Röportaj: Ödüllü Yazar “Rojin Aktaş” ve “Umudun Gülüşü”

Ödüllü yazar/şair Rojin Aktaş’la gerçekleştirdiğimiz röportajda, okurlarına kendisini tanıtma fırsatı bulduk. Aldığı ödüller ile eserleri hakkındaki duygu ve düşüncelerini, hedeflerini ve sanata bakışını konuştuğumuz söyleşide Rojin Aktaş, genç yazarlara da..

Röportaj: Ödüllü Yazar “Rojin Aktaş” ve “Umudun Gülüşü”
Yayınlanma: Güncelleme: 846 views

Ödüllü yazar/şair Rojin Aktaş’la gerçekleştirdiğimiz röportajda, okurlarına kendisini tanıtma fırsatı bulduk. Aldığı ödüller ile eserleri hakkındaki duygu ve düşüncelerini, hedeflerini ve sanata bakışını konuştuğumuz söyleşide Rojin Aktaş, genç yazarlara da tavsiyelerde bulundu.

BEŞİNCİ SANAT: Eserlerinizi okuyan ve sizi tanımak isteyenlere kendinizden bahseder misiniz?​ Kimdir Rojin Aktaş?

ROJİN AKTAŞ: Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı bir köyünde dünyaya geldim. 11 kardeşli bir ailenin en büyük kızıyım. İlkokul ve ortaokulu doğduğum köyde tamamladım. Liseyi ise açıköğretimden bitirdim. Ardından kazandığım İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü açıköğretimden bir dönem okuduktan sonra bazı nedenlerden dolayı ara vermek zorunda kaldım.

Edebiyata ortaokul yıllarından itibaren ilgi duydum. Zamanın çoğunu kitap okuyarak ve yazarak geçirmekteyim. Öğrencilik günlerinde yazmaya başladığım şiirlerimi “UMUDUN GÜLÜŞÜ” adlı kitapta toplayarak yazarlığa adım attım ve “EHLİ KELAM-1”, ”EHLİ KELAM-2”, ”UMUTTAN KÖPRÜLER”, “ÖLÜ UMUTLAR” ve ”HAYATIMIZ EDEBİYAT” adlı antoloji kitaplarda yer aldım.

“Umudun Gülüşü” adlı şiir kitabımla “Yılın En Başarılı Yazar Şairi” seçilerek “Altın Melek Ödülü” nü, “Dedemin Serüveni” adlı romanımla “Yılın En Başarılı Yazarı” seçilerek “Yılın Star Ödülü” nü, ayrıca “Yılın En İyi Kadın Yazarı” seçilerek “Sun Awards Ödülü”nü ve “Yılın En İyi Çıkış Yapan Genç Yazarı” seçilerek “Altın Yıldız Ödülü ”nü, “Yılın En İyi Umut Vadeden kadın yazarı” seçilerek “ Gümüş Kariyer ödülü”nü aldım.
Hâlâ Şırnak’ın bir köyünde ailem ile ikamet etmekteyim. Umudun hep var olduğuna inanıyorum ve umutla yoluma devam ediyorum.

BEŞİNCİ SANAT: Bize yazma serüveninizi anlatır mısınız? Sizi teşvik eden birisi oldu mu?

ROJİN AKTAŞ: Yazarlığa ortaokul yıllarımda hep bir ilgim vardı. “Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.” Böyle başlıyor Orhan Pamuk eserine. Kesinlikle çok güzel vurgulamıştır. Bu okuduğum Orhan Pamuk’un Yeni Hayat adlı romanı hayatımı değiştirdi. Hani bazı şeyler yazmaya bir bedel ya benim için bu yazma serüveni en güzel bedeli Orhan PAMUK/Yeni Hayat romanıyla başladı. Yazmak beni hep mutlu ediyor. Kendimi yazıyla ifade etmeyi daha çok seviyorum o yüzden hep yazmayı seçtim. Özellikle yazmayı çok önemsiyorum ve benim için yazmak en önemli sanattır. Şöyle bir sözümle sonlandırmış olayım. Söyleyin onlara bu hayatta karnımı doyuran, ellerimde tuttuğum kalemimdi.

