Nurdan Aladağ Yazdı: Banu İmer ve “İki Çarpık Bacak”

/ 3 Nisan 2023 / 233 views / yorumsuz
Nurdan Aladağ Yazdı: Banu İmer ve “İki Çarpık Bacak”

25.TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nın tatlı telaşı içinde yazar dostların kalemiyle buluşmak en büyük kazanımım oldu. Banu İmer, yüreğimi ısıtan gülüşüyle ve “Bir dost kazanmanın mutluluğuyla…” diye imzaladı kitabını. “İki Çarpık Bacak”, Banu İmer’in ilk kitabı. 2020 yılının Mart ayında Mühür Kitaplığı Yayınevi’nden çıkmış. Koronanın tam ortasına doğan bir bebek olsa da, bugüne yansıyan ışıltısını özenle korumuş.

İki Çarpık Bacak” okurunu, “Hayatı, kendine söz verdiğin gibi yaşa” cümlesiyle karşılıyor. “Kendisine verdiği sözü tutabilen kaç kişi vardır?”  diye sormadan edemiyor insan. 118 sayfadan oluşan kitapta 30 deneme yazısı var.

Kitaba adını veren “İki Çarpık Bacak”, anı türünde yazılmış. Her yazıya öncülük eden özlü sözler var. Başlıklar konu hakkında merak uyandırıyor,
daha dikkatli okunmasını sağlıyor. Okundukça duymak istenilen cümlelerle karşılaşılması hem yazılanların hem de yazarın değerini arttırıyor. Kitabı okurken, “Bunu ben niye düşünmedim” ya da “Bunu bir yerden anımsıyorum” diyorsunuz.

Hatta, yazarla sohbet ederken buluyorsunuz kendinizi. Kişisel gelişim kitaplarından farklı bir kapak ve başlık altında yazılan yazılar, derinlere çekiyor okuru. Doktor, iyi olacak hastanın ayağına gelmiş oluyor…

Banu İmer şöyle söylüyor:

“Küçük damlaların birikimidir bir insanı değişime zorlayan. Daha önce yüzlerce damla düşmüştür ama o son damladır bardağı taşıran. Sarsılır, kendine gelirsin. Taşın altında kalsan sesin çıkmaz da o bir damlayla şaha kalkarsın. O son damlayı bizi kendi bilinmeyenlerimizle yüzleştirdiği için severim. Kabuğundan çıkmaktan başka seçenek bırakmaz elinde. Vazgeçmeye zorlar insanı. Bu, muhteşem bir meydan okumadır. Önce kendine, akmayan yaşam enerjine, çizdiğin sınırlara… O son damla başımıza gelen en güzel şeydir.”

Bazı yazılarında kendi deneyimlerini ortaya cesursa seriyor yazar. “Ben dersimi aldım bu yoldan gitmeyi seçtim bana iyi geldi” derken, kendi seçimini doğru yapması için yolun dikenlerini gösteriyor. Gülümserken durgun bir göle dönüştüren ironi içerikli yazı dili zihninizi yormuyor.

An gelir soğuk ve gri bulutlar, çakan şimşekler geri çekilir; gün ışıldar.”(s.37) cümlesinde umudu tüketmeden yaşama dört elle sarılmak gerektiğini fısıldıyor kulağımıza. Duymamak olası değil.

Severek okuduğum kitap, başucu kitabı olmayı sonuna kadar hak ediyor. Kalemin daim olsun Banu İmer…

“İki Çarpık Bacak” – Banu İmer – Mühür Kitaplığı 1.Basım, Mart 2020

Nurdan Aladağ

Benzer Konular
Enver Karahan’ın İncelemesiyle: Dünyayı Sığdırırdın Avuçlarına
Cemil Yüksek, ”Başı göğe ermiş ağaçların kendiliğinden yeşerdiği, dağların, tepelerin, vadilerin, sert yüksekliklerle horona durduğu yerdeydi” diye tarif eder doğduğu köyü. Yoksulluk ve olumsuzluklarla geçen çocukluğunda, bir şeyi hiç eksik..
Ahmet Zeki Yeşil’in “Hunili Kral”ı Gülümsetirken Düşündürüyor / CİLASİN ÖZGÜN
  Kitabın içinde 21 adet mizah öyküsü bulunuyor. Hepsi olağanüstü derecede komik ve ustalıklı yazılmış. Konuları, kişileri, üslubu açısından kesinlikle çok çeşitli bir zenginlik içermekte. Mizah ve hiciv sanatının ustaca..
Enver Karahan’ın İncelemesiyle ”Eski İstanbul’da Bir Kız Çocuğu”
‘’Eski İstanbul’da Bir Kız Çocuğu’ kitabı Tülay Tuncaboylu’nun otobiyografik bir eseri olmasının yanında, İstanbul’u anlattığı, anılarının mekanını betimlediği bir eser olarak karşımızda durmaktadır. “Biz uyumlu bir insan olarak yetiştik” diyen..
Hasan Çapik’in İncelemesiyle: “Teni Doğa , Tini İnsanlık Olan Şiirler”
Gülten Doğruyol İncesu epeydir yazın dünyasının içinde. İlk şiiri 1986 yılında yayınlasa da Ilgıt (Yalın Ses Yay.) isimli şiir kitabı 2008’de basılmış. Uzun zaman aralığını sanata saygı olarak anlıyorum. Demek..
Mustafa Güresti’nin İncelemesiyle: “Toz Bulutu”
Tufan Kara ve Murat Güngör, onlardan ikisi, hayatı satranç tahtası olarak gören, beyazların karşısında her şeyin siyaha boyandığına inanan iki adam. Renkler bu iki adamın sergilediği müthiş özgüvenin ışık kırılmasından..

Yorum yaz