Papirüs’ün Dosya Konusu “Ece Ayhan”

/ 17 Ekim 2022 / 202 views / yorumsuz
Papirüs’ün Dosya Konusu “Ece Ayhan”

Edebiyatımızda ve ülkemizin kültür hayatında iz bırakan, İkinci Yeni Şiir Akımı’nın öncülerinden Ece Ayhan, PAPİRÜS Edebiyat Dergisi’nin 40. sayısında (Kasım-Aralık 2022) dosya konusu oldu.

Genel Yayın Yönetmenliğini Mesut Şenol’un yaptığı dergi, “Ece Ayhan – Şiire, Topluma ve Dünyaya Farklı Bir Bakış” başlığıyla çıktı. Dosyanın hazırlanmasında Haydar Ergülen, Erinç Büyükaşık, Ferhat Özen, İsa Küçük ve Kamber Değirmenci katkı sağladı.

Yeni sayıda ayrıca, felsefi ve kültürel incelemeleriyle dikkat çeken Yazar/Şair Nuray Gök Aksamaz’ın, “Postmodernizm ve Kültürel İklimin Değişmesi” başlıklı yazısı bulunuyor.

Peki, öykü ve şiirlerde kimler var? Ahmet Zeki Yeşil, Ayça Özbay, İbrahim Ünlü ve Emir Çalıkkocaoğlu öyküleriyle; Sabahattin Yalın, Zeynep Aliye, Filiz Civaner A., Neslihan Dağlı, Barbaros İrdelmen, Sinan Aydın, Bülent Bulut, Elem Erk, Cent Tanova ve Sevinç Baloğlu şiirleriyle yer alıyor. Bu arada, İsviçre ve İtalya’dan Lucilla Trapazzo ve İspanya’dan Tonia Passola, yurt dışından şiirleriyle dergiye konuk oldu.

“Hatay Restoran Albümlerinden” bölümü, Mehmet Ali Işık ve Osman Kartaler tarafından hazırlandı. Artlife, plastik sanatlarda Lalehan Parla Kaya ile İspanya’dan görsel şiirin önde gelen isimlerinden Gustavo Vega Mansilla’yı ağırlıyor.

Papirüs Edebiyat Dergisi; online kitap siteleri, Mephisto Kitapevinin Kadıköy ve Taksim şubeleri, Kırmızı Kedi Kitabevi ve Kadıköy/Bostancı Hatay Restaurant’tan temin edilebilir.

Ahmet Zeki Yeşil

Benzer Konular
“Cumba Fanzin” 40. Sayısı çıktı.
“Sanat Varsa, Hayat Vardır!” anlayışı, bağımsız ve özgür yayıncılık ilkesiyle yayınlanan Cumba Fanzin’in 40. sayısı  çıktı. Tanıtım Metni: Editörlerimizden Salim Nuri Cengiz’in hazırladığı “Nilgün Marmara” dosyası, Genel Yayın Yönetmenimiz Deniz..
Fikir Sanat ve Edebiyat Dergisi ”ZİL” Okurlarıyla Buluştu.
Fikir Sanat Ve Edebiyat Dergisi Zil’in 29. sayısı okurlarıyla buluştu. 5 yıldan beri okurlarına hizmet veren Zil dergisi, yine zengin içeriğiyle okurlarına merhaba diyor. Editörden : Selam dostlar, Dergimizin yirmi..
Kıyı’nın Dosya Konusu “Yaşar Bedri Özdemir”
Trabzon’da yayımlanan KIYI Kültür Sanat Dergisi’nin “Ocak-Şubat-Mart 2023” sayısı (sayı 315), Yaşar Bedri Özdemir dosya konusuyla çıktı. Derginin başyazısında özetle, “Yeni bir yılda, yeni bir sayıyla sizlere ulaşmanın coşkusunu yaşıyoruz...
Papirüs “Orhan Kemal” Dosyasıyla Çıktı
Genel Yayın Yönetmenliğini Mesut Şenol’un yaptığı iki aylık edebiyat seçkisi PAPİRÜS, “Mart-Nisan 2023” sayısında, gerçekçi edebiyatımızın ölümsüz ismi Orhan Kemal dosyasıyla çıktı. Anılan dosyada Işık Öğütçü, Zeynep Aliye, Çimen G...
ÜVERCİNKA 100. SAYISINDA / Banu İmer
Küreselleşmeyle birlikte her alanda hayatımızın önemli bölümünü işgal eden popüler kültür, dergicilik alanında da yapacağını yapıp edebiyat dergilerine el atınca 2010’dan sonra kitabevlerinin yanı sıra marketlerin dergi reyonlarında yeni nesil..

Yorum yaz