Ayşegül Ayan: “’Korona Müfettişi’ Sadece Güldürmüyor…”

/ 6 Ekim 2022 / 191 views / yorumsuz

“Meğer yaşadıklarımız komple komplike komploymuş.”
(Aysel Git Başımdan – Sayfa 30)

Ayşegül Ayan: “’Korona Müfettişi’ Sadece Güldürmüyor…”

Yayın Danışmanlığını Mustafa Fırat’ın yaptığı Mühür Kitaplığı Yayınevi tarafından basılan “Korona Müfettişi”, Mizah Yazarı Ahmet Zeki Yeşil’in beşinci mizah kitabı. Bir de şiir kitabı var. “Korona Müfettişi”, 21 öyküden oluşan kıssadan hisse tadında, kendi payımıza dersler alabileceğimiz harika bir kara mizah mı? Hayır, bence çok renkli ve nüktesi bol bir mizah kitabı okudum.

Karikatür sanatçısı İbrahim Tuncay’ın çizdiği kapak karikatürü de çok güzel ve anlamlı. Arka kapak yazısında, “Güldüren, düşündüren ve yaşadığımız hayatı sorgulayan öyküler, edebiyat/sanat dergilerinde yayımlandıktan sonra kitap oldu. Bu kitabı okuduktan sonra, argosuz ve küfürsüz mizahın iyileştirici gücünü hissedeceksiniz” diyor.

İnsanoğlunu ağlatmak çok kolaydır, hele ki bu dönemde çok daha kolay… Güldürmek ise, üstün bir zeka ile harmanlanmış yetenek ister. Ahmet Zeki Yeşil bu kitabıyla hiç kimseye, aynı zamanda da herkese göndermeler yapmış. Kitaba adını veren “Korona Müfettişi” başlıklı öyküsünde, İstanbul’a iş bulma umuduyla gelen ve yarım saat içinde biri müfettiş diğeri hiç bilmediği bir kentte adres tarifçisi oluveren iki vatandaşın diyalogları şahane. “Alo Selami Abi” başlıklı öyküde, Selami abi ve Cafer’in telefon konuşmaları replik oldu yapıştı dilime. “Gaydırı Gubbak Cemilem”de ise, kahkahalarımın ardı arkası gelmedi. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Ancak ben, ilgimi çeken birkaç alıntıya yer vermek istiyorum.

“İnsanlara, mantıklı cevap vermek için kendini asla zorlama, bırak isteyen istediği kadar mantık arasın laflarında.”
(Korona Müfettişi – Sayfa 22)

“Meğer yaşadıklarımız komple komplike komploymuş.”
(Aysel Git Başımdan – Sayfa 30)

“Ne zaman adını duysam, kuşlar havalanır içimde. Acımı dindiren şiirim, eksilmeyen yaşama sevincim. Doğal ilacım. Biliyorum, ölçüyü kaçırdım ve çok sevdim. Tabii kaçınılmaz oldu felaketim. Ne demişler? Arayan belasını da Mevla’sını da bulur.”
(Aysel Git Başımdan – Sayfa 35)

Asla ama asla kıyaslamayı sevmem! Yazar Wilhelm Reich (“Dinle Küçük Adam” kitabının yazarı) kadar usta bir kaleme sahip, insanı uyandıran ve düşündüren yazarımız olduğunu bilmek benim için büyük mutluluk. Böylesi güzel bir eseri biz okurlara ulaştırdığı için Mühür Kitaplığı Yayınevi’ne teşekkür ediyorum. Stresli ve yoğun iş günlerimin üzerine ruhumu dinlendiren bu harika kitabı mutlaka okumanızı öneriyorum.

Gülümsetirken düşündüren “Korona Müfettişi”ni, Mühür Kitaplığı Yayınevi’nin whatsApp sipariş hattından (0552 6994645) ve Kitapyurdu ile Bkmkitap internet satış sitelerinden temin edebilirsiniz.

Ayşegül Ayan

@aysegul_22_16

Benzer Konular
Fatma Türkdoğan Röportajı – Hazırlayan: Mehmet Bahçeci
Öykü türündeki son kitabı “Dilsizin Ağıdı” ile edebiyat severlerden tam not alan Fatma Türkdoğan’la beraberiz. Türkdoğan’a hem büyük beğeniyle okuduğumuz yeni kitabı hakkında hem de genel anlamda edebiyata ve güncel..
Mehmet Bahçeci’nin “İçimdeki Yangın” Romanı Okurlarıyla Buluştu
“Novelius Edebiyat” platformu editörlerinden Mehmet Bahçeci’nin İçimdeki Yangın isimli ilk romanı, şubat 2023’te Sapiens Yayınları etiketiyle yayımlandı. Merkezinde son derece nahif bir aşk öyküsünü barındıran İçimdeki Yangın, üç ana kısımdan ve..
Ahmet Günbaş’ın İncelemesiyle: “KALBİNDEKİ YARAYA BAK”
Nurdan Aladağ’ın “Kalbindeki Yaraya Bak” başlıklı kitabına dair, şair ve yazar Ahmet Günbaş’ın inceleme yazısını sizlerle paylaşıyoruz. Nurdan Aladağ’ın son kitabı “Kalbindeki Yaraya Bak”ta yer alan öykülerin çoğunda, Behçet Necatigil’in..
Gülten Doğruyol İncesu’nun “Muzaffer Oruçoğlu” Söyleşisi Ghoroob – Gün Batımı Dergisinde Yayınlandı.
Gülten Doğruyol İncesu’nun Muzaffer Oruçoğlu ile gerçekleştirdiği söyleşi, İran’da yayınlanan Ghoroob – Gün Batımı dergisinin 27. sayısında Farsça ve Azerbaycan Türkçesiyle yayımlandı. 23 Ekim 2022’de geçirdiği kalp krizi sonucu genç..
Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” Şiiri, Our Poetry Archive’de Ayın Şiiri Seçildi.
Uluslararası bir kuruluş olan Our Poetry Archive’de Şair Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” adlı şiiri ayın şiiri seçildi. “Seslendim Uyuyordu Dünya” , “Ilgıt” , “Yürek Kuyusu”, “Merhaba Mavi” adlı şiir, “Mendil”..

Yorum yaz