4. CUMBA SANAT ŞENLİĞİ TÜM OKURLARI BEKLİYOR

/ 10 Eylül 2022 / 204 views / yorumsuz
4. CUMBA SANAT ŞENLİĞİ TÜM OKURLARI BEKLİYOR

12 Ekim 2015 yılında, Deniz Ayfer Tüzün’ün öncülüğünde kurulan Cumba Kültür Sanat Platformu sanat faaliyetlerine devam ediyor.

2015 yılından itibaren şiir etkinlikleri ve imza günleri düzenleyerek yola çıkan Cumba Kültür Sanat Platformu, 2016 yılı itibariyle yazarlık ve resim atölyelerini akabinde 2017 yılında tiyatro atölyesini faaliyete geçirdi.

Cumba/Hane Tiyatro Topluluğu olarak, ev kadınlarından oluşan bu ekiple, Deniz Ayfer Tüzün’ün yazıp yönettiği altı oyun 2022’nin ilk çeyreğine kadar çeşitli kentlerde, sayısız seyirciye ulaştı.

Cumba Kültür Sanat Platformu asıl yola çıkış amacı olan edebiyatla ilgili etkinliklerine ise hiç ara vermedi. İlk olarak bir günlük “Cumba Edebiyat Günü” nü gerçekleştirdi. Yirmi stantla ve bu stantlarda yer alan iki dergi, bir yayın evi ve on yedi yazarla başlattığı bu etkinlikleri 2018’in Eylül ayı itibariyle geleneksel hale getirdi.

Sanat faaliyetlerine başladıkları yer alan İstanbul Üsküdar’da “1. Cumba Sanat Şenliği” ni 2018, “2. Cumba Sanat Şenliği”ni 2019 yıllarında dörder gün süreyle düzenledi. 2020’de Covid salgını dolayısıyla ara verdikleri bu etkinliklerine 2021’de iki günlük bir organizasyonla devam etti ve bu üç sanat şenliğinde, otuz civarı yayınevi, on civarı dergi ve üç yüzden fazla yazar ve şairi konuk etti.

Cumba Kültür Sanat Platformu bu yıl sanat şenliklerinin dördüncüsünü yine İstanbul Üsküdar’da düzenliyor. Yayınevlerinin, dergilerin, yazar ve şairlerin katılacağı, imza günlerinin düzenleneceği şenlik kapsamında ayrıca yine bu yıl altıncısı düzenlenen “Cumba Edebiyat Yarışması”nın ödül töreni de düzenlenecek.

Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak “4. Cumba Sanat Şenliği’nde bu yıl da birbirinden değerli katılımcıların olacağını belirten platform yöneticilerinden Deniz Ayfer TÜZÜN; “İlk kurulduğumuzda sloganımız; sanat varsa, hayat vardır, olmuştu. Sekizinci yıla doğru ilerlerken yine aynı şeye inanıyor ve özellikle edebiyat için çalışıyoruz, çalışma devam edeceğiz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Cumba Kültür Sanat Platformu’nun, herhangi bir kurum ya da kuruluştan maddi destek almaksızın gerçekleştirdiği bu şenliğe gelecek ziyaretçiler, üç yüzden fazla eserle buluşma şansı yakalayacaklar.

Şenlik, 22-25 Eylül 2022 tarihlerinde Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Alt Salon’unda 09:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaretçiler için kapılarını açık tutacak.

Deniz Ayfer TÜZÜN kimdir?

1969 Üsküdar doğumlu. 90’lı yıllarda çalışma hayatına başladı ve yine bu yıllarda Halk Oyunları ve Tiyatro eğitimi aldı.

2007 yılında şiir yazmaya başladı. 2010-2013 yılları arasında kurduğu sosyal medya gazetesi Rahatsızız’da politik yazılarını ve siyasi partilerin seçmen araştırmalarına dair yazı ve makalelerini yayınladı.

2014 yılında şiir yorumcusu olarak edebiyat dünyasında yer almaya başladı. 2015 yılında Cumba Kültür Sanat Platformu’nu, 2017 yılında da platformun bünyesinde ev kadınlarından oluşan Cumba/Hane Tiyatro Topluluğu’nu kurdu. Aynı dönemle birlikte tiyatro oyunları yazmaya başladı. Yazıp yönettiği altı tiyatro oyunu İstanbul ve İstanbul dışında sahnelendi. Oyun Yazma Atölyesi yürütücülüğü yaptı ve atölye katılımcılarına bir oyun yazdırarak bu oyunu sahneye koydu.

