Sait Faik Kendi Adası Burgaz’da Anıldı

ETKİNLİK

Sait Faik Kendi Adası Burgaz’da Anıldı
Yayınlanma: Güncelleme: 163 views

Ada Dostları Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Darüşşafaka Cemiyeti, Adalar Su Sporları Kulübü ve Burgazada Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte, modern Türk öykücülüğünün öncülerinden Sait Faik Abasıyanık, vefatının 70. yıl dönümünde Burgazada’da anıldı. Konuşmalarda, Sait Faik’in Ada’da olan önemi ve Ada’nın yazar için taşıdığı değer vurgulandı.

Anma etkinliği, Burgazada Adalar Su Sporları Kulübü’nde (ASSK) gerçekleştirildi.

Heykeltıraş Çağdaş Erçelik tarafından bilabedel yapılan Sait Faik Anıtı önündeki açılış töreni, Ada Dostları Derneği Başkanı İbrahim Aycan’ın konuşması ile başladı.

Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Adnan Özyalçıner, Sait Faik’in öykücülüğü üzerine bir konuşma yaptı ve özetle şunları söyledi: “Hepinize merhaba. Sait Faik, bugün 118 yaşında! Bugün burada, Burgazada’da, Burgaz halkıyla yan yana olduğumuz gibi bütün İstanbul halkıyla da yan yanayız. Balıkçısı, işçisi, köylüsü, memuru, esnafı, meyhanecisi, kahvecisi, mahalle insanlarıyla, namuslusu da namussuzu da dâhil olmak üzere bir aradadır. Aramızdadır Sait Faik! “Sakarya Balıkçısı”nı yazdığı, doğduğu kent olan Sakarya halkıyla da Anadolu insanıyla da yan yanadır. Bütün farklılıkların arasındadır, yanındadır. Aramızdadır.  Sait Faik, öykücülüğümüzün temel taşlarındandır. Yaşananı değil, yaşananları anlattığı öykülerinde kendisi de yaşananların içindedir, yaşananları yazmıştır. Sınırsız bir insan sıcaklığı ve insan sevgisiyle anlattığı insanları, içinde bulundukları doğa ve çevreyle betimler. Doğayı güzeller, güzellediği doğanın ardından gerçeği ve yaşam çelişkisini de görmezden gelmez! Göstermekten de geri kalmaz!”

Sait Faik Müzesi Müdürü Yeşim Temel, kalabalık heyetin müzeyi ziyaretinden memnuniyetini dile getirdi.

Program, tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer yönetiminde devam etti. Tuncer, sunumuna 2024 yılı Sait Faik hikâye armağanını kazanan Barlas Özarıkça’yı anons ederek başladı. ASSK Başkanı Atilla Kurban ile yönetim kurulu üyesi Ali Mengü Şeker, anmanın kulüpte yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Bu yılın onur konuğu şair Ataol Behramoğlu ise Sait Faik’in kendisi üzerindeki etkisini ve bu etkinin kendi şiirlerine nasıl yansıdığını “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var” adlı şiirini okuyarak konuşmasını tamamladı.

Güleç’in ardından, Sait Faik’in yaşamı ve öykücülüğü üzerine Mustafa Köz ve A. İlhan Gülek konuşmalar yaptı.  Bakırköylü Sanatçılar Derneği Başkanı Gülek, Ada Dostları Derneğinin efsanevi başkanı Perihan Ergun’un bir tablosunu dernek başkanı İbrahim Aycan’a takdim etti.

Ayrıca, Cumhuriyet aydını Ergun’un adının Burgazada’da bir sokağa verilmesi yönünde çağrı yapıldı.

Yönetmenler Engin Ayça ve Oğuz Makal, müzisyen Haluk Önol, Ada üzerine kitapları olan yazarlar Behlül Ablak ve Viktor Albukrek, Adalar Kent Konseyi Başkanı İskender Özturanlı, Adil İzci, Adalar Kültür Derneği Başkanı Özer Kangür ve Adalı yazarlar Buket Sunar ve Nilgün Atalay, Sait Faik’in edebiyattaki yerini ele alan kısa konuşmalarıyla etkinliğe katkıda bulundular.

Etkinlik, öykücünün son röportajının Nuray Gök Aksamaz ve Rüstem Kurtoğlu tarafından teatral bir sunumla paylaşılması ve yazarların okurlarına kitaplarını imzalamaları ile devam etti.

Anma programı, güne özel anı defterinin imzalanması, Ada Dostları Başkanı Aycan ve TYS Başkanı Özyalçıner tarafından tüm katılımcılara günün hatırasına teşekkür belgelerinin sunumu ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.