Küçükçekmece’de Yılmaz Güney Sergisi

/ 10 Eylül 2022 / 306 views / yorumsuz
Küçükçekmece’de Yılmaz Güney Sergisi

Sanatçı Yılmaz Güney’in anısına, Küçükçekmece Belediyesi Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde. “Endişesiz bir ülke, endişesiz bir dünya için…” başlığı altında bir sergi açıldı.

Projenin yayın yönetmenliğini Küçükçekmece Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, Yayın danışmanlığını ise Yasemin Bektaş yapıyor.

Serginin açılışında proje sahibi Tahir Yüksel ile Güney Özkılınç bir konuşma yaptı. Yılmaz Güney’i 1966 yılında tanıdığını belirten Tahir Yüksel, daha sonra ondan çok şey öğrendiğini, en önemlisi vicdanlı olmayı öğrendiğini, ondan öğrendikleriyle hayatını şekillendirdiğini, 1968-1974 yılları arasında dergilerden fotoğraflarını keserek takip etmeye başladığını, film şirketlerinden edindiği fotoğraf ve belgeler ile bir arşiv oluşturduğunu, bunların bir kısmının bu sergide yer aldığını, ayrıca fotoğraflardan oluşan “Karanlıktaki Işık” adlı bir kitabı bulunduğunu söyledi. Güney Özkılınç da, Yılmaz Güney’i “Sinemanın Güney’i” adlı kitabında anlatmaya çalıştığını, Tahir Yüksel ile yaptığı bir röportaja da kitabında yer verdiğini, dünyadaki en geniş Yılmaz Güney arşivinin Tahir Yüksel’de olduğunu ve bunları Yılmaz Güney Vakfı’na kazandırdığını ifade ederek, Tahir Yüksel’in Yılmaz Güney sevgisine vurgu yaptı.

Sergide Yılmaz Güney’in hayatı, filmografisi, ödülleri ve anıları içeren görseller ile fotoğraflar yer alıyor. 9 Eylül’de açılan sergi, 1 Ekim tarihine kadar açık kalacak.

Haber: Ahmet Zeki Yeşil

Benzer Konular
“Kuşlar” Maximum Uniq Hall’da
4 Nisan Salı günü Semaver Kumpanya tarafından modern bir uyarlama ile yeniden sahneye taşınan Aristofanes’in klasik eseri “Kuşlar” Maximum Uniq Hall’da tiyatroseverler ile buluşturacak! Aristofanes’in en bilinen oyunu ve dünya..
2023 Antoloji İçin Başvurular Başladı
Gülnar Yayınevi tarafından şair ve yazarların eserlerini kitaplaştırabilmeleri için bir fırsat oluşturuldu. “Edebiyat Antolojisi” projesi ile kolektif kitap çalışmasını hayata geçirerek yazar ve şairleri tek kitapta eserlerini toplarken, hem seçkin..
Yazarlar ve Şairler Trakya’da Buluşuyor
Edirne Black Kitap Kafe’de düzenlenecek imza gününde, Trakya’daki yazarlar geniş kitlelere ulaşarak, sanatçı dayanışmasını pekiştirmek istediklerini ifade ettiler. Trakya, yazar ve şairlerin büyüleyici bir coğrafyada yaşayarak, sanatlarını sergilemeleri ve kendilerini..
Kadın Yazarlar Lüleburgaz’da Buluşuyor.
Trakya’da kadın yazarlar, Bizim Sahaf’ta düzenlenen imza gününde sevenleriyle bir araya geliyor. Yazarlar, farklı kategorilerdeki eserlerini okurları için imzalayacak. Kırklareli Lüleburgaz’da yer alan Bizim Sahaf kitapçısı, 17 Mart Cuma günü..
Kar ve Kış Ülkesi / Ertekin Oruçoğlu
  Kars Öyle güzel ölürüm artık Beyaz uykusuz uzakta Kars çocuklarında Kars’ı Ölüleri yağan karda Donmuş gözlerimin arası Sen küçüğüm sımsıcak Ne derler ona- bu kızakta Boyuna türküler yakıyorsun ya..

Yorum yaz