Mîna Kocailik’in Sergisi “Çıplak” Akaretler’de

/ 4 Haziran 2022 / 415 views / yorumsuz

Mîna Kocailik’in Sergisi “Çıplak” Akaretler’de

Mîna Kocailik’in ilk kişisel sergisi “Çıplak”, Beşiktaş/Akaretler’de, La Visione Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin ilgisine sunuluyor. 03-07 Haziran tarihlerinde açık olan sergi sanatçının şiirleri, fotoğrafları ve resimlerinden oluşuyor. Sergiye katkı sunan herkese teşekkür eden Mîna Kocailik, “Dostlarım, sanatseverler, ailem, eleştirmenler, yaratıcılar, sanatçılar, deliler, koleksiyoncular, yatırımcılar, tanrılar, tanrıçalar, şifacılar, ameleler, hepinizi bekliyorum” şeklinde konuştu.

Anılan serginin tanıtım yazısı ise şöyle:

“Yaratım sürecinde cinsellik, tin ve doğadan esinlenen Mîna Kocailik; doğaçlama yöntemle resimler üretir ve resimlerine özgü şiirler yazar. Amacı, kırılganlık ve gücü birleştirmek üzere, tetiklemek ve özgürleşmektir. Sanatçının resimlerinde bir araya getirdiği kontrast ve canlı renkler ile kaotik ve sembolik öğeler naif olduğu kadar anlamlıdır. Mîna’nın kullandığı soyut figürler izleyicinin deneyimiyle çeşitlenecek başka anlamlar yüklenmeye başlarlar. Sanatçı, Ekvador, Peru, Hindistan, Nepal, Senegal’de çektiği fotoğraflarıyla yalınlık ve gerçeği onurlandırır ve eserleri arasında anlam birlikteliği kurar. ‘Çıplak’, gerçektir.”

Fırçayla kalemin el ele olduğu ve resimleri yansıtan şiirlerin görsel şölene dönüştüğü sergi, 5 Haziran Pazar 12:00-19:00, 6 Haziran Pazartesi 11:00-19:00, 7 Haziran Salı 11:00-17:00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

Mîna Kocailik kimdir?

1989 İstanbul doğumludur. Çocukluk aşkı resim, kolaj ve kitaplardır. İlk gençlik döneminde piyano eğitimi, ardından hukuk eğitimi aldı. 2014-2015’te ressam Meliha Erdi’nin özel atölyesinde yağlı boya çalıştı. 2018-2019’da Hindistan’da, ertesi yıl Senegal’de kamusal alanlarda resimlerini paylaştı. 2021’de La Visione Sanat Galerisi’nin düzenlediği karma sergilere katıldı. 2022’de ilk kişisel sergisini açtı. Halen Fethiye’de çalışmalarına devam etmekte olup, başka sergilere hazırlanıyor.

Ahmet Zeki Yeşil 

Benzer Konular
“Kuşlar” Maximum Uniq Hall’da
4 Nisan Salı günü Semaver Kumpanya tarafından modern bir uyarlama ile yeniden sahneye taşınan Aristofanes’in klasik eseri “Kuşlar” Maximum Uniq Hall’da tiyatroseverler ile buluşturacak! Aristofanes’in en bilinen oyunu ve dünya..
2023 Antoloji İçin Başvurular Başladı
Gülnar Yayınevi tarafından şair ve yazarların eserlerini kitaplaştırabilmeleri için bir fırsat oluşturuldu. “Edebiyat Antolojisi” projesi ile kolektif kitap çalışmasını hayata geçirerek yazar ve şairleri tek kitapta eserlerini toplarken, hem seçkin..
Yazarlar ve Şairler Trakya’da Buluşuyor
Edirne Black Kitap Kafe’de düzenlenecek imza gününde, Trakya’daki yazarlar geniş kitlelere ulaşarak, sanatçı dayanışmasını pekiştirmek istediklerini ifade ettiler. Trakya, yazar ve şairlerin büyüleyici bir coğrafyada yaşayarak, sanatlarını sergilemeleri ve kendilerini..
Kadın Yazarlar Lüleburgaz’da Buluşuyor.
Trakya’da kadın yazarlar, Bizim Sahaf’ta düzenlenen imza gününde sevenleriyle bir araya geliyor. Yazarlar, farklı kategorilerdeki eserlerini okurları için imzalayacak. Kırklareli Lüleburgaz’da yer alan Bizim Sahaf kitapçısı, 17 Mart Cuma günü..
Kar ve Kış Ülkesi / Ertekin Oruçoğlu
  Kars Öyle güzel ölürüm artık Beyaz uykusuz uzakta Kars çocuklarında Kars’ı Ölüleri yağan karda Donmuş gözlerimin arası Sen küçüğüm sımsıcak Ne derler ona- bu kızakta Boyuna türküler yakıyorsun ya..

Yorum yaz