Şeref Bilsel’in Kaleminden ‘’Kağıdın Ölümü’’

/ 18 Nisan 2023 / 114 views / yorumsuz

“Her şey yüktür sözcüklerden başka yükü olmayana “

Şeref Bilsel’in Kaleminden ‘’Kağıdın Ölümü’’

Şair ve yazar Şeref Bilsel’in “Kağıdın Ölümü” adlı şiir kitabı Yitik Ülke Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. 88 sayfadan oluşan eserde birbirinden değerli şiirler yer almaktadır.

Sadece şair olmakla kalmayan, deneme ve şiir üzerine yazılarıyla tanıdığımız Şeref Bilsel’in 5. şiir kitabı olan “Kağıdın Ölümü” düzyazı formatındaki şiirlerle edebiyatseverlerin beğenisine sunulmuştur.

Tanıtım Bülteninden:

Dünya boşaltılmış, görelim diye uzakları
çocuğun bir elinde nar, diğer eli sessizlik
gidenin bıraktığı boşluk
kalanın gözlerine dolar

Her şey yüktür
sözcüklerden başka yükü olmayana
yürürsün bir zaman
seni büyüten kırlara doğru iyi bak
Annenin sevincinde kan var.

Kitap Adı: Kağıdın Ölümü
Yazar: Şeref: Bilsel
YayıneviYitik: Ülke Yayınları
Hamur Tipi: 2. Hamur
Sayfa Sayısı: 88
Ebat: 13,5 x 19,5
İlk Baskı Yılı: 2023
Baskı Sayısı:1. Basım

Söyleyemedim yazdım, yağmur altında çıldıran su. Bahçenin bana bakıp bakıp söyleyemedikleri… söyleyemedim.
Elleri gül dağıtmaktan yanmış, eski bahçelerin yaprakları üzerinde, yerde bulduğunu gökte saklamak istiyor, kalpsiz zamanlar görmüş fazlasıyla. Ağaca inanmış sonra… sonra yüksek dallarına zamanın, uzağı gören telaşla. Konuşur sonra: bir felakete uğrayacaksam adım seninle anılsın der.
Biz seninle uzun, eğri, esmer yürüdük belki. Taşları dinledik, kadınları açtık sözcüklerle, geceyi duyduk, şehre bakarken nefessiz, biz seninle kesik kesik yanan zamana doğru tırnaklarımızı yiyerek yürüdük. Küfürlü, yağmurlu, camlarla yüklü. Gittin ama gitmemiş saydı seni kırlar, ağzını ayrılıklarla yırtan yarınlar. Biz seninle hiç karşılaşmamış olsaydık keşke, bende ölmemiş sözcükler kalırdı, severdim yine seni kedilerin bile uğramadığı bir köşede. Anlatmak istediklerimiz anlaşılmasın diye şiir var, karşı köşede.

Şeref Bilsel Kimdir?

Şeref Bilsel, 1972 yılında Rize’de dünyaya gelmiştir. Dumlupınar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Özel bir televizyon kanalında program yapımcılığının yanında kültür sanat danışmanlığı da yaptı. Şiir, deneme ve eleştirileriyle pek çok dergide yer aldı. Modern Türk şiiri üzerine yazıları ve şiirleri; Cumhuriyet-Kitap, Varlık, Patika, Başka, Mor Taka, Akatalpa, Şiir Oku, Edebiyat ve Eleştiri, Yasakmeyve, Kaşgar, Budala gibi dergilerde yayımlandı.

Şeref Bilsel, 2010 yılında Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Orhan Koçak ve Ahmet İnam ile birlikte Altın Portakal Şiir Ödülü jürisinde yer aldı.

Şeref Bilsel’in Dünyanın Külü adlı kitabına 18. Altın Portakal Şiir Ödülü verildi. Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Ahmet İnam, Hüseyin Ferhad ve Şükrü erbaş’tan oluşan jüri “Sözcük seçimi, imge örgüsü, yakaladığı yüksek müzikalite” göz önüne alınarak Dünyanın Külü kitabına verilmesine karar verildiğini açıkladı.

Yayımlanmış şiir kitapları

• “Dar Zaman Rivayetleri” (1996)
• “Magmada Kış Mevsimi” (2003)
• “Mecnun Dalı” (2007, Yitik Ülke Yayınları)
• “Dünyanın Külü”, (2013 İkaros Yayınları)
• “Sürgündeki Rüzgâr”, (Toplu Şiirler, 2014, Yitik Ülke Yayınları)

Yayına hazırladığı kitaplar

• “Bıldır” (1999)
• “Şairin Günah Defteri” (2008)
• “Şiir Defteri, Şiir ve Hayat 2005-2013”
• “Karadeniz Kitabı-Yağmurlar Ülkesinde Çocuk Olmak”, (2015, Yitik Ülke Yayınları)

Beşinci Sanat

Benzer Konular
Şerif Temurtaş’ın Kaleminden “Edebiyatta İsyan” Raflarda Yerini Aldı
Şerif Temurtaş’ın edebiyat yazılarının yer aldığı “Edebiyatta İsyan” kitabı Somut Yayınları’ndan çıktı. 43 sayfalık kitapta Şerif Temurtaş’ın dergilerde yer alan şiir ve edebiyat üzerine yazıları yer alırken aynı zamanda derin..
Muzaffer Oruçoğlu’ndan Yeni Kitap “Zilli’nin Günlükleri”
“Tohum” ve “Grizu” gibi başyapıt kitaplarıyla tanıdığımız 68 Kuşağı önderlerinden yazar, şair, besteci ve ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun son kitabı “Zilli’nin Günlükleri” Sancı Yayınları’ndan çıktı. Şimdiye kadar toplam altı ülkede 40’tan..
Kitap: “Konut İçi Deprem Risklerini Azaltmaya Yönelik Tasarım Rehberi”
Doç.Dr. S. Banu Garip, Prof.Dr. Ervin Garip ve Dr. Öğr. Üyesi Orkan Güzelci’nin ortaklaşa kaleme aldığı “Konut İçi Deprem Risklerini Azaltmaya Yönelik Tasarım Rehberi”, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Yayınevi’nden çıktı...
Hestiakitap Yayınevi’nden “Edebiyat Antolojisi” Projesi Başladı.
Hestiakitap Yayınevi şair ve yazarların eserlerini kitaplaştırıp, “Edebiyat Antolojisi” projesi yaparak yazar ve şairlerin eserlerini tek kitapta toplama fırsatı sunuyor. Proje, şiir ve öykü olarak iki ayrı kategoride yayınlanacaktır. Hem..
Cumhuriyetin 100. yılını edebiyatla kutlayan kitap raflardaki yerini aldı
Betül Fırat ve İnci Yılmaz Şimşek tarafından derlenen “Cumhuriyetin 100. Yılında İz Bırakan Kalemler” Edebiyat Antolojisi adlı kitap Gülnar Yayınları etiketi ile raflardaki yerini aldı. Betül Fırat ve İnci Yılmaz..

Yorum yaz