Berlin’de Atatürk Sergisi

Berlin’de, Atatürk haberlerinin yer aldığı gazete ve dergilerden oluşan bir sergi açıldı. Hürriyet Gazetesi’nin eski muhabirlerinden gazeteci ve tarih araştırmacısı Şenol Şahin Çörekci, Neukölln semtindeki bahçesinde açtığı sergide, Atatürk dönemine..

Berlin’de Atatürk Sergisi
Yayınlanma: Güncelleme: 367 views

Berlin’de, Atatürk haberlerinin yer aldığı gazete ve dergilerden oluşan bir sergi açıldı.

Hürriyet Gazetesi’nin eski muhabirlerinden gazeteci ve tarih araştırmacısı Şenol Şahin Çörekci, Neukölln semtindeki bahçesinde açtığı sergide, Atatürk dönemine ışık tutan, ‘1918 yılındaki Hakimiyeti Milliye‘, ‘1919, 1920 yıllarında‘ eski Türkçe ile daha sonra Latin harflerle yayınlanan Ulus Gazetesi, 1930’lu yıllarda Almanya’da yayınlanan ‘Türkischepost’ ve Fransız La Republigue Gazetesi’nin sürmanşete taşıdığı haberlerin yer aldığı sergiyi sanatseverlere sundu. Çörekçi, Atatürk sevdasıyla 35 yılda 300 belge topladığını söyledi.

Çörekçi‘nin, 10 Kasım’da da Atatürk’ün ölüm yıl dönümüyle ilgili haber ve fotoğrafların yer aldığı gazeteleri aynı yerde sergiledi. Çeşitli kütüphanelerden ve üniversitelerden topladığı gazetelerden bir sergi açmayı yıllardır hayal ettiğini söyleyen Çörekçi, “Atatürk sevdası ile 35 senede yerli yabancı basından 300 önemli gazeteden topladım bu belgeleri. Bu gazetelerdeki haberlerin çoğu Atatürk hakkında hiç duymadığımız bilgileri içeriyor” şeklinde konuştu.

Çörekçi, bahçesinde açtığı serginin ziyaretçileri şaşırttığını belirtirken, SES Dergisi’ne verdiği bilgilerde, “Tarihe tanıklık eden bu serginin Almanya’yı gezmesi lazım. Atatürk’ün kendi çıkardığı gazeteler de var elimde. Uzman bir arkadaşla Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bu sergiyi Almanya’nın başka kentlerine taşıyıp sunum yapmayı planlıyoruz” dedi.

(Kaynak: Berlin SES Dergisi. Haber ve fotoğraf: Ahmet Tunga)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.