Psikolog Sevgi Erol Öçal’ın Şiir Kitabı “Leylak Kokusu” Raflarda

/ 28 Mayıs 2022 / 520 views / yorumsuz
Psikolog Sevgi Erol Öçal’ın Şiir Kitabı “Leylak Kokusu” Raflarda

Psikolog Sevgi Erol Öçal ‘ın Akdoğan Yayınları’ndan çıkan ikinci şiir kitabı “Leylak Kokusu” Edebiyatseverlerle buluştu.

İlk sayfadan itabaren kendinizi bir çiçek tarlasında buluyor olmanız kaçınılmazdır. Baharın kuşatılmışlığında usulca dokunuyor bedeninize mısralar. Bir yanda yaşanmışlıklar, izler, anılar ve ayrılıklar dururken bir yanda da umudu aşılayan kelimeler, kokular, yaşam sevinciyle çarpan dizeler ve renkler. Evet renkler. Her şiirde hatta ve hatta her dizede gözünüzde rengarenk satırların akıp gittiğini farkedeceksiniz.

Şair Sevgi Erol Öçal, şiirleriyle adeta terapiden sonraki arınmışlığı yaşatıyor bizlere.

Önsöz:

… baharın müjdecisi çocukluğumun silinmeyen izleri, sevdiklerimin uzaklarda, gülüşlerimin fotoğraflarda kalan tanığı.

Leylak kokusu ikinci şiir kitabım. Leylak kokusu, Arnavut kaldırımlarından yüreklere yayılan uzak şehri ve bizi anlatan şiirlerimden oluşuyor.

İlk şiir kitabım Gelincik Tarlası, birinci ve ikinci baskısı ile siz sevgili okurlarımdan çok olumlu geri dönüşler aldı. Çok sevindim. Çok teşekkür ederim. Kullandığım dili samimi yalın ve açık buldunuz. Pek çoğunuz şiirlerimde kendinizi gördünüz. Roman tadı yudumladık, gelincik tarlalarında kaybolduk dediniz. Gelincik renginde yüreğime dokundunuz. Var olun.

Leylak çiçeği morun açık koyu tonu pembe beyaz rengi ile baharın müjdecisi çocukluğumun silinmeyen izleri, sevdiklerimin uzaklarda, gülüşlerimin fotoğraflarda kalan tanığı.

Bazı çiçekler bazı coğrafyalara özgü ve özeldir. Leylak ve gelincik gibi. Benim şehrimde gün erken doğar. Karanlık erken basar. Soğuktur şehrim, kışı uzun sürer. Güneşin unuttuğu, rüzgarların sert estiği, yıldızların gökleri tutuşturduğu, beyazın kadife bir örtü attığı, en doğuda Aras Nehri sınırında bir şehir. Leylaklarının rengi başkadır şehrimin, kokusu başka. Gelincikler umudu Leylaklar düşüdür o şehir. Baharla açılan kır çiçeklerinin rengarenk yansımasıdır o şehir.

Leylak kokusu, darvazası dar eski kapıları yoksul hayatlara açılan evlerin turna kuşudur. Özgürlüktür yarındır, mutluluğun kokusudur.

İlk şiir kitabım Gelincik Tarlasını sizler çok sevdiniz. Umuyor ve diliyorum ki, Leylak Kokusu da siner yüreğinize ve içinizden hiç çıkmaz kokusu.

Turnalar Saldım

 Turnalar saldım kızılın göğüne
 Güneş içip sarhoşluğunda mavinin
 Kanat çırpsınlar uzaklara
 Kucaklasın özlemler ayrılıklar
 Bitsin yürekteki ağrılar
 Turnalar uçsun
 Kızıl harmanların boy saldığı başak tarlalarına
 Deli tayların çılgınca koştukları
 Özgürlük kokan kırlara
 Ve bir akşam üstü molası, rastlasınlar
 Sevenlerin kavuştuğu o ölümsüz diyarlara. 
 
3 Kasım 2021
 Sevgi Erol Öçal
  • Kitap Adı : Leylak Kokusu
  • Yazar : Sevgi Öçal
  • Yayınevi : Akdoğan Yayınevi
  • Hamur Tipi : 2. Hamur
  • Sayfa Sayısı : 132
  • Ebat : 13,5 x 19,5
  • İlk Baskı Yılı : 2022
  • Baskı Sayısı : 1. Basım
  • Dil : Türkçe

Yazarın Diğer Kitapları :

-Gelincik Tarlası (ŞİİR)

Beşinci Sanat

Benzer Konular
Mehmet Bahçeci’nin “İçimdeki Yangın” Romanı Okurlarıyla Buluştu
“Novelius Edebiyat” platformu editörlerinden Mehmet Bahçeci’nin İçimdeki Yangın isimli ilk romanı, şubat 2023’te Sapiens Yayınları etiketiyle yayımlandı. Merkezinde son derece nahif bir aşk öyküsünü barındıran İçimdeki Yangın, üç ana kısımdan ve..
Yunus Koşar’ın Kaleminden: “Dikkat Vefa İçerir”
Eğitimci şair ve yazar Yunus Koşar’ın yeni kitabı “Dikkat Vefa İçerir”, Mühür Kitaplığı tarafından yayımlandı. Editörlüğünü Mustafa Fırat’ın yaptığı anılan kitap, elektronik ortam üzerinden satışa sunuldu. “Dikkat Vefa İçerir”, bir..
Şair Cemil Yüksek’in 2. Şiir Kitabı Şiirseverlerle Buluştu.
Şair Cemil Yüksek’in “Dünyayı Sığdırırdın Avuçlarına” adlı ilk şiir kitabından sonra “Sesimi Kendim Duymam” adlı ikinci şiir kitabı raflarda yerini aldı. Tunga Yayınları etiketiyle çıkan kitapta Cemil Yüksek’in yine birbirinden..
Günümüzün Hayyam’ı Güngör Dinç’ten Yeni Kitap
Kendisini günümüzün Hayyam’ı olarak adlandıran Güngör Dinç’in, rubailerden oluşan yeni kitabı “Bade-nuş iki” okuruyla buluştu. 365 rubaiden oluşan ve Zinde Yayıncılık tarafından basıma hazırlanan kitabın kapak tasarımı Işıl Özmüş’e ait...
Tülay Tuncaboylu’nun Kaleminden “Eski İstanbul’da Bir Kız Çocuğu”
Tülay Tuncaboylu’nun kaleme aldığı “Eski İstanbul’da Bir Kız Çocuğu” adlı kitap Liman Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. Liman Yayınları etiketiyle 412 sayfalık otobiyografik roman türünde yayınlanan “Eski İstanbul’da Bir Kız..

Yorum yaz