Kazım Demir’in Kaleminden “Satranç Ülkesi” Raflarda

/ 18 Kasım 2022 / 177 views / yorumsuz
Kazım Demir’in Kaleminden “Satranç Ülkesi” Raflarda

Eşitlik ve özgürlük, evrensel olduğu kadar dünyanın her yerinde yükselen bir değer. Her canlının hakkı olması gerekirken bu hak ellerinden alınan topluluklarda huzur yerine kargaşa olur ve yaşanılası dünyamız cehenneme döner.

Peki, ya cansız olduğunu düşündüğümüz tahta veya metalden yapılmış piyonların yaşam hakkı yok mu, onların eşitlik ve özgürlüğü ne olacak?

Bu sorunun cevabını “Santranç Ülkesi” adlı kitapta bulacaksınız.

Nasıl mı?
Toplululuklarının en alt katmanında yaşayan ve Şahları tarafından çok çalıştırılan Beyazlar ve Siyahlar ülkesindeki piyonlar güçlerini birleştirip seslerini yükseltirler.

Ya, “Yaşasın eşitlik ve özgürlük!” diyecekler ya da bu kara düzen ömür boyu sürüp gidecek…
Özgür ve eşit koşullara kavuşup kavuşmadıkları, ülkelerinde huzur içinde yaşayıp yaşamadıkları ise satır aralarında gizli.

Şair/yazar Kazım Demir’in ilkokul 2. ve 3.sınıf öğrencileri için kaleme aldığı “Santraç Ülkesi” adlı çocuk kitabı Tılsım Yayınları etiketiyle tüm seçkin kitabevi ve internet satış noktalarında satışa sunulmuştur.

Haydi çocuklar, hep birlikte Bilge Piyon’un icadı olan ve zekâ oyunu olarak kabul gören santrancın doğuşuna şahitlik edelim.

Kazım Demir kimdir?

İlkokul üçüncü sınıfta ilk şiir ve öykülerini yazdı.
2001 yılında “Öteki Şiir” birimini kurdu. Şiir üzerine yaptığı araştırmaların yanı sıra, şiir ve tiyatro birleşimiyle ses ve görselliği müzik ritimleriyle bütünleştirdi.
2005 yıllında ilk şiir kitabı “Kirpikleri Islak Gri”yi çıkardı. Aynı yıl “Ekin Şiir Atölyesi”ni kurdu.

Şiir çalışmalarını atölye çerçevesinde geliştirip, şiir üzerine birçok etkinlik düzenledi.

2006 yıllında Önsöz Sanat Edebiyat dergisinde “Bir İşçinin Günlüğü” adlı anı dizisini 5 yıl süreyle yayımladı.
Ulusal gazetelerde kısa dönemli yazılarının yanı sıra sanat edebiyat dergilerinde ve antolojilerde şiirlerine ve yazılarına yer verildi.

2009’da “El İzlerim” adlı şiir kitabı yayımlandı.
Birçok seminere, konferansa katıldı. Kitap fuarlarında ve çeşitli illerde adına imza günleri, söyleşiler düzenledi.

Diğer basılmış eserleri:

2015, Anlatı, Yara İzlerime Mektuplar
2021, Öykü, Aynanın Öteki Yüzü

 

Benzer Konular
Mehmet Bahçeci’nin “İçimdeki Yangın” Romanı Okurlarıyla Buluştu
“Novelius Edebiyat” platformu editörlerinden Mehmet Bahçeci’nin İçimdeki Yangın isimli ilk romanı, şubat 2023’te Sapiens Yayınları etiketiyle yayımlandı. Merkezinde son derece nahif bir aşk öyküsünü barındıran İçimdeki Yangın, üç ana kısımdan ve..
Yunus Koşar’ın Kaleminden: “Dikkat Vefa İçerir”
Eğitimci şair ve yazar Yunus Koşar’ın yeni kitabı “Dikkat Vefa İçerir”, Mühür Kitaplığı tarafından yayımlandı. Editörlüğünü Mustafa Fırat’ın yaptığı anılan kitap, elektronik ortam üzerinden satışa sunuldu. “Dikkat Vefa İçerir”, bir..
Şair Cemil Yüksek’in 2. Şiir Kitabı Şiirseverlerle Buluştu.
Şair Cemil Yüksek’in “Dünyayı Sığdırırdın Avuçlarına” adlı ilk şiir kitabından sonra “Sesimi Kendim Duymam” adlı ikinci şiir kitabı raflarda yerini aldı. Tunga Yayınları etiketiyle çıkan kitapta Cemil Yüksek’in yine birbirinden..
Günümüzün Hayyam’ı Güngör Dinç’ten Yeni Kitap
Kendisini günümüzün Hayyam’ı olarak adlandıran Güngör Dinç’in, rubailerden oluşan yeni kitabı “Bade-nuş iki” okuruyla buluştu. 365 rubaiden oluşan ve Zinde Yayıncılık tarafından basıma hazırlanan kitabın kapak tasarımı Işıl Özmüş’e ait...
Tülay Tuncaboylu’nun Kaleminden “Eski İstanbul’da Bir Kız Çocuğu”
Tülay Tuncaboylu’nun kaleme aldığı “Eski İstanbul’da Bir Kız Çocuğu” adlı kitap Liman Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. Liman Yayınları etiketiyle 412 sayfalık otobiyografik roman türünde yayınlanan “Eski İstanbul’da Bir Kız..

Yorum yaz