Dürbün Yazarlar, Ekyazı gibi e-dergilerde köşe yazarlığı yaptı. Şiir ve öyküleri çeşitli matbu ve e-dergilerde yayınlandı ve yayınlanmaya devam ediyor. Birçok yazar ve şairle röportaj ve söyleşiler gerçekleştirdi, bunlardan bazılarını dergiler için metinleştirdi.

Cumba Kültür Sanat Platformu’nun düzenlemiş olduğu iki yüze yakın şiir dinletisi, imza günü, festival gibi programların ve etkinliklerin koordinatörlüğünü, sunuculuğunu ve organizatörlüğünü gerçekleştirdi.
2018’de yayımlanmaya başlayan Cumba Fanzin’in ve 2020’de faaliyete geçen Cumba Ajans ve Yayıncılığın Genel Yayın Yönetmeni olarak sanat ve edebiyat çalışmalarına devam etmektedir.

Halen Cumba K.S.P.’nin kurucu başkanlık görevini devam ettiren TÜZÜN, 2019 Muammer Hacıoğlu Şiir Yarışması’nda “Devrim, Kalem, Park” şiir dosyasıyla Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü.

Deniz Ayfer TÜZÜN aynı zamanda Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi ve Burhaniye Temsilcisi’dir.

Kitapları:

Tanrı ile Kaptan / Şiir – 2016, Kasım
Ve / Şiir – 2018, Nisan
Devrim Kalem Park / Şiir – 2020 Ocak
Denge / Öykü – 2022 Eylül

Tiyatro Oyunları:

Bizi Öldürmeyin – 2018
Biz Kaç Kadınız – 2019
Denizden Şiir Tuttum – 2019
Ah Şu Kader / 1 – 2020
Ah Şu Kader / 2 – 2022

 

Benzer Konular
Yazarlar ve Şairler Trakya’da Buluşuyor
Edirne Black Kitap Kafe’de düzenlenecek imza gününde, Trakya’daki yazarlar geniş kitlelere ulaşarak, sanatçı dayanışmasını pekiştirmek istediklerini ifade ettiler. Trakya, yazar ve şairlerin büyüleyici bir coğrafyada yaşayarak, sanatlarını sergilemeleri ve kendilerini..
Gülten Doğruyol İncesu’nun “Muzaffer Oruçoğlu” Söyleşisi Ghoroob – Gün Batımı Dergisinde Yayınlandı.
Gülten Doğruyol İncesu’nun Muzaffer Oruçoğlu ile gerçekleştirdiği söyleşi, İran’da yayınlanan Ghoroob – Gün Batımı dergisinin 27. sayısında Farsça ve Azerbaycan Türkçesiyle yayımlandı. 23 Ekim 2022’de geçirdiği kalp krizi sonucu genç..
Kadın Yazarlar Lüleburgaz’da Buluşuyor.
Trakya’da kadın yazarlar, Bizim Sahaf’ta düzenlenen imza gününde sevenleriyle bir araya geliyor. Yazarlar, farklı kategorilerdeki eserlerini okurları için imzalayacak. Kırklareli Lüleburgaz’da yer alan Bizim Sahaf kitapçısı, 17 Mart Cuma günü..
Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” Şiiri, Our Poetry Archive’de Ayın Şiiri Seçildi.
Uluslararası bir kuruluş olan Our Poetry Archive’de Şair Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” adlı şiiri ayın şiiri seçildi. “Seslendim Uyuyordu Dünya” , “Ilgıt” , “Yürek Kuyusu”, “Merhaba Mavi” adlı şiir, “Mendil”..
“Hakikat Ateşi Hallac-ı Mansur” 10 Mart’ta Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu’nda!
Bahtiyar Engin’in eşsiz performansıyla Hakikat Ateşi “Hallaç-ı Mansur” 10 Mart’ta CKM A salonunda. Hakikat Ateşi Hallac-ı Mansur Oyun Özeti Yer Abbasi Devleti’nin başkenti Bağdat. Saçı sakalı ağarmış, kıyafetleri parçalanmış, kan..

Yorum yaz