Sanat Dolu Bir Yaz: Meşher’de Çocuk Atölyeleri

ETKİNLİK

Sanat Dolu Bir Yaz: Meşher’de Çocuk Atölyeleri
Yayınlanma: Güncelleme: 773 views

Meşher, çocukları Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisinden ilhamla hazırlanan keşif dolu, eğlenceli atölyelere ve özel turlara davet ediyor. Yaz tatili sanatla renklenirken çocukların merak ve keşfetme duyguları da gelişecek.

İstanbul’un önde gelen disiplinlerarası sergi mekânı Meşher, çocuklara yönelik atölye programlarına yaz tatilinde de devam edecek. İstanbul’un siluetine bir uçtan bir uca bakmaya davet eden Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisinden ilhamla hazırlanan atölyeler ve turlar temmuz ve ağustos ayları süresince çocukları ağırlayacak.

7-12 yaş arası çocukların merak duygularını ve keşfetme isteklerini pekiştirmek, duyusal ve bilişsel gelişimlerine katkı sunmak, ilgi alanlarını genişleterek yaratıcılıklarını beslemek üzere hazırlanan özel atölyeler, çocuklara yaz tatilinde keşif dolu ve eğlenceli zaman geçirme imkânı sunacak.

İzleme Kutusu Atölyesi
23 Temmuz Salı günü saat 11.00’de gerçekleştirilecek “İzleme Kutusu Atölyesi”, ilhamını sergide yer alan izleme kutularından alıyor. Akordeon şeklinde sahnelerin birleştirilmesiyle oluşan izleme kutuları (peepshow), diğer bir deyişle üç boyutlu kitaplar, özellikle 19. yüzyılda içlerinde gizledikleri kocaman dünyayla çocukların en sevdiği eğlence aracı olmuştu. 7-12 yaş grubuna yönelik atölyede önce izleme kutularının tarihi, tekniği gibi konular üzerine odaklanılacak; ardından çocuklar kendi hayali sahnelerini üç boyutlu hâle dönüştürecek.

İstanbul’un Florası: Saksı Boyama Atölyesi
Meşher’de 24 Temmuz ve 28 Ağustos Çarşamba günlerinde saat 11.00’de ise “İstanbul’un Florası: Saksı Boyama Atölyesi” düzenlenecek. İstanbul’un florasından ve Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisindeki eserlerde görülen ağaçlardan ilhamla hazırlanan atölyede, 7-12 yaş grubu çocuklarla önce bitkilerin dünyasına dalıp İstanbul’da yetişen bitkilerle ilgili bilgiler paylaşılacak, ardından seramik saksılar renkler ve desenlerle süslenip içlerine tohumlar ekilecek.

Yapboz Atölyesi
27 Ağustos Salı günü saat 11.00’de gerçekleşecek atölyede Göz Alabildiğine İstanbul sergisinde yer alan, 20. yüzyılın başında üretilmiş panoramik Tophane ve Sarayburnu görünümlü yapbozdan hareketle çocuklar kendi yapbozlarını oluşturacak.

Çocuklar İçin Rehberli Turlar
Panoramik ve geniş açılı şehir temsillerini içeren gravürlerden nadir kitaplara, yağlıboya tablolardan fotoğraflara 100’ün üzerinde nadide eserin yer aldığı Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi, 25 Temmuz ve 29 Ağustos Perşembe günlerinde saat 14.00’te çocuklara özel düzenlenen rehberli turlarla gezilebilecek.

*Atölyelere katılım ücretsizdir. Gerekli malzemeler Meşher tarafından karşılanacaktır. Detaylı bilgi ve kayıt için: kayit@mesher.org

Meşher Hakkında

Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Meşher, tarihsel araştırmalardan çağdaş sanata uzanan sergileri ve yayınlar, atölyeler, konferanslar gibi kapsamlı paralel etkinlikleriyle zamanlar ve kültürler arasında yeni bir diyalog zemini sağlamayı amaçlıyor. Adını Osmanlı Türkçesinde “sergi mekânı” anlamına gelen kelimeden alan Meşher, faaliyetlerini disiplinlerarası yaklaşımıyla Eylül 2019’dan itibaren sürdürüyor. Ortaçağdan günümüze uzanan bir zaman aralığında, geniş bir konu yelpazesinde sergiler sunuyor. Çok yönlü programı, araştırmaya dayalı akademik yönü ve yayınlarıyla Meşher, bir referans noktası olarak kültür ve sanat ortamına katkıda bulunuyor.

İstiklal Caddesi’nde yer alan Meşher’de, ziyaret, etkinlik ve sergi turları ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Pazartesi hariç haftanın altı günü ziyaret edilebilir.

Sergi Hakkında

Ömer Koç Koleksiyonu’ndaki çeşitli nadide eserlerden oluşan Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi, İstanbul’un Osmanlı payitahtı olduğu, 15. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk çeyreğine uzanan bir zaman dilimini kapsıyor. Şehrin zengin bir görsel kaydı niteliğindeki sergide geniş açılı İstanbul manzaralarını gösteren tablolardan gravürlere, nadir kitaplardan albümlere, panoramik fotoğraflardan Yadigâr-ı İstanbul objelerine 100’ün üzerinde eser yer alıyor. Küratörlüğünü Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı, danışmanlığını ise Bahattin Öztuncay’ın üstlendiği Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi, 29 Eylül 2024’e kadar görülebilir.

www.mesher.org
https://www.instagram.com/mesher_official/
https://www.youtube.com/@meshervkv
https://www.facebook.com/mesherofficial/

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.