Küçükçekmece’de Yılmaz Güney Sergisi

Sanatçı Yılmaz Güney’in anısına, Küçükçekmece Belediyesi Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde. “Endişesiz bir ülke, endişesiz bir dünya için…” başlığı altında bir sergi açıldı. Projenin yayın yönetmenliğini Küçükçekmece Belediyesi Sosyal İşler..

Küçükçekmece’de Yılmaz Güney Sergisi
Yayınlanma: Güncelleme: 594 views

Sanatçı Yılmaz Güney’in anısına, Küçükçekmece Belediyesi Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde. “Endişesiz bir ülke, endişesiz bir dünya için…” başlığı altında bir sergi açıldı.

Projenin yayın yönetmenliğini Küçükçekmece Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, Yayın danışmanlığını ise Yasemin Bektaş yapıyor.

Serginin açılışında proje sahibi Tahir Yüksel ile Güney Özkılınç bir konuşma yaptı. Yılmaz Güney’i 1966 yılında tanıdığını belirten Tahir Yüksel, daha sonra ondan çok şey öğrendiğini, en önemlisi vicdanlı olmayı öğrendiğini, ondan öğrendikleriyle hayatını şekillendirdiğini, 1968-1974 yılları arasında dergilerden fotoğraflarını keserek takip etmeye başladığını, film şirketlerinden edindiği fotoğraf ve belgeler ile bir arşiv oluşturduğunu, bunların bir kısmının bu sergide yer aldığını, ayrıca fotoğraflardan oluşan “Karanlıktaki Işık” adlı bir kitabı bulunduğunu söyledi. Güney Özkılınç da, Yılmaz Güney’i “Sinemanın Güney’i” adlı kitabında anlatmaya çalıştığını, Tahir Yüksel ile yaptığı bir röportaja da kitabında yer verdiğini, dünyadaki en geniş Yılmaz Güney arşivinin Tahir Yüksel’de olduğunu ve bunları Yılmaz Güney Vakfı’na kazandırdığını ifade ederek, Tahir Yüksel’in Yılmaz Güney sevgisine vurgu yaptı.

Sergide Yılmaz Güney’in hayatı, filmografisi, ödülleri ve anıları içeren görseller ile fotoğraflar yer alıyor. 9 Eylül’de açılan sergi, 1 Ekim tarihine kadar açık kalacak.

Haber: Ahmet Zeki Yeşil

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.