Sait Çelik ve Başarının Sırrı

/ 15 Mayıs 2023 / 58 views / yorumsuz
Sait Çelik ve Başarının Sırrı

Türkiye’de edebiyat öğretmeniyken evlenip 1990 yılında Almanya’ya yerleşen Trabzonlu iş insanı Sait Çelik, başarısının sırlarını aile, disiplin ve çalışmak olarak açıkladı. Aynı zamanda Avrupa Trabzon Dernekler Federasyonu 2.Başkanı olan Sait Çelik, “Başarının kaynağında önce eğitim, daha sonra ise disiplin ve çalışmak var. Bu başarıda ailenin yeri kuşkusuz çok önemli” dedi.

Sait Çelik’in, Almanya’da inşaatlarda çalışarak başlayan iş hayatı, kendi alanında önde gelen firmalardan biri olan “S&H Çelik İnşaat” şirketinin patronluğuna kadar uzanıyor. Bu örnek başarı hikayesinde, sözünü ettiği faktörlerin etkisi büyük. Son dönemde, telekominikasyon alanında önemli yatırımlar yapan Unitymedia Firması olarak, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinde 65 çalışanıyla hizmet verdiklerini belirten Sait Çelik, “Bilimin ve bilginin gücü, objektif ve doğru düşünmeyi sağlar. Doğru eğitim, doğru hedefler ve eğitime bağlı olarak kalite, sonuçta büyük başarılar getiriyor. Bunun önünde ve arkasında gerçek bir eğitim var. İşinizi biliyorsanız, insanlar size hem güvenir hem de saygı duyar. Bilim, her yerde saygı duyulan bir konudur” şeklinde konuştu.

Sait Çelik, Almanya’daki Türk iş insanlarının başarılarında, eğitimin rolüne dikkat çekerek şunları söyledi: “Almanya’daki şirketlerin yüzde 20’si göçmen kökenli olup, çoğunluğu Türklerden oluşuyor. Türk iş insanlarının yüzde 95’i de üniversite mezunu. Türk iş insanları olarak bizler, yaklaşık 80 Milyar Euro ciromuzla 500 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Meslek eğitimiyle de, gençlerin bu toplumda başarılı olmaları için çaba sarf ediyoruz. Çünkü Türkler arasında, meslek eğitimi başarısı yüzde 40’ı aşmıyor. Ne yazık ki bu büyük eksiklik. Bilindiği gibi, Alman ekonomisinin bel kemiğini, yüzde 75 oranında küçük ölçekli firmalar oluşturmaktadır. Bunu kendi ülkemizde de gerçekleştirmemiz halinde başarıyı yakalayabiliriz.”

Trabzon sevgisi nedeniyle, Siegburg’taki şirketinin binasını bordo maviye boyatan Sait Çelik, doğa sevgisinin, başarısına olan katkısını da dile getirdi. “Trabzon demek doğa sevgisidir, yayladır, emektir, zorluklara karşı mücadele etmektir” dedi.

Ahmet Zeki Yeşil

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız...
Benzer Konular
Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” adlı şiiri VIII. Meksika Uluslararası Şiir Festivalinde
Şair Gülten Doğruyol İncesu’nun Seslendim Uyuyordu Dünya kitabında yer alan “Durmadan” adlı şiiri, 29, 30, 31 Mayıs ve 1, 2 Haziran 2023 tarihlerinde düzenlenen VIII. Meksika Uluslararası Şiir Festivalinde seslendirildi...
Ediz Servan Erdinç’in “Hedik” İsimli Şiiri Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de
Ediz Servan Erdinç’in Hedik adlı şiiri Ceren Direk’in İngilizce çevirisiyle, Belçika’da şair Agron Shele tarafından emek verilen Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de yayımlandı. Ediz Servan Erdinç (Türkiye) 1 Nisan 1994 yılında..
Şiir Dinletisine Davet
“Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir.” der, A. Tarkovski. Sizleri şiirin güzelliğinde buluşmaya davet ediyoruz. 21 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek olan ve birbirinden kıymetli şairlerin yer alacağı..
Enver Karahan’ın “Savaş Günlükleri” İsimli Şiiri Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de
Enver Karahan’ın “Savaş Günlükleri” isimli şiiri Belçika’da şair Dr. Agron Shele tarafından emek verilen Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de yayımlandı. Enver Karahan’ın “Zamana Yenik Düşler” adlı şiir kitabında yer alan şiirin..
2023 Antoloji İçin Başvurular Başladı
Gülnar Yayınevi tarafından şair ve yazarların eserlerini kitaplaştırabilmeleri için bir fırsat oluşturuldu. “Edebiyat Antolojisi” projesi ile kolektif kitap çalışmasını hayata geçirerek yazar ve şairleri tek kitapta eserlerini toplarken, hem seçkin..

Yorum yaz