BEŞİNCİ SANAT: Yazma ve okuma zamanı ile ilgili bir program uyguluyor musunuz; yoksa o anki ruh halinize bağlı mı gelişiyor?

ROJİN AKTAŞ: Yazmak o anki ruh halime göre değişiyor. Ama okumaya gelince günlük günlüğüne kesinlikle zaman ayırıp okurum. Ve sizlerde kitap okuma alışkanlığınızı böyle geliştirebilirsiniz. Önemli olan kitabın tamamını hemen bitirmem gerek düşüncesi değil; iki , üç sayfa bile okuyabilirsiniz. Yeter ki bunu günlük bir alışkanlık hobisine dönüştürün.

BEŞİNCİ SANAT: Felsefe, psikoloji, tarih vb. gibi alanlarda okumalar yapar mısınız? Bu tür okumaların yazarı nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz?

ROJİN AKTAŞ: Felsefe, Psikoloji,Tarih vb gibi alanların her zaman yazara etkisi oluyor. Kimine felsefe iyi olanak sağlıyor, kimine psikoloji ve kimine de Tarih. Her bir alan yazarın yazmasına büyük bir katkı sağlıyor. Tabi bunların başında önce iyi bir araştırmacı ve gözlemci olmak gerekir. Ayrıca bir dönem felsefe okuduktan sonra bazı nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldım.

BEŞİNCİ SANAT: Müzikle aranız nasıldır? Yazarken, ya da okurken müzik dinler misiniz; yoksa tamamen sessiz bir ortam mı tercih edersiniz?

ROJİN AKTAŞ: Çalışırken, gezerken, yazarken, yürüyüş yaparken, uyurken vb. gibi birçok şeylerde işe yarar. Müzik ruhun gıdasıdır dedikleri bu olsa gerek. Ama yazarken benim için müzik dinlemek şart değil. Ben daha çok sessiz ortamda, karakterlerle konuşarak, savaşarak yazdığım için müzik tercih etmiyorum.

BEŞİNCİ SANAT: Bize “Umudun Gülüşü” adlı eserinizden bahsedermisiniz. Bu eserinizde​ okuyuculara bir mesajınız var mı?

ROJİN AKTAŞ: “Umudun Gülüşü” aşkı, sevgiyi, huzuru, özlemi, gurbeti, hüznü vb. gibi birçok konuyu, 16 lı yaşlarda kaleme dökülen, dizelerin mısra mısra şiirlerle harmanlandığı bir şiir kitabıdır. Ayrıca umutlarımdan ve gülüşlerimden doğan bir kitaptır. “Umudun Gülüşü” asıl vermek istediği mesaj ise Umudunuz ve Gülüşünüz, bu iki kelime size çok şey katacaktır.

BEŞİNCİ SANAT: Yılın en başarılı yazar şairi, yılın en başarılı yazarı, yılın en iyi kadın yazarı, yılın en iyi çıkış yapan genç yazarı, yılın en iyi umut vadeden kadın yazarı ödüllerini aldınız. Ödüllü bir yazar olmak nasıl bir duygu? Motivasyon kaynağı olmasının yanı sıra, sorumluluğunuzun da arttığını düşünüyor musunuz?

ROJİN AKTAŞ: Ödüllü kitaplar ve ödüllü yazar olmak mutluluk ve gurur veriyor. Bu mutluluğun sırrını ve başarıyı okurlarıma borçluyum. Asıl şimdi daha büyük bir sorumluluk üstlendiğimi düşünüyorum. Okurlarım hep yeni kitaplar, yeni yazılar farklı türler istiyor. Ben de farklı türlerden çalışmalar yaparak yeni eserler üretmeye çalışıyorum. Sanırım benim için yeni başlıyor.

BEŞİNCİ SANAT: Aldığınız ödüllerden, sizin için en anlamlısı; ya da sizi en çok heyecanlandıran hangisiydi?

