Sevgi Erol Öçal’ın İncelemesiyle: “Büyüklük Pesinde”

KİTAP İNCELEMESİ

Sevgi Erol Öçal’ın İncelemesiyle: “Büyüklük Pesinde”
Yayınlanma: Güncelleme: 419 views

Cilasın ÖZGÜN 1983 doğumlu. Genç ve yetenekli yazarın üçüncü kitabı “Büyüklük Pesinde” Eylül 2023’de Artshop tarafından İstanbul da basılmış. Kitap 186 sayfa ve iki bölümden oluşuyor

Romanın kahramanı Yahya

Yahya farklı bir kişilik. Kendini kahraman olarak görüyor. Kahramanlık pesinde, düşünen, hayal eden, eylem yapan, rüya gören, tarihi kişiliklerle kendi özelliklerini bağdaştıran bir ruh haline sahip. İnancı kaderinin kahramanlık için yazıldığı yönünde. Ona göre, onun yaşama amacı kahramanca düşünüp kahramanca davranması. Hayatında bundan başka bir olguya yer yok. Dünyaya bu yüzden gelmiş sanki. Yahya buna kuvvetle inanıyor.

Birinci bölümde Yahya bir cinayete tanık oluyor. Yüzü Peçeli birisi bu cinayeti işleyen şahıs. Peçeli bir katilin peşine düşüyor ilk bölümde Yahya. Arayışlarını doğanın bin bir güzelliği içinde sürdürüyor birinci bölüm boyunca.

İkinci bölümde bu arayış devam ederken Yahya nın başından geçen bin bir olay anlatılıyor Bu olaylar anlatılırken çizilen doğa manzaraları bulunulan mekanlar karşılaşılan insan tiplemeleri çok güzel tasvir ediliyor yazar tarafından.
Burada genç yazarın o müthiş gözlem gücü hayal etme yeteneği okuyucuyu ele geçiriyor Yazara hayran bırakıyor okuyucuya.

Büyüklük Pesinde oldukça ilginç ve farklı bir roman.
Kurgusu basit gibi görünse de çok girift duygular içeren bir anlatımı var. Okurken gerçek mi hayal mi birbirine karışırken adeta zaman makinesi içinde savruluyor, hangi zaman diliminde geçiyor bu olay diye afallıyorsunuz. İnsan ruhunun derin dehlizlerinde geziniyor mutluluk duygusunun hayatınızdaki denge olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz. Hayatın gerçek anlamını sorguluyor, yaşamı devam ettiren şeyin ne olduğu konusunda kafa yoruyorsunuz ve bir kez daha doğanın o mükemmel uyumuna dengesine varoluşuna mükemmelliğine tanık oluyorsunuz. Doğanın dengesine karşın insanın ruhunda var olan o dengesizliği Yahya karakteri üzerinden izliyor varoluşun nedenleri üzerinde düşünüyorsunuz.

Cilasin ÖZGÜN ikinci kitabı “Devin Uyanışı” nda da Cahit karakteri ile okuyucuyu olumlu duygulara motive etmiş, vazgeçmeme umut etme konusunda güçlü mesajlar vermiş, yaşamın anlamı üzerinde düşündürtmüştü. “Büyüklük Pesinde” romanında da aynı şeyi farklı bir açıdan yapıyor yazar. Yahya karakteri romanın sonunda çıldırıyor ve deli gömleği ile akıl hastanesine kapatılıyor.

Nedeni, hırslarına yenik düşmesi ve bunu kabul dememesi. Zira Yahya oldukça hırslı ve yalnız bir kişilik. Güven ve sevgi yani insan ruhu için gerekli iki temel duygu ile ilgili sıkıntıları var. Değer görmesi için gücünü sergilemesi gerektiği inancını bir şekilde kendisinde geliştirmiş buna inanmış ve bütün yaşam eylemlerini bu inanç çevresinde sergilenmektedir. Dolayısıyla yenilgiyi kendine değersizlik giydiren bir kıyafet olarak algılayıp red etmekte her şartta ne olursa olsun kazanması gerekir inancı ile hareket etmektedir

Kazanamamak onun yaşam lügatında yoktur. Gücü, onun yaşamak için sığındığı limandır. Ne ile uğraşırsa uğraşsın kazanmalıdır. Aksi düşünülemez Dolayısı ile bütün zihnini kahramanca eylemler işgal etmekte, tüm enerjisini tüketmektedir bu durum Yahya’nın.

Aslında Yahya yaşadığımız toplumda yalnız ve tek değildir. Hepimizin içinde belki bir Yahya belki bir kaç Yahya vardır. Hırsları ile savaşan ve hep hırsları kazansın diye uğraşan ve toplumda binlerce Yahya vardır bu şekilde hisseden.

Kaçınılmaz olarak şu soru gündeme geliyor o zaman: Normal ve anormalin sınırı nedir? Belirleyicisi kimdir? Kim normal, kimler normal dışıdır? Bence oldukça çarpıcı ve düşünülmesi gereken bir konu bu.

Son sözler kitaptan oldukça vurucu:
“Huzurun hafifliğin rahatlığın koynunda belki tekrar megaloman bir hayale rahatça kapılacağım zamanları belki insanoğlu özlerdim. Tekrar umut ve istekliliğin koynunda gezegenimiz ne kadar mükemmel olurdu anlatamam size”

Sevgili Cilasin ÖZGÜN çok teşekkür ediyorum kendi adıma ve okuyucu olarak temsil ettiğim kişiler adına. Bizleri hayatın gerçekleri ile yüzleştirdiğin yaşamın amacını sorgulattığın için.

Sağ ol, var ol.
Yeni eserlerini pupa yelken açık sonsuz maviliklerle buluşturman dileği ile.

Sevgiler saygılar selamlar.

Sevgi Erol Öçal

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.