İspanyol edebiyatının klasiklerinden Marianela PND Kitap etiketiyle ilk kez Türkçede!

“BİR BAKIŞ, İNSANI ÖLDÜREBİLİR Mİ?” İspanyol edebiyatının klasiklerinden kabul edilen Marianela; Emre Albayrak’ın editörlüğü, Gül Özdemir’in özenli çevirisi ve PND Kitap etiketiyle ilk kez Türkçede! Tanıtım Bülteninden 1843 yılında İspanya’da..

İspanyol edebiyatının klasiklerinden Marianela PND Kitap etiketiyle ilk kez Türkçede!
Yayınlanma: Güncelleme: 371 views

“BİR BAKIŞ, İNSANI ÖLDÜREBİLİR Mİ?”

İspanyol edebiyatının klasiklerinden kabul edilen Marianela; Emre Albayrak’ın editörlüğü, Gül Özdemir’in özenli çevirisi ve PND Kitap etiketiyle ilk kez Türkçede!

Tanıtım Bülteninden

1843 yılında İspanya’da Las Palmas’a bağlı Kanarya Adaları’nda dünyaya gelen Benito Pérez Galdós; kimi eleştirmenlere göre İspanyol edebiyatının Miguel de Cervantes’ten sonraki en önemli ikinci yazarıdır. Oldukça üretken bir yazar olan Galdós, hayatı boyunca 31 roman, 46 ulusal bölüm, 23 oyun, 20 cilt kısa kurmaca ve birçok gazete yazısı yayımladı.

1897 yılında İspanya Kraliyet Akademisine seçilen yazar, 1912 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildi. Fakat kilise karşıtı görüşleri sebebiyle, gelenekçi Katolik muhafazakâr kesim tarafından boykot edildi.

İspanyol gerçekçiliğinin öncüsü olarak kabul edilen Benito Pérez Galdós’un ismi; Tolstoy, Balzac, Dickens gibi isimlerle anılır.

1878 tarihli bir dünya klasiği olan Marianela, Galdós’un tez romanları serisini sonlandıran erken dönem eserlerinden biridir. Galdós bu romanında; görünenle görünmeyenin algılanışını bir maden kasabası üzerinden kendine has üslubuyla aktarırken, dönemin İspanyol taşrasına da bir mercek tutuyor.

Kör ve asil bir genç olan, güzellik kavramına tutkun yakışıklı Pablo ile yetim ve efendisinin güzellik anlayışına göre çirkin olduğunu düşünen Marianela üzerinden güzellik-çirkinlik, hayal-gerçek, arkadaşlık-aşk, yaşam-ölüm ve sosyal statü gibi kavramların sorgulandığı; derin psikolojik analizlerin, sosyal eleştirilerin yapıldığı ve tüm bunların olağanüstü doğa betimlemeleriyle harmanlandığı yürek burkan bir roman.

Künye:

Yayınevi: PND Kitap
Editör: Emre Albayrak
Çevirmen: Gül Özdemir
Kapak Tasarımı: Sena Mavi
Sayfa Sayısı: 248
Ebat: 13×19,5 cm
Baskı Yılı: Temmuz 2023
Kategori: Klasik/Roman

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.