İBB Şehir Tiyatroları’nda Rasim Öztekin Sahnesi / Heybet Akdoğan

KÜLTÜR / SANAT

İBB Şehir Tiyatroları’nda Rasim Öztekin Sahnesi / Heybet Akdoğan
74 views

Şehir tiyatroları bireyi toplumsal gerçekliğiyle yüzleştiren sanatsal mecralardır. Şehrin koşturmacası, keşmekeşi ve stresi içinde, insanları az da olsa günlük hayatın sıkıntılarından uzaklaştırıp, sosyal yaşamın ayrıntılarına yönlendiren şehir tiyatroları, kültürel yaşamı canlı tutmak bakımından çok önemlidir.

Bir şehirde kültürel düzeyin en canlı ve en etkili aracı olan şehir tiyatroları, izleyicilerinden edindiği geri bildirimleri, izleyicileri için oyunlara dönüştürerek, sanat aracılığıyla tekrar izleyicilerine aktarır. Şehir tiyatroları bu özelliği sayesinde topluma enerji katar.

Şehir tiyatrolarının günlük etkinliklerini takip ederken; son günlerde İstanbul Büyük Şehir Tiyatroları’nın bizlere sunduğu çok güzel bir etkinliği duyuyoruz ve izliyoruz.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin, kıymetli tiyatro ve sinema oyuncumuz olan Rasim Öztekin adıyla başlatmış olduğu şehir tiyatrosu sahne girişimi hepimizi onurlandırdı. Rasim Öztekin, tiyatronun ve sinemanın duayyenlerinden biriydi. Aynı zamanda seslendirme sanatçısıydı. Erken yaşta kaybettik demeyeceğim; çünkü sanatçının yaşının olmadığına inanıyorum. Sanatçı aslında hiç yaşlı olmayandır. Sanatçı bence bu sebeple ölümsüzdür.

Her sanatçı için ölüm erkendir!

Bizlerin sanatçılara ekmek ve su gibi olan mutlak ihtiyacı; sanatçıları bizler için birer yaşam kaynağı kılmaktadır. Rasim Öztekin birçok tiyatro ve sinema oyununu canlandırdı. Hayatımızın bir parçası oldu. Ödüller aldı. Tiyatro ve sinema dünyamızın örnek şahsiyetli sanatçılarındandı.

Ne ailesi ne de bizler, Rasim abinin aramızdan fiziki olarak ayrılışına hazırlıklı değildik! Tombul yüzünden gülücükler eksik olmazdı Rasim abinin. Oyuncu arkadaşları için yeri geldiğinde; bir baba, bir arkadaş, bir dost ve bir öğretmendi.

Türkiye bir sanatçıyı; bir dostu, bir arkadaşı kaybetti!

Tiyatroya lise yıllarında adım atmıştı. Film hayatında özellikle Orhan Kemal’in “72. Koğuş” isimli sinemaya kazandırılmış eserinde sergilediği roller hafızalarımızdan hiç silinmeyecek.

Rasim Öztekin anısına, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB), yönetimde bulunan Ekrem İmamoğlu’nunda katkılarıyla 6 Ekim’de, İBB Şehir Tiyatroları Beylikdüzü’nde, Rasim Öztekin’in adını taşıyan 306 kişilik koltuk kapasitesine sahip yeni sahne açılışını sundu.

Cuma günü saat 14’te düzenlenen törenle Rasim Öztekin hatırasına sahne açılışı yapıldı.

Beylikdüzü’ndeki sahne açılışı, Ekim ayının sonuna kadar tiyatro etkinlikleriyle, tiyatro severlerin hizmetinde olacak. Rasim Öztekin anısına yapılan bu etkinlikler sanatçılarımıza verdiğimiz değerin nadide bir örneğidir. Şehir tiyatroları içinde barındırdığı toplumu irdeleyen gösterimlerdir. Şehir tiyatroları büyük bir yerleşim alanında bulunan ve çeşitli sahne sanatlarını izleyiciyle paylaşan kurumlardır. Komedi, opera, drama, bale ve diğer performans sanatlarının sergilendiği şehir tiyatroları, içinde yaşayan toplumun kültürüne katkıda bulunan mümtaz bir sanat çalışmasıdır.

Tarihi Antik Yunan’a kadar uzanan şehir tiyatroları, bir toplumdaki; demokratik, kültürel, ekonomik, politik ve sosyolojik tüm unsurların birer aynasıdır. Sahne sanatlarına erişimi kolaylaştıran, farklı türlerdeki sanatsal performansların sergilendiği şehir tiyatroları, toplum için bilhassa eğitsel deneyimlerle doludur. Şehir tiyatroları sadece bunlarla sınırlı olmadığı kadar; toplumsal diyaloğuda geliştirir.

Turizme katkısıyla bilinen şehir tiyatroları, bir şehrin kültürel ve sanatsal yansımasını hem yerel topluma hem de yabancı (misafir) izleyicilere gösterir. Şehir tiyatroları bir şehrin çarpan kalbi ve yaşayan ruhudur.

Rasim Öztekin’e duyulan saygıdan dolayı İstanbul halkının hizmetine sunulan şehir tiyatrosu; 2021 yılında bedenen kaybettiğimiz usta sanatçımızın kokusunu sahnede tiyatro severlere teneffüs ettiriyor.

Rasim Öztekin’e vefa adına, İBB’nin planladığı bu müşahhas faaliyet için emeği geçmekte olan herkese teşekkürlerimi sunar ve başarılar dilerim.

Heybet Akdoğan

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız…

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.