ROJİN AKTAŞ: Bana en çok anlam katan ve heyecanlandıran ödül “Yılın En İyi Umut Vadeden Kadın Yazarı” ödülü oldu. Bundan önce dört farklı dalda ödül almış olsam da, bu ödülün bendeki manevi değeri çok daha yüksek. Amacım, kendime ve kendimle beraber okuyucularıma, çevreme ve en önemlisi zor şartlar altında emek veren, mücadele eden coğrafyamın kadınlarına umut olmasıydı. Bu ödülü alarak amacıma bir nebzede olsa ulaşmış durumdayım. O yüzden bu ödül benim için daha çok değerli diyebilirim.

BEŞİNCİ SANAT: Dünya ve Türk edebiyatında en sevdiğiniz yazarlar kimlerdir?

ROJİN AKTAŞ: Charles dickens, Tolstoy, Mark Twain, Dostoyevski, Victor Hugo, Oğuz Atay, Peyami Safa, Necip Fazıl Kısakürek, Ayşe Kulin, Cemal Süreya, Elif Şafak, Orhan Pamuk, Ahmet Hamdi Tanpınar ve ismini sayamadığım, sevdiğim daha çok yazar bulunuyor…

BEŞİNCİ SANAT: Gelecekle ilgili planlarınız nelerdir?

ROJİN AKTAŞ: Gelecekteki planlarımdan biri, kızların güçlü olduklarını ve hayallerinin peşinden koş alarmını sağlamak ve onları toplumla bir araya getirmek. Yaşadığım coğrafyamın şartlarına göre, hele bir kız olarak yaşamak zor. O yüzden kızların sesi olmak istiyorum. Arkamda eserlerime sarılacak ve hayallerinden vazgeçmeyecek insanlar yetiştirmek; iyi bir yazar olmanın yanı sıra okuyucularımla iç içe olmak ve iz bırakan bir yazar olmak istiyorum.

BEŞİNCİ SANAT: Genç yazarlara ne tavsiye edersiniz?

ROJİN AKTAŞ: İlk önce severek yazmalısınız.Yaptıgınız hatalardan ders alarak tecrübe edinmelisiniz. Araştırın, gözlem yapın, gezin , görün. Ertelemeyin. Kendinize uygun olan bir yöntem bulmaya çalışın. Bir gün de bu kadar sayfa yazmalıyım demeyin, bir sayfa dahi yazmanız  yararınıza olacaktır. Özgürce yazın ve okuyun. Gereken şeyleri merak edin ve merakınızın peşinden gidin. Yakın olduğunuz yazarlardan destek almaya çalışın. Ama en önemlisi kitap okuyun. Kitap yazan biri kendiliğinden yazamaz. Çünkü yazmak kitap okumaktan geçer. Kitap okuyan birinde kendiliğinden kalemi dökülür sayfalara. Kitap okumadan yazmayı doğru bulmuyorum. Okuyun,okutun…

BEŞİNCİ SANAT: Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

ROJİN AKTAŞ: Edebiyat bir sanatsa kitaplar en büyük eserlerimdir. Sizlerde eserlerimize hem sahip çıkarak hem de okuyarak toplumdan topluma yayarak okumalısınız. Kendiniz için istediğiniz her şeyi başkaları içinde istemekten korkmayın. İnsanları mutlu edin gülümsetin, ama en önemlisi okumaktan yazmaktan vazgeçmeyin. Sizler başarabilirsiniz. Bir genç yazar olarak bunun gururunu yasamaktayım. Erken yaşta başlamanın daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Yalnız bunun için önce bol bol kitap okumaktan geçer, hatta bir kitabı defalarca okuyabilirsiniz . Okumak bilgiyi çoğaltır ve siz okuyucular olarak bunu başarabilirsiniz. Okumalısınız.
Güçlü ve umutlu olmanız dileğiyle..​ ​ ​ ​ ​ ​ ​

Beşinci Sanat olarak Rojin Aktaş’a teşekkür eder, Edebiyat yolculuğunda başarılar dileriz.

YORUMLAR (1)

YORUM YAZ

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.