“Yüzleşme-Sanatın Hafızası ve Irkçılık” Konulu “SANCI” Dergisinin 20. Sayısı Çıktı.

/ 5 Kasım 2022 / 216 views / 1 Yorum

İnsanın doğa ile asırlar boyunca süregelen ilişkisinin sonucu olarak ortaya çıkan sanat, insanın estetik yaratımında başat rol oynar. 

“Yüzleşme-Sanatın Hafızası ve Irkçılık” Konulu “SANCI” Dergisinin 20. Sayısı Çıktı.

SANCI Kültür Sanat Edebiyat Dergisi`nin Kasım/Aralık 20. sayısı çıktı

Birçok güncel konuya Edebiyat Kültür ve Sanat gözüyle bakılan makalelerle dopdolu olan SANCI 20. sayısında özellikle “Yüzleşme: Sanatın Hafızası ve Irkçılık” dosyası öne çıkıyor.

 

Tanıtım Bülteninden :

Bir ötekileştirme biçimi olarak Dehümanizasyon şartlarının oluştuğu, farklı olanın ötekileştirildiği, alt insan kabul edildiği, o’ na yönelik şiddetin desteklendiği, empatinin kurulmadığı ve mağdura destek vermemenin meşrulaştırıldığı bir dönemden geçiyoruz…

Bölgesel ve uluslararası savaşlardan beslenen işgalcilerin savaş politikaları sonucunda milyonlarca insan göç yollarında…Göçmenler,  hem yeni bir hayata başlama umuduyla çıktıkları yol boyunca hem de ölmeden mülteci olarak ulaştıkları topraklarda başta ırkçı saldırılar olmak üzere birçok sorunla karşılaşıyorlar.

Irkçılık sadece mültecileri hedeflemiyor. Binlerce yıldır bu coğrafyada yaşayan Kürtler, Ermeniler, Rumlar kısacası “ötekiler” sıkça ırkçı-şoven saldırılarla karşılaşıyorlar. Bu sadece fiziksel saldırı, pogrom, katliam, soykırım vb. ile gerçekleşmiyor. Aynı zamanda sanatın bütün dalları kullanılarak sistemli bir şekilde ırkçılık örgütleniyor…
Bizler de Sancı Dergisi olarak “Yüzleşme: Sanatın Hafızası ve Irkçılık” dosya konulu 20. sayımızda bu güncel konuyu tartışmaya açıyoruz…

İnsanın doğa ile asırlar boyunca süregelen ilişkisinin sonucu olarak ortaya çıkan sanat, insanın estetik yaratımında başat rol oynar. Kısa vadede karşılığını bulamasa da uzun vadede etkileyici ve dönüştürücü bir etkiye sahiptir. Sanat aynı zamanda direnişleri, hak arama mücadelelerini toplumsal gerçeklikle ele alarak hem direniş sürecine katkı sunar, hem de toplumsal belleğin inşa sürecinde köprü rolü oynar.

Tarihsel yolculuğu incelendiğinde sanatın sermaye ve aracı kurumlarla arasındaki ilişki hepimizin malumudur. Sanatçının, düşüncesini somutlaştırdığı eserini toplumla, kitleyle buluşturmasının önünde ekonomik, yasal ve politik engeller mevcuttur. Politik yasakçı yaklaşımlar, sansür ve kültür endüstrisinin baskısı sanatın direniş sahasını sınırlamaya çalışsa da, o, başkaldırmaya, toplumsal gerçeklikle bütünleşerek sözünü söylemeye devam edecektir.

SANCI Dergisini ; sanciyayin@gmail.com, Kitapyurdu.com, D&R Music/Book,idefix üzerinden temin edebilirsiniz. 

Benzer Konular
Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi “Derin Dergi” Çıktı.
Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi olan Derin dergisinin Mayıs 2023 ÖZEL SAYI’sı ÇIKTI. Hem e dergi hem matbu olarak edebiyat dünyasına hizmet etmek için yola çıkan ve Genel Yayın Yönetmenliğini..
Altıyedi’nin Dosya Konusu: “Umut”
Altıyedi Sanat Edebiyat Dergisi’nin “Bahar-2023” sayısı (15. sayı), “Umut” başlıklı dosya konusuyla çıktı. Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) tarafından yayımlanan derginin kapak tasarımı Mine Yörük’e ait. Derginin başyazısında Kürşat..
Ediz Servan Erdinç’in “Hedik” İsimli Şiiri Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de
Ediz Servan Erdinç’in Hedik adlı şiiri Ceren Direk’in İngilizce çevirisiyle, Belçika’da şair Agron Shele tarafından emek verilen Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de yayımlandı. Ediz Servan Erdinç (Türkiye) 1 Nisan 1994 yılında..
Göle’ de İmece Zamanı Dergisi’nin 8. Sayısı Okurlarıyla Buluştu.
Göle’de İmece Zamanı dergisinin 8. sayısı okuyucusuyla buluştu. Yazı işleri müdürü Öztürk Polat’ı kaybetmenin derin hüznünü yaşayan dergi yönetimi bu sayıyı Öztürk Polat’a adamıştır. Değerli yazarları ve birbirinden zengin içeriğiyle..
”Kadın Emeği ve Kadın Mücadelesi” Dosya Konulu Sancı Dergisi’nin 22. Sayısı Çıktı.
SANCI Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin Mayıs/Haziran 22. sayısı çıktı. Birçok güncel konuya edebiyat, kültür ve sanat gözüyle bakılan, makalelerle dopdolu olan SANCI, 22. sayısında özellikle ”Kadın Emeği ve Kadın..

Yorum yaz

“Yüzleşme-Sanatın Hafızası ve Irkçılık” Konulu “SANCI” Dergisinin 20. Sayısı Çıktı. (1 Yorum)

  1. DERGİDE EMEĞİ GEÇEN HERKESİ TEBRIK EDİYORUM KALİTELI İÇERİĞİ GÜNCEL OKUMASI KEYİFLİ BİR DERGİ YOLU AÇIK OKURU KALİTELİ VE BOL OLSUN