“METİN USTA” İKİNCİ BASKIYA KOŞUYOR

KİTAP

“METİN USTA” İKİNCİ BASKIYA KOŞUYOR
Yayınlanma: Güncelleme: 192 views

“Atatürk Resimleri” sergileriyle adını duyuran eğitimci Hamza Saykan’ın kısa bir süre önce yayımlanan kitabı “Metin Usta” yoğun ilgi gördü. Bu durumdan memnun olan Saykan, “Yıllar yılı bir roman yazmak özlemim vardı. Pandemi sürecinde bunu gerçekleştirdim. Daha önce, üç tane matematik yardımcı kitabım yayımlanmıştı. Katkıda bulunduğum kitaplar ve dergiler olmuştu ama bu başka!” dedi.

208 sayfadan oluşan ve kapak tasarımı da yazara ait olan kitabın arka kapak yazısı şöyle:

“Edebiyatımızda gecekondu gerektiği gibi ele alınmadı. Bu romanın yazılmasındaki amaçlardan önde geleni gecekondu gerçeğini yaşanmışlıklardan yola çıkarak, yaşamış olanın kaleminden okuyucuya ulaştırmaktır. Biyografik romanı okurken biraz da kendinizi ve kentinizi göreceksiniz!”

Romanın kahramanı olan ve aynı zamanda kitaba adını veren “Metin Usta”, yazarın ağabeyi. Romanı kaleme alan Saykan, altı kardeş. Metin, İsmail, Hüseyin, Hamza, Müslüm ve Necla.. “Her birimizin yaşamında, hayatı roman olacak insanlar olur ya…” deyip ekliyor Saykan, ‘Metin Usta’ da tam onlardan birisi.”

Roman, Metin’in beş yaşındayken başından geçen talihsiz bir olayla başlıyor. Köy enstitüsünün sınavını kazandığı halde kayıt yaptıramayınca, çalışmak için Ankara’ya gitmesi ve burada Terzi Mustafa’nın yanında çalışmaya başlamasıyla gelişiyor. Metin daha sonra babasını da Ankara’ya taşınmaları için ikna ediyor. Çünkü, artık köyde tarlalar yetmiyor. Babası Hasan, Ankara’da iş buluyor. Hazine arazilerini satan birinden arsa satın alıp, üzerine başlarını sokacak gecekonduyu yapıyorlar. Böylece, yeni ve zorlu hayatları başlıyor. Sonra? Sonrası kitapta…

Köyden kente göçü ve bu süre içinde yaşanan olayları anlatan “Metin Usta”, gerçek bir hayat hikayesi. Bir yerinde kendinizi bulacağınız “Metin Usta”, merak ve heyecanla okuyacağınız bir kitap. Okuyunuz, pişman olmazsınız.

Hamza Saykan kimdir?

Ben Çorum’un Alaca ilçesine bağlı İmat Köyünde doğmuşum. İlkokul, ortaokul ve Lise eğitimimi Ankara’da tamamladım. Gazi Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü mezunuyum. Çeşitli ilkokul, ortaokul, lise ve dershanelerde öğretmenlik ve yöneticilik yaptım. 2003 yılında emekli oldum. Bir müddet dershanelerde matematik dersleri verdim. Ardından sivil toplum kuruluşlarında yer aldım. En son Atatürkçü Düşünce Derneği Batıkent Şubesinde yönetim kurulu üyesi olarak görev aldım.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.