın zamanda Ange Yayınları’ndan “Köpek” adlı bir yapıtınız yayımlandı, bize yazım sürecinizi biraz anlatır mısınız?

K.U: Köpek’in oluşum süreci biraz entresan. Yazmaya ilk kez telefonumun not defterinde başladım. İki defa yanlışlıkla sildim. Motivasyonum düştü, yaklaşık bir sene yazmadım. Pandemi sürecinde tekrar yazmaya başladım. Devamında Elif Hanım (Ange Yayınları Genel Yayın Yönetmeni ve editör) ile (yani sizinle) sosyal medyada yollarımız kesişti ve iyi ki de kesişti. Kitabı bitirmeme vesile oldu bu.

E.D.B: Her yazarın ve şairin en fazla okumalarını merak etmişimdir, genellikle zihninizi ne tür kitaplarla beslersiniz?

K.U: Açıkçası iyi bir kitap okuyucusu değilim. Çok çabuk dağılıyorum. Roman, tarih ve biyografi kitapları okumaktan keyif alıyorum ama zamanla bunlar değişebilir tabii.

E.D.B: En son etkisinde kaldığınız kitap hangisi?

K.U: Otomatik portakal

E.D.B: Muhtemelen birçok yazar ve şair bizi etkilemiştir, bu konuda sizin vazgeçilmeziniz hangisi?

K.U: İlber Ortaylı

E.D.B: Son olarak üzerinde çalıştığınız başka bir çalışmanız var mı?

K.U: Şu an iki kitap üzerinde çalışıyorum. Öncelik “1453 No’lu Öğrenci” olacak. Ardından, bir yörük hikâyesi olarak kurguladığım “Yavşan”.

Beşinci Sanat 

 

 

Benzer Konular
Fatma Türkdoğan Röportajı – Hazırlayan: Mehmet Bahçeci
Öykü türündeki son kitabı “Dilsizin Ağıdı” ile edebiyat severlerden tam not alan Fatma Türkdoğan’la beraberiz. Türkdoğan’a hem büyük beğeniyle okuduğumuz yeni kitabı hakkında hem de genel anlamda edebiyata ve güncel..
Mehmet Bahçeci’nin “İçimdeki Yangın” Romanı Okurlarıyla Buluştu
“Novelius Edebiyat” platformu editörlerinden Mehmet Bahçeci’nin İçimdeki Yangın isimli ilk romanı, şubat 2023’te Sapiens Yayınları etiketiyle yayımlandı. Merkezinde son derece nahif bir aşk öyküsünü barındıran İçimdeki Yangın, üç ana kısımdan ve..
Gülten Doğruyol İncesu’nun “Muzaffer Oruçoğlu” Söyleşisi Ghoroob – Gün Batımı Dergisinde Yayınlandı.
Gülten Doğruyol İncesu’nun Muzaffer Oruçoğlu ile gerçekleştirdiği söyleşi, İran’da yayınlanan Ghoroob – Gün Batımı dergisinin 27. sayısında Farsça ve Azerbaycan Türkçesiyle yayımlandı. 23 Ekim 2022’de geçirdiği kalp krizi sonucu genç..
Ange Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Elif Doruk Budak ile Birlikte
Ange Yayınları Nisan 2022 tarihi itibariyle kuruldu. Üç ay gibi kısa sürede 10’dan fazla kitap yayımladılar. Yayınevinin Genel Yayın Yönetmeni Elif Doruk Budak ile geçen bu süreyi ve yol haritaları..
Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” Şiiri, Our Poetry Archive’de Ayın Şiiri Seçildi.
Uluslararası bir kuruluş olan Our Poetry Archive’de Şair Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” adlı şiiri ayın şiiri seçildi. “Seslendim Uyuyordu Dünya” , “Ilgıt” , “Yürek Kuyusu”, “Merhaba Mavi” adlı şiir, “Mendil”..

Yorum yaz