Şerif Temurtaş’ın Kaleminden “Edebiyatta İsyan” Raflarda Yerini Aldı

Şerif Temurtaş’ın edebiyat yazılarının yer aldığı “Edebiyatta İsyan” kitabı Somut Yayınları’ndan çıktı. 43 sayfalık kitapta Şerif Temurtaş’ın dergilerde yer alan şiir ve edebiyat üzerine yazıları yer alırken aynı zamanda derin..

Şerif Temurtaş’ın Kaleminden “Edebiyatta İsyan” Raflarda Yerini Aldı
Yayınlanma: Güncelleme: 253 views

Şerif Temurtaş’ın edebiyat yazılarının yer aldığı “Edebiyatta İsyan” kitabı Somut Yayınları’ndan çıktı.

43 sayfalık kitapta Şerif Temurtaş’ın dergilerde yer alan şiir ve edebiyat üzerine yazıları yer alırken aynı zamanda derin bir okuma gerçekleştirmemizi sağlıyor. Mayıs 2023’te Somut Yayınları tarafından çıkan’ Edebiyatta İsyan” kitabını kitapçılardan ve internet satış sitelerinden temin edebilirsiniz.

Tanıtım Bülteninden :

Edebiyat ve İsyan Şerif Temurtaş’ın dergilere gönderdiği şiir sanatına ilişkin yazıları içeriyor. Eserde yanıtlanan ana soru “şairlerin sorumlulukları nelerdir,” sorusu. Şerif Temurtaş’a göre şairin, her coğrafyada ve her dönemde hem bağlı bulunduğu topluma hem de insanlığa ilişkin sorumlulukları vardır. Sırtını yaşadığı toplumun sorunlarına dönerek, dünyada yaşanan olumsuzlukları görmezden gelerek şiir yazmak kabul edilebilir bir şiirsel duruş değildir. Şair yazarın üreterek topluma karşı sorumluluğunu yerine getirirken gerçeklerden kaçmadan yaşananı yazmalıdır.

Şerif Temurtaş söze “neye yarar edebiyat bir itiraz bir isyan barındırmıyorsa!” diyerek başlıyor. Şairin görevi; söylenemeyeni söylemek, karşı durulamayana karşı durmak, içinde yaşadığı toplumdan ve dünyadan çok daha önde yürümektir. Çünkü edebiyat baştan başa isyan etmektir.

Eser boyunca toplumcu gerçekçi şiir ve edebiyat geleneğine haklı övgüler yer almakta. Enver Gökçe, A. Kadir, Gülten Akın, Hasan Hüseyin, Refik Durbaş, Veysel Çolak, Yaşar Kemal, Ahmet Erhan gibi ustaların adları anılmakta. Toplumcu gerçekçi gelenek insandan, ezilenden, sömürülenden yana tavır alarak ben değil, biz diyebilmeyi başarabilmiştir.

“Haksızlığa başkaldırmayan şair, yazar olamaz.” diyen şaire biz de selam olsun diyelim. Söyledikleriyle de yazdıklarıyla da yaraya merhem olmaya çalışan diğer bütün sorumluluk sahibi sanatçılara olduğu gibi…

Hatice Eğilmez Kaya

Beşinci Sanat 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.