MÜHÜR KİTAPLIĞI YAZARI BÜŞRA ÖZAY HAYATINI KAYBETTİ

/ 9 Şubat 2023 / 87 views / yorumsuz
MÜHÜR KİTAPLIĞI YAZARI BÜŞRA ÖZAY HAYATINI KAYBETTİ

Mühür Kitaplığı’nın yazarlarından Büşra Özay, tedavi gördüğü hastanede 5 Şubat günü hayatını kaybetti. 26 yaşındaki Büşra Özay, doğuştan Epidermolizis Bülloza yani Kelebek hastası olup, herkesin her gün yaptığı basit hareketleri o, büyük bir çaba sarf ederek yapıyordu. Edinilen bilgiye göre, son dönemde yoğun bakıma alınmıştı. Ancak doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamadı.

Büşra Özay, kendi gibi aynı hastalığa sahip kelebeklerin sessiz çığlıklarını duyurabilmek amacıyla, Mühür Kitaplığı Yayınları tarafından basıma hazırlanan “Ben Dünyadayken” başlıklı kitabı kaleme almıştı. Geçen yıl Eylül ayında çıkan kitabın arka kapak yazısı özetle şöyle: “Çocukluğumdan başlamak isterdim anlatmaya; ancak ben çocuk olamadım. Koşamadım özgürce, ip atlayamadım, zıplayamadım doyasıya… Sımsıkı sarılamadım anneme, tutamadım babamın elini… Küçük bir çocuktum. İlk oyuncaklarım oldu iğneler, ilaçlar, sargı bezleri…”

Mühür Kitaplığı Yayınevi, Yayın Danışmanı Mustafa Fırat, “Yazarımızı kaybetmenin derin acısını yaşıyoruz. Onu Kahramanmaraş’ta, kitap fuarında tanımıştık. İyi ki kitabını basmışız. Bedeni bir kelebek kadar hassas ancak bir kelebek kadar özgürdü. Kitabını, kısacık ömrünü acıyla yaşayan tüm kelebeklere ithaf etmişti” şeklinde konuştu.

Benzer Konular
Kar ve Kış Ülkesi / Ertekin Oruçoğlu
  Kars Öyle güzel ölürüm artık Beyaz uykusuz uzakta Kars çocuklarında Kars’ı Ölüleri yağan karda Donmuş gözlerimin arası Sen küçüğüm sımsıcak Ne derler ona- bu kızakta Boyuna türküler yakıyorsun ya..
Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” Şiiri, Our Poetry Archive’de Ayın Şiiri Seçildi.
Uluslararası bir kuruluş olan Our Poetry Archive’de Şair Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” adlı şiiri ayın şiiri seçildi. “Seslendim Uyuyordu Dünya” , “Ilgıt” , “Yürek Kuyusu”, “Merhaba Mavi” adlı şiir, “Mendil”..
“Hakikat Ateşi Hallac-ı Mansur” 10 Mart’ta Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu’nda!
Bahtiyar Engin’in eşsiz performansıyla Hakikat Ateşi “Hallaç-ı Mansur” 10 Mart’ta CKM A salonunda. Hakikat Ateşi Hallac-ı Mansur Oyun Özeti Yer Abbasi Devleti’nin başkenti Bağdat. Saçı sakalı ağarmış, kıyafetleri parçalanmış, kan..
Ulusal Fotoğraf Yarışması “Memleketimden İnsan Manzaraları”
Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, evrensel şair Nazım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” eserinden hareketle bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Doğumunun 121. yılında, büyük ustanın başyapıtı “Memleketimden İnsan Manzaraları”, edebî zenginliği,..
“Cumba Fanzin” 40. Sayısı çıktı.
“Sanat Varsa, Hayat Vardır!” anlayışı, bağımsız ve özgür yayıncılık ilkesiyle yayınlanan Cumba Fanzin’in 40. sayısı  çıktı. Tanıtım Metni: Editörlerimizden Salim Nuri Cengiz’in hazırladığı “Nilgün Marmara” dosyası, Genel Yayın Yönetmenimiz Deniz..

Yorum yaz