İzmirli Gazeteci Esat Erçetingöz Yazdı: “Salon Balkon Ayakta”

/ 22 Ağustos 2022 / 199 views / yorumsuz
İzmirli Gazeteci Esat Erçetingöz Yazdı: “Salon Balkon Ayakta”

İzmirli olup da Basmane’deki Yıldız Sineması’nı bilmeyen yoktur sanırım. Kent tarihinin simge yapılarından biri Yıldız Sineması. 1953’te yani ben doğmadan iki yıl önce yazlık sinemadan kapalı sinemaya dönüştürüldü. 1957’de yeniden inşa edilen sinema, kapılarını Zeki Müren konseriyle açtı. Yıldız Sineması’nda sihirbaz gösterilerinden konserlere, operetlerden tiyatrolara kadar farklı pek çok sanat etkinliği yapıldı. Türkiye ve İsveç güreş milli takımlarının müsabakalarına bile ev sahipliği yapan Yıldız Sineması, futbol sahası olarak da kullanıldı.

Sinemanın benim çocukluğumdaki yeri de apayrı, neden derseniz ben Basmane Kadıavlusu doğumluyum. Yani sinemaya bir adım ötede yaşadım çocukluğumu. Hafta da enaz birgün matbaa çıraklığımdan kazandığım harçlıkla Yıldız Sineması’na gittiğimi, içeri girmeden önce tommix, texsas, konyakçı çizgi roman kitaplarını sattığımı, takas yaptığımı dün gibi hatırlıyorum.

Dahası rahmetli amcam Cahit Erçetingöz hafta sonları Yıldız Sinemasında elindeki fenerle yer göstericiliğide yapmıştı uzun bir süre. Bu sayede sinemaya bedava girdiğim günlerin sayısı da az değildir hani. Hatta sinemanın çok kalabalık olduğu ve ” Salon balkon ayakta” teriminin kullanıldığı günlerde film bitipte dışarı çıkarken oturduğum koltuğu bile sıra bekleyenlere satarak para kazandığım bile daha dün gibi.

Bliyorsunuz sinema İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından sahipleri Kazmircilerden satın alınıp kültür sanat merkezi haline dönüştürlüdü kısa bir süre önce. İşte buradaki etkiniklerden birine dostum Prof. Dr. Erkan Sevinç ile birlikte konuk olduğumuzda Yıldız Sineması’ndan arta kalanlarla oluşturulan sergiyi gezme fırsatımız oldu. Tarihi sinemaya dair tüm anılarım canlandı birden.

Sergide 1953-1988 yıllarına ait parçalar bulunuyor ve sergi sinema tarihine ışık tutuyor. İzmir’e bir sinema müzesi kazandırılması yolundaki ilk adımlardan biri olarak değerlendirilen sergi, 2022 yılı sonuna kadar açık kalacak. Zaman içinde yeni içeriklerin eklenerek zenginleşmesi, paneller söyleşiler ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapması planlanan Loca Memuru Yoksa Lütfen Zili Çalınız Sergisi, yaşayan bir sergi örneği olacak şekilde tasarlanmış. Bu doğrultuda, ana sergi mekanının bir bölümü, arşiv ve sergi çalışmalarının devam ettiği ve sinemadan çıkan şerit filmlerin emektar sinema makinisti Baki Nair tarafından projeksiyon yoluyla kontrol edildiği bir laboratuvar olarak düzenlendi. Transparan bir seperatörle ayrılan bu laboratuvardaki çalışmalara ziyaretçiler de tanıklık edebiliyor.

Üzeri kısmen deri kaplı koltuklarına oturup o günlerdeki sinema afişlerine bakmak, üzerinde hala film takılı sinema makinasının sanki çalışıyormuş gibi sesini hissetmek, Tilkilik yokuşunda üretilen Cincibir Gazozu şişelerini görmek heyecan vericiydi doğrusu. ve kulaklarımda elinde feneriyle rahmetli amcamın sesi “yer gösterelim” abi, abla….
Siz de gidin görün lütfen değecek…

Esat Erçetingöz

Benzer Konular
Ediz Servan Erdinç’in “Hedik” İsimli Şiiri Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de
Ediz Servan Erdinç’in Hedik adlı şiiri Ceren Direk’in İngilizce çevirisiyle, Belçika’da şair Agron Shele tarafından emek verilen Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de yayımlandı. Ediz Servan Erdinç (Türkiye) 1 Nisan 1994 yılında..
Sait Çelik ve Başarının Sırrı
Türkiye’de edebiyat öğretmeniyken evlenip 1990 yılında Almanya’ya yerleşen Trabzonlu iş insanı Sait Çelik, başarısının sırlarını aile, disiplin ve çalışmak olarak açıkladı. Aynı zamanda Avrupa Trabzon Dernekler Federasyonu 2.Başkanı olan Sait..
Şiir Dinletisine Davet
“Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir.” der, A. Tarkovski. Sizleri şiirin güzelliğinde buluşmaya davet ediyoruz. 21 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek olan ve birbirinden kıymetli şairlerin yer alacağı..
Enver Karahan’ın “Savaş Günlükleri” İsimli Şiiri Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de
Enver Karahan’ın “Savaş Günlükleri” isimli şiiri Belçika’da şair Dr. Agron Shele tarafından emek verilen Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de yayımlandı. Enver Karahan’ın “Zamana Yenik Düşler” adlı şiir kitabında yer alan şiirin..
2023 Antoloji İçin Başvurular Başladı
Gülnar Yayınevi tarafından şair ve yazarların eserlerini kitaplaştırabilmeleri için bir fırsat oluşturuldu. “Edebiyat Antolojisi” projesi ile kolektif kitap çalışmasını hayata geçirerek yazar ve şairleri tek kitapta eserlerini toplarken, hem seçkin..

Yorum yaz