ÜVERCİNKA 100. SAYISINDA / Banu İmer

/ 9 Şubat 2023 / 65 views / yorumsuz
ÜVERCİNKA 100. SAYISINDA / Banu İmer

Küreselleşmeyle birlikte her alanda hayatımızın önemli bölümünü işgal eden popüler kültür, dergicilik alanında da yapacağını yapıp edebiyat dergilerine el atınca 2010’dan sonra kitabevlerinin yanı sıra marketlerin dergi reyonlarında yeni nesil edebiyat dergileri boy göstermeye başladı.

Kâğıt kalitesinden baskısına, kapak tasarımından iç sayfa düzenine, kullanılan dil ve yazım şeklinden değinilen konulara kadar benzer kalıpları yansıtan bu dergiler, niteliksiz edebiyata prim vermekle eleştirilseler de artan satışlarıyla benzerlerinin önünü açtı.

Popüler kültür genişleyip yayıldıkça nitelikli çalışmaların yer aldığı edebiyat dergileri çok satmayı sağlayacak kalıplarla ortaya konan bu dergiler arasından sıyrılıp okuruyla buluşmayı bekler oldu. Böylesi dergilere tabii ki market reyonlarında rastlamıyoruz. Onlar, arkalarında edebiyatı metalaştıran medya grupları olmadan yoğun bir emekle, kimi zaman ekonomik zorluklar içinde yol alıyor.

İşte, Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği yayını olan ÜVERCİNKA, çeşitli zorluklara rağmen nitelikli edebiyat anlayışına uygun zengin içeriğiyle okuruyla buluşmayı başaran dergilerden. Şimdi de güçlü atılımlara hazırlanıyor.

Bu ay 100. sayısına ulaşarak Cemal Süreya Kültür Sanat Derneğinin öncü kurucularından Zühal Tekkanat’ın en büyük özlemini gerçekleştiriyor. Dergiyi bugüne taşımada ve okurla buluşturmada çok önemli bir rol üstlenen ÜVERCİNKA İMECESİ üyeleri olarak bu başarıyla ne kadar övünsek yeridir.

Banu İmer 

Benzer Konular
Kar ve Kış Ülkesi / Ertekin Oruçoğlu
  Kars Öyle güzel ölürüm artık Beyaz uykusuz uzakta Kars çocuklarında Kars’ı Ölüleri yağan karda Donmuş gözlerimin arası Sen küçüğüm sımsıcak Ne derler ona- bu kızakta Boyuna türküler yakıyorsun ya..
Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” Şiiri, Our Poetry Archive’de Ayın Şiiri Seçildi.
Uluslararası bir kuruluş olan Our Poetry Archive’de Şair Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” adlı şiiri ayın şiiri seçildi. “Seslendim Uyuyordu Dünya” , “Ilgıt” , “Yürek Kuyusu”, “Merhaba Mavi” adlı şiir, “Mendil”..
“Hakikat Ateşi Hallac-ı Mansur” 10 Mart’ta Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu’nda!
Bahtiyar Engin’in eşsiz performansıyla Hakikat Ateşi “Hallaç-ı Mansur” 10 Mart’ta CKM A salonunda. Hakikat Ateşi Hallac-ı Mansur Oyun Özeti Yer Abbasi Devleti’nin başkenti Bağdat. Saçı sakalı ağarmış, kıyafetleri parçalanmış, kan..
Ulusal Fotoğraf Yarışması “Memleketimden İnsan Manzaraları”
Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, evrensel şair Nazım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” eserinden hareketle bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Doğumunun 121. yılında, büyük ustanın başyapıtı “Memleketimden İnsan Manzaraları”, edebî zenginliği,..
“Cumba Fanzin” 40. Sayısı çıktı.
“Sanat Varsa, Hayat Vardır!” anlayışı, bağımsız ve özgür yayıncılık ilkesiyle yayınlanan Cumba Fanzin’in 40. sayısı  çıktı. Tanıtım Metni: Editörlerimizden Salim Nuri Cengiz’in hazırladığı “Nilgün Marmara” dosyası, Genel Yayın Yönetmenimiz Deniz..

Yorum yaz