Muzaffer Oruçoğlu’ndan Yeni Kitap “Zilli’nin Günlükleri”

“Tohum” ve “Grizu” gibi başyapıt kitaplarıyla tanıdığımız 68 Kuşağı önderlerinden yazar, şair, besteci ve ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun son kitabı “Zilli’nin Günlükleri” Sancı Yayınları’ndan çıktı. Şimdiye kadar toplam altı ülkede 40’tan..

Muzaffer Oruçoğlu’ndan Yeni Kitap “Zilli’nin Günlükleri”
Yayınlanma: Güncelleme: 288 views

“Tohum” ve “Grizu” gibi başyapıt kitaplarıyla tanıdığımız 68 Kuşağı önderlerinden yazar, şair, besteci ve ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun son kitabı “Zilli’nin Günlükleri” Sancı Yayınları’ndan çıktı.

Şimdiye kadar toplam altı ülkede 40’tan fazla kişisel resim sergisi açan, 13’ü roman, 7’si şiir, 2’si masal olmak üzere 28 kitabı yayımlanan Muzaffer Oruçoğlu, kitapla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Çocukluk yıllarımdan bugüne kadar köyde, kentte, dünyanın değişik bölgelerinde tanıdığım ters ve yırtık kadınların şu veya bu şekilde yer aldıkları günlüklerdir bunlar. Günlükleri kaleme alan Şadiye, tüm bu kadınların ayrıksı, hesapsız ve yalın özelliklerini temsil eden aydın bir kadındır. Bana yabancı değildir. Çok yakın da değildir. Şadiye Hanımın ilişkileri, zahmetkeş ve biraz da kafadan piyade kadınlarladır genellikle. Üç tür emeğin, kafa, kol ve cinsel emeğin berrak bir şekilde gülümsediği bu günlükler, ağzı gözü yerinde, edep-erkan, ar-ahlak sahibi insanların, yani oldukça kelli felli, standart, mazbut insanların sevebileceği cinsten günlükler değil. Böyle olmasını çok isterdim ama elimde değil. Çünkü bu günlükleri yazan ben değilim. Olanca arsızlığı, iğfal edici bilgi ateşi ve pervasızlığı ile gelip iç dünyama yerleşen
Şadiye Hanımdır. Onun içindir ki muhterem devlet ricali bu kitabı yasaklarsa veya yakma kararı alırsa pek dert etmem.
Ne demiştir şair Mehmet Çetin:
“Hatıradır, yak bu fotoğrafı”

Tanıtım Bülteninden

Okyanusu çalkalayan dev bir balina gibidir sanırım büyük sanatçı. Yoluna devam ederken çevresinde bir yığın balık yüzer. Bazıları güç almak için burnuyla ona toslar, bazıları da köpek balıkları gibi onu parçalayıp yutmanın hayallerini kurar. O bunlardan etkilenip değiştirmez yolunu. Yüzer, derinlere iner, dil üfler diline deryanın; yükselir sonra, çarpar kuyruğunu dalgalara, dağılır ışığın uykusu. Sırtı ışıl ışıl yol alır, savurur fıskiye gibi göğe okyanusu. (Muzaffer ORUÇOĞLU)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.