4. CUMBA SANAT ŞENLİĞİ TÜM OKURLARI BEKLİYOR

12 Ekim 2015 yılında, Deniz Ayfer Tüzün’ün öncülüğünde kurulan Cumba Kültür Sanat Platformu sanat faaliyetlerine devam ediyor. 2015 yılından itibaren şiir etkinlikleri ve imza günleri düzenleyerek yola çıkan Cumba Kültür..

4. CUMBA SANAT ŞENLİĞİ TÜM OKURLARI BEKLİYOR
Yayınlanma: Güncelleme: 375 views

12 Ekim 2015 yılında, Deniz Ayfer Tüzün’ün öncülüğünde kurulan Cumba Kültür Sanat Platformu sanat faaliyetlerine devam ediyor.

2015 yılından itibaren şiir etkinlikleri ve imza günleri düzenleyerek yola çıkan Cumba Kültür Sanat Platformu, 2016 yılı itibariyle yazarlık ve resim atölyelerini akabinde 2017 yılında tiyatro atölyesini faaliyete geçirdi.

Cumba/Hane Tiyatro Topluluğu olarak, ev kadınlarından oluşan bu ekiple, Deniz Ayfer Tüzün’ün yazıp yönettiği altı oyun 2022’nin ilk çeyreğine kadar çeşitli kentlerde, sayısız seyirciye ulaştı.

Cumba Kültür Sanat Platformu asıl yola çıkış amacı olan edebiyatla ilgili etkinliklerine ise hiç ara vermedi. İlk olarak bir günlük “Cumba Edebiyat Günü” nü gerçekleştirdi. Yirmi stantla ve bu stantlarda yer alan iki dergi, bir yayın evi ve on yedi yazarla başlattığı bu etkinlikleri 2018’in Eylül ayı itibariyle geleneksel hale getirdi.

Sanat faaliyetlerine başladıkları yer alan İstanbul Üsküdar’da “1. Cumba Sanat Şenliği” ni 2018, “2. Cumba Sanat Şenliği”ni 2019 yıllarında dörder gün süreyle düzenledi. 2020’de Covid salgını dolayısıyla ara verdikleri bu etkinliklerine 2021’de iki günlük bir organizasyonla devam etti ve bu üç sanat şenliğinde, otuz civarı yayınevi, on civarı dergi ve üç yüzden fazla yazar ve şairi konuk etti.

Cumba Kültür Sanat Platformu bu yıl sanat şenliklerinin dördüncüsünü yine İstanbul Üsküdar’da düzenliyor. Yayınevlerinin, dergilerin, yazar ve şairlerin katılacağı, imza günlerinin düzenleneceği şenlik kapsamında ayrıca yine bu yıl altıncısı düzenlenen “Cumba Edebiyat Yarışması”nın ödül töreni de düzenlenecek.

Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak “4. Cumba Sanat Şenliği’nde bu yıl da birbirinden değerli katılımcıların olacağını belirten platform yöneticilerinden Deniz Ayfer TÜZÜN; “İlk kurulduğumuzda sloganımız; sanat varsa, hayat vardır, olmuştu. Sekizinci yıla doğru ilerlerken yine aynı şeye inanıyor ve özellikle edebiyat için çalışıyoruz, çalışma devam edeceğiz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Cumba Kültür Sanat Platformu’nun, herhangi bir kurum ya da kuruluştan maddi destek almaksızın gerçekleştirdiği bu şenliğe gelecek ziyaretçiler, üç yüzden fazla eserle buluşma şansı yakalayacaklar.

Şenlik, 22-25 Eylül 2022 tarihlerinde Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Alt Salon’unda 09:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaretçiler için kapılarını açık tutacak.

Deniz Ayfer TÜZÜN kimdir?

1969 Üsküdar doğumlu. 90’lı yıllarda çalışma hayatına başladı ve yine bu yıllarda Halk Oyunları ve Tiyatro eğitimi aldı.

2007 yılında şiir yazmaya başladı. 2010-2013 yılları arasında kurduğu sosyal medya gazetesi Rahatsızız’da politik yazılarını ve siyasi partilerin seçmen araştırmalarına dair yazı ve makalelerini yayınladı.

2014 yılında şiir yorumcusu olarak edebiyat dünyasında yer almaya başladı. 2015 yılında Cumba Kültür Sanat Platformu’nu, 2017 yılında da platformun bünyesinde ev kadınlarından oluşan Cumba/Hane Tiyatro Topluluğu’nu kurdu. Aynı dönemle birlikte tiyatro oyunları yazmaya başladı. Yazıp yönettiği altı tiyatro oyunu İstanbul ve İstanbul dışında sahnelendi. Oyun Yazma Atölyesi yürütücülüğü yaptı ve atölye katılımcılarına bir oyun yazdırarak bu oyunu sahneye koydu.

Dürbün Yazarlar, Ekyazı gibi e-dergilerde köşe yazarlığı yaptı. Şiir ve öyküleri çeşitli matbu ve e-dergilerde yayınlandı ve yayınlanmaya devam ediyor. Birçok yazar ve şairle röportaj ve söyleşiler gerçekleştirdi, bunlardan bazılarını dergiler için metinleştirdi.

Cumba Kültür Sanat Platformu’nun düzenlemiş olduğu iki yüze yakın şiir dinletisi, imza günü, festival gibi programların ve etkinliklerin koordinatörlüğünü, sunuculuğunu ve organizatörlüğünü gerçekleştirdi.
2018’de yayımlanmaya başlayan Cumba Fanzin’in ve 2020’de faaliyete geçen Cumba Ajans ve Yayıncılığın Genel Yayın Yönetmeni olarak sanat ve edebiyat çalışmalarına devam etmektedir.

Halen Cumba K.S.P.’nin kurucu başkanlık görevini devam ettiren TÜZÜN, 2019 Muammer Hacıoğlu Şiir Yarışması’nda “Devrim, Kalem, Park” şiir dosyasıyla Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü.

Deniz Ayfer TÜZÜN aynı zamanda Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi ve Burhaniye Temsilcisi’dir.

Kitapları:

Tanrı ile Kaptan / Şiir – 2016, Kasım
Ve / Şiir – 2018, Nisan
Devrim Kalem Park / Şiir – 2020 Ocak
Denge / Öykü – 2022 Eylül

Tiyatro Oyunları:

Bizi Öldürmeyin – 2018
Biz Kaç Kadınız – 2019
Denizden Şiir Tuttum – 2019
Ah Şu Kader / 1 – 2020
Ah Şu Kader / 2 – 2022

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.