Seçkin Eroler Avcı’nın İncelemesiyle: “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”

Kitap Adı: Saatleri Ayarlama Enstitüsü Yazar​ ​ ​ : Ahmet Hamdi Tanpınar Sayfa​ ​ ​ : 382 Aslında gün içinde ve ömrümüzün sonuna kadar bir şekilde kendisiyle yarıştığımız​ “Zaman”ın farkına..

Seçkin Eroler Avcı’nın İncelemesiyle: “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”
Yayınlanma: Güncelleme: 380 views

Kitap Adı: Saatleri Ayarlama Enstitüsü
Yazar​ ​ ​ : Ahmet Hamdi Tanpınar
Sayfa​ ​ ​ : 382

Aslında gün içinde ve ömrümüzün sonuna kadar bir şekilde kendisiyle yarıştığımız​ “Zaman”ın farkına varmaktı Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nü okumak.

Kitabın baş kahramanı Hayri İrdal’ın hayatını anlattığı eserdir. Ustası Nuri Efendi için söylenecek tek şey ise “zaman filozofu”

Kitaptaki diğer karakterlerin çokluğu duyguların insanlara, insanların duygulara dönüşmüş haliydi bana göre.

Pasif karakterli bir insan olan Hayri İrdal ve tam zıttı denebilecek Halit Ayarcı’yı bir araya getiren kader ile ülkenin içinden geçmekte olduğu toplumsal olayları da karakterler üzerinden hayranlık uyandıracak şekilde anlatmayı başarmış yazarımız.

“İnanmak başarmanın yarısıdır” sözünü kanıtlarcasına ilerlerken, kişisel menfaatler söz konusu olduğunda herkesin bir anda ortadan kayboluşunun da resmediliyor olması üzücü gerçeklerden.
Artık daha farklı şekilleriyle kullanılan ya da kaybolup gitmiş​ kelimeler ile anlatılsa da sıkıcı değil, öğrenme arzusunu artıracak bir şekle bürünmüş. “Edebiyat ne güzel şey” dedirtiyor insana.​

Akıp giden, sıkılmayacağınız, sürekli kendinize sorular soracağınız bir kitap. Tavsiyemdir.

Seçkin Eroler Avcı

YORUMLAR (1)

YORUM YAZ

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.