“Seferberlik Öyküleri” İlgi Gördü

Haber: Ahmet Zeki Yeşil

“Seferberlik Öyküleri” İlgi Gördü
Yayınlanma: Güncelleme: 117 views

Eğitimci-Yazar Yekta Aydın, Cumhuriyetimizin 100. Yılında okuruyla buluşturduğu “Seferberlik Öyküleri” başlıklı kitabının gördüğü ilgiden memnun.

Aydın, Kasım-2023’de yayımlanan kitabı hakkında, “Dünyanın en haklı bağımsızlık savaşının verildiği bu topraklarda, bu savaşa neden gereksinim duyulduğunu; Seferberlik, Sarıkamış, Çanakkale ve diğer yaşanmışlıkları yeniden anımsatmayı amaçladım. O dönemin yaşam koşullarını ve yaşanmışlıklarını ortaya koymak istedim” şeklinde konuştu. 

Aydın’ın, 367 sayfadan oluşan 15. kitabının “Önsöz” yazısı ise özetle şöyle:

“Çalışmalarım, günümüzden yaklaşık yüz yılı aşkın bir zaman diliminin kapsama alanındaydı. Seferberlik döneminde dünyadaki gelişmeleri, Osmanlının genel durumu ve Anadolu’nun küçük bir kasabasındaki olayları, birbiri ile ilintili olarak ele almaya çalıştım. ‘Seferberlik Öyküleri’ adlı çalışmamda, altı yüz yıllık bir imparatorluğun tarihin tozlu sayfalarında nasıl yer aldığına tanık olacaksınız.” 

Seferberlik Öyküleri”ni internet satış siteleri ve yazarın iletişim adresi (0532 653 97 98- yekta.aydin@gmail.com.tr) üzerinden temin etmek mümkün. 

 

Yekta Aydın kimdir?

1950 Yılında Yeşilce’de doğdu. Perşembe İlköğretmen Okulundan sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümünü bitirdi. Lisansını Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümünde tamamladı. Mesudiye Lise ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Yeni Levent Lisesi Müdür yardımcılığı, Çağlayan Lisesi Müdürlüğünden sonra 2000 yılında emekli oldu. İki yıl Özel Yıldız Koleji’nde müdürlük yaptı. 2004-2009 yıllarında Yeşilce Belediye Başkanlığına, 2010-2012 yıllarında ise CHP İstanbul İl yönetimine seçildi. İstanbul’da ve Ordu’da çeşitli STK’larda yöneticilik yaptı. Söz yazarı ve besteci olarak MESAM’a üye oldu. Sözü ve müziği kendisine, yorumu kardeşi Hürdağ Aydın’a ait olan “Türkü Tadında” adlı bir albüm çıkardı. Yaklaşık 18 yıldır Mesudiye’nin Sesi Gazetesi’nde ve iki yıldır da Mora Dergisi’nde köşe yazarlığı yaptı. Halen Ordu Hayat Gazetesi’nde köşe yazarıdır.

Haber: Ahmet Zeki Yeşil

Ahmet Zeki Yeşil’in diğer yazıları için tıklayınız…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.