“Sivas’a Ağıt” Oyunu 5 Mayıs’ta Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde

/ 24 Nisan 2023 / 80 views / yorumsuz

5 Mayıs Cuma 20:30 / Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Tuzla

“Sivas’a Ağıt” Oyunu 5 Mayıs’ta Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde

Ali Yalçıner’in yazıp, yönettiği oyun “Sivas’a Ağıt” 5 Mayıs’ta Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

Sivas’a Ağıt

Kadıköy Halk Tiyatrosu her sezon yeni bir oyun sahneleme geleneğini sürdürüyor. 2022 – 2023 tiyatro sezonunda sahneleyecekleri yeni oyun ise; SİVASA AĞIT.
Cumhuriyet tarihinin en karanlık günlerinden biri, belki de en karanlığı olan Madımak Katliamının 30. yılında, Sivasta yaşananları, devletin olaylar karşısındaki tutumunu izleyiciye yeniden hatırlatmayı amaçlayan oyun; Madımak Otelinin simgeleşen merdivenlerinde geçiyor.

Gazeteci bir kadının Madımak Oteli ziyareti sırasında otel merdivenlerinde uyuya kaldığında gördüğü rüyayı izlediğimiz oyunda, gazeteci kadını, geçtiğimiz sezon Celile oyunundaki performansıyla övgüleri toplayan Ayşegül Yalçıner canlandırıyor. Oyunda Onur Can Kaplan ve Zafer Kırdudu ise hem otelde yakılan aydınları, hem de yakanları simgeliyor.

Ali Yalçıner’in yazıp, yönettiği oyunun müzikleri senfonik altyapıyla yeni bir anlayışla Erkan Özkan tarafından düzenlendi. Koreografisi Mehmet Selin Sağdıç, kostümleri Dilşad Ayral Ünal, dramaturjisi Bülent Bayrak tarafından yapılan oyun avangart bakış açısı ile bellek tazelemeyi hedefliyor. Müzik, şiir ve anıyla bezenmiş tek perdelik eser; Sivas’ta katledilen aydınlara ve yangından kurtulanlara bir saygı duruşu niteliğinde.

 

KÜNYE

YAZAN – YÖNETEN : ALİ YALÇINER
OYNAYANLAR : AYŞEGÜL YALÇINER – ONUR CAN KAPLAN – ZAFER KIRDUDU
MÜZİK : ERKAN ÖZKAN
KOREOGRAF : MEHMET SELİN SAĞDIÇ
KOSTÜM : DİLŞAD AYRAL ÜNAL
DEKOR TASARIM : FERİT ÖZEN – KHT
DRAMATURG : BÜLENT BAYRAK
DEKOR RESİM : MURAT ILGIN
YAPIM : KADIKÖY HALK TİYATROSU

Bilet için tıklayınız: Biletix

Benzer Konular
Pamuk Eller Kitaplıklara!
Şair ve yazar Gülten Doğruyol İncesu “PAMUK ELLER KİTAPLIKLARA” sloganıyla kütüphane kuruyor. “İnşa edilen bir kütüphane, yaratılan bir hayattır” der, Carlos Maria Dominguez. Şair ve yazar Gülten Doğruyol İncesu’nun büyük..
1. Çayyolu Kitap Şenliği Başlıyor.
10-11 Haziran 2023 tarihinde Çayyolu Mesa Plaza’da edebiyat, kültür, sanat adına bir okuryazar buluşması gerçekleştirilecektir. Bu edebiyat etkinliğine Ankara’dan ve Çayyolu’ndan çok sayıda yayınevi, dergi, dernek, sivil toplum örgütü katılacaktır...
İkinci Şiir Kitabını Çıkaran Cemil Yüksek’in İmza Gününe Davet
Tüm Emekliler Sendikası Gebze Şube Başkanı, eğitimci-yazar Cemil Yüksek’in 2. Şiir Kitabı için İmza ve söyleşi günü düzenleniyor. ‘’Sesimi Kendim Duymam” isimli 2. Şiir kitabını yayınlayan Tüm Emekliler Sendikası Gebze..
“Yaşamaya Dair” Fişekhane Ana Sahne’de
Nazım Hikmet’in ölümünün 60. Yıldönümü için Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği “Yaşamaya Dair” Fişekhane Ana Sahne’de sizlerle buluşuyor. Yaşamaya Dair 08 Haziran Perşembe, 20:30 Süre: Tek Perde, 90 dk. Yazan: Nazım Hikmet Ran..
Hestiakitap Yayınevi’nden “Edebiyat Antolojisi” Projesi Başladı.
Hestiakitap Yayınevi şair ve yazarların eserlerini kitaplaştırıp, “Edebiyat Antolojisi” projesi yaparak yazar ve şairlerin eserlerini tek kitapta toplama fırsatı sunuyor. Proje, şiir ve öykü olarak iki ayrı kategoride yayınlanacaktır. Hem..

Yorum yaz