”Kadın Emeği ve Kadın Mücadelesi” Dosya Konulu Sancı Dergisi’nin 22. Sayısı Çıktı.

/ 17 Mayıs 2023 / 60 views / yorumsuz
”Kadın Emeği ve Kadın Mücadelesi” Dosya Konulu Sancı Dergisi’nin 22. Sayısı Çıktı.

SANCI Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin Mayıs/Haziran 22. sayısı çıktı. Birçok güncel konuya edebiyat, kültür ve sanat gözüyle bakılan, makalelerle dopdolu olan SANCI, 22. sayısında özellikle ”Kadın Emeği ve Kadın Mücadelesi” dosyası öne çıkıyor.

11 ilde meydana gelen deprem nedeniyle dergi iki ay gecikmeli çıkmak durumunda kalmıştır. Dergi yazı kurulu,”Kadın Emeği ve Kadın Mücadelesi” başlığını seçmenin iki nedeni olduğunu şöyle belirtmiştir. Birincisi mücadeleye öncülük eden 8 Mart direniş ruhu. İkincisi ise emeği merkeze alan mücadele pratiğinin kadın mücadelesinin karakterine bürünmüş ve bürünüyor olmasıdır.

Dosya konusunda; Sibel Özbudun, Melda Yaman, Duygu Zeynep Doğan, Gönül Kural Şimşek, Elvan Biçer, Hilal Karul, Ecehan Balta, Dilan Biçici, Bilge Seçkin Çetinkaya, Algül Umutlu, Handan Öztürk ve Nevin Berktaş yazılarıyla katkıda bulunurken, ”Yüz Çiçek” konu başlığı altında ise; Kocaeli’den bir otomotiv işçisi, Oya Nur, Ayşe Akar ve Safiye Sema yazılarıyla yer almıştır.

Öyküleriyle, Sitem Şanlı, Fatma Gülara Işık Tuğcu, Elif Naz Şengün, Rabia Çoşgun; Şiirde ise Sevgi Eol Öçal, Elif Eser, Sevdi Aycıl, Rabia Çoşgun ve Zarif Laçin katkı sağlamıştır.
Karikatürleriyle; Aşkın Ayrancıoğlu, Musa Keklik, Ben Heın, Gülfidan Özdilek, Didar Aşkın Ayrancıoğlu, Zeynep Türkmen, Behiç Ayrancıoğlu katkıda bulunmuştur.

Kadın emeğini ve mücadelesini rehber olarak çıkardıkları sayıda katkı sunan bütün kadınlara teşekkür eden Sancı dergisi yönetimi ayrıca, bir sonraki sayısının konusunu ”Yapay Zeka ve Yeni İnsanın İnşası” olarak belirlemiştir.

8 MART GÜNEŞİ

Sen çok deniz aştın mart güneşi
Çok toprak ılıttın
Ekinlere kımıl düştüğünde
Duymadın mı çığlıkları
Soğuk vurduğunda meyveleri
İniltileri
Sözcükler boğuyor beni
Sen çok kadın gördün mart güneşi
Savaşta direneni, işkencede öleni
Rosa Lüksemburg’un moraran bedenini
Karadeniz’de kum çekenleri
Ağ örenleri
Sarı sıcakta pamuk toplayanları
İncir işleyenleri
Tarlada tezgahta doğuranları
Sözcükler yetersiz, sözcükler katı
Sen çok ülke gördün mart güneşi
Sen çok kadın gördün
Yoldaşlarıyla grev yapanları
Eşitlik türküsü çağıranları
Dur ve tanığım ol şimdi
Dur ve tanığım ol mart güneşi
Hindistan ekmeğiyle besleniyor Amerikan bifteği
Kokakolayla vuruluyor Afgan bebeleri
Dur ve tanığım ol
Kutlarken 8 Martı dünya kadın emekçileri
Söz veriyorum
Tüm dünyada ödenene kadar alın teri
Susmayacağım
Sözcükler boğsa da beni.

Sennur Sezer

SANCI Dergisini ; sanciyayin@gmail.com, Kitapyurdu.com, D&R Music/Book,idefix üzerinden temin edebilirsiniz.

Benzer Konular
Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi “Derin Dergi” Çıktı.
Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi olan Derin dergisinin Mayıs 2023 ÖZEL SAYI’sı ÇIKTI. Hem e dergi hem matbu olarak edebiyat dünyasına hizmet etmek için yola çıkan ve Genel Yayın Yönetmenliğini..
Altıyedi’nin Dosya Konusu: “Umut”
Altıyedi Sanat Edebiyat Dergisi’nin “Bahar-2023” sayısı (15. sayı), “Umut” başlıklı dosya konusuyla çıktı. Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) tarafından yayımlanan derginin kapak tasarımı Mine Yörük’e ait. Derginin başyazısında Kürşat..
Göle’ de İmece Zamanı Dergisi’nin 8. Sayısı Okurlarıyla Buluştu.
Göle’de İmece Zamanı dergisinin 8. sayısı okuyucusuyla buluştu. Yazı işleri müdürü Öztürk Polat’ı kaybetmenin derin hüznünü yaşayan dergi yönetimi bu sayıyı Öztürk Polat’a adamıştır. Değerli yazarları ve birbirinden zengin içeriğiyle..
Pandabiyat Dergi İlk Sayısı Çıktı
Pandabiyat’ın ilk sayısı, çift kapak tasarımıyla ve PND Kitap etiketiyle yayımlandı. 4 Ocak 2021 tarihinde Pandabiyat web sitesi olarak çıktığımız edebî yolculuğumuza 4 Ocak 2023 tarihinden itibaren yayınevimiz PND Kitap’ı..
Fikir Sanat Ve Edebiyat Dergisi ”ZİL” Okurlarıyla Buluştu.
Fikir Sanat Ve Edebiyat Dergisi Zil’in 30. sayısı okurlarıyla buluştu. 5 yıldan beri okurlarına hizmet veren Zil dergisi, yine zengin içeriğiyle okurlarına merhaba diyor. Selam dostlar, Dergimizin otuzuncu sayısından hepinize..

Yorum yaz