İnci Yılmaz Şimşek – Şen Yuva

/ 3 Temmuz 2022 / 268 views / yorumsuz

Herkes kendi bulutunu üzerinde taşır. – İnci Yılmaz Şimşek 

İnci Yılmaz Şimşek – Şen Yuva

Eğitimci yazar İnci Yılmaz Şimşek tarafından kaleme alınan, Ankara merkezli Gülnar Yayınları’ndan çıkan “Şen Yuva” isimli öykü kitabı çıktığı ilk günden itibaren sosyal medyada büyük ilgi gördü. İçinde birbirinden farklı on sekiz öykünün yer aldığı kitap, adını İnci Yılmaz Şimşek’in 2008 yılında kaleme aldığı ilk öyküsünden alıyor. Basım öncesinde küçürek öykü biçimde kaleme alınan kısa öykülerden üç tanesi dijital dergi ve internet sitelerinde okurların beğenisine sunulduktan sonra, genişletilerek kitaptaki yerini aldı.
Kitabın editörlüğünü yapan Arif Kabakçı Şen Yuva öykü kitabı ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “İnci Hanım’ın kitabını yayınevimizde basmaktan dolayı son derece gururluyuz. Kendinin gelecekte adını sıkça duyacağımızdan eminim. Çünkü İnci Hanım gerçekten kalemi kuvvetle bir yazar. Bunu kitabı okuduğunuz vakit rahatlıkla görebilirsiniz. Onun öykülerinde toplumumuzun pek görmek istemediği sorunlar dile getirilmektedir. Örneğin ‘Boğaz’ isimli öyküsünde bir kişinin geçim sıkıntısı oldukça başarılı bir biçimde ele alınmıştır. Yahut ‘Yazarım Ben!’ isimli öyküsünde ise ‘son moda’ şeklinde tarif edebileceğimiz insan tipi üzerinde durmaktadır. Kısacası, İnci Hanım’ın her öyküsünün toplumumuzun kanayan yaralarına temas ettiğini ifade edebilirim.”

Kitabın arka kapak tanıtım yazısı…

“ Edebi metinler salt kurgudan ibaret değillerdir. Onlar barındırdıkları kurgunun altında toplumda meydana gelen sorunları da yer verirler. Böylelikle her roman sosyolojik bir hüviyete sahiptir esasında.

İşte İnci Yılmaz Şimşek’in birbirinden nadide öykülerini barındırdığı bu kitap da bu hüviyete nail olan eserlerdendir. Çünkü Şimşek her öyküsünde akıcı bir üslupla kadınerkek ilişkisi, benlik problemi, özentilik, görgüsüzlük gibi toplumumuzun kanayan yaralarına temas etmekte ve âdeta toplumun bir fotoğrafını çekmektedir.”

Şen Yuva adlı öykü kitabından okurların en beğendiği, en çok paylaşılan bir kaç alıntı.

Gökten yalnızlık yağıyordu ve bundan kimsenin haberi yoktu. – Sayfa 26

Herkes kendi bulutunu üzerinde taşır. – Sayfa 27

Şimdi kendi yalnızlığım ile karşılıklı kahve içip başka hayatları öğrenmek için, başka hayatlara dalabilmek için kitaplara sığınıyordum. – Sayfa 88

Hürmet edilecek ne yaşım vardı ki benim! Tam kırk dört yıl o odadan bu odaya gezmiştim bazen günlerce , her yara aldığımda. Sonra yaralarını sarıp tekrar sokağa salmıştım içimdeki çocuğu. – Sayfa 95

Hava gözleri kadar pusluydu. Yalnızlığını gözyaşları ile örttü. – Sayfa 151

 

İnci Yılmaz Şimşek Kimdir?

1983 yılında Siirt’in Kurtalan ilçesinde doğdu. Üniversiteyi Çukurova Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde okudu. Mersin, Aksaray ve Adıyaman illerinde görev yaptıktan sonra Lüleburgaz Lisesi’nde görevine devam etmektedir.

Edebiyata olan düşkünlüğü nedeni ile öğretmenliğe devam ederken; Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uzaktan Eğitim Anabilim Dalı, Uzaktan Öğretