Seçkin Eroler Avcı’nın İncelemesiyle: “Gönül Fatihi Kadınanalar”

Selçuklu’nun yıkılıp, Osmanlı’nın kurulduğu yıllar… Anadolu’nun bağrında bıçak gibi saplı duran Moğol belası etrafta kol geziyor… Kimin kime gücü yeterse ezip geçtıği korku ve kan dolu bir dönem. Ve Selçuklu..

Seçkin Eroler Avcı’nın İncelemesiyle: “Gönül Fatihi Kadınanalar”
336 views

Selçuklu’nun yıkılıp, Osmanlı’nın kurulduğu yıllar… Anadolu’nun bağrında bıçak gibi saplı duran Moğol belası etrafta kol geziyor… Kimin kime gücü yeterse ezip geçtıği korku ve kan dolu bir dönem. Ve Selçuklu Hanedanına mensup, Moğol askerinin peşinde olduğu, saklanması gereken gencecik üç kız kardeş…

Kolay değil, gönül fatihi olabilmek, kolay değil Kadınana olabilmek. Kolay değil sana sahip çıkana, sonsuz emeklerle çıkar gütmeden kat kat karşılığını verebilmek.

Kadınana; Sadece cinsiyeti ifade etmeyen, kadını yücelten, ululaştıran bir sıfattır. Cesur, becerikli, güzel ve Allah dostu hanımlara verilir.

Ugur Ukut Hocam tarihimizde örneklerine çok rastlayabileceğimiz bu Kadınanaları araştırmaları ile birlikte öyle güzel kurgulayıp harmanlayarak bize sunmuş ki,​ dönemin tüm yaşam​ zorluklarına rağmen okurken “keşke ben de o devirde yaşayıp, bir işin ucundan da ben tutabilseydim” demekten kendinizi alamıyorsunuz.​

Üç kız kardeş kendilerine sahip çıkan halka ve Bey’e öyle bir vefa borcu ödüyorlar ki, kalbinde kötülük barındıranlar bile imâna geliyor.

Kimbilir saklı gizli kalmış ne hikayeler var nerelerde? Bu coğrafyaya ait bir parça olmakla bir kez daha gurur duyuyorsunuz okurken. Kötüler elbette olacak ama seçim bizim.​
İyilik ve iyilerin yanında olursak her zaman iyilik kazanacak.

Gönül Fatihi Kadınanalar
Uğur Ukut
Mavinefes Yayınevi
152 sayfa

 

 

Kitaptan Alıntılar:

“Bütün suçlar hırsızlığın başka bir şeklidir”

“Her hırsızlık insandan bir şeyler çalıyordu. Kiminden hayatını çalıyor, kiminden özgürlüğünü çalıyor, kiminden malını veya başka bir şeyini çalıyordu.”

“Bu kadar insanı açlığa ve sefalete atmak böyle kolay olamazdı. Kaderleri birkaç kişinin dudağının arasında olamazdı. Çocuklar ölüyor, onlar hiçbirşey olmamış gibi hayatlarına devam ediyorlardı. Daha da ötesi bundan menfaat temin ediyorlardı. Çok büyük, büyük olduğu kadar da akla aykırı bir ibret tablosuydu bu.”

“İyilik, kötülüğü bilmemekle değil, her şeyi bilip tercihini iyiden yana kullanmakla oluyordu.”

Öleceğini bildiği halde ölmeyecekmiş gibi yaşayan varlığa insan deniyordu belki de.”

Seçkin Eroler Avcı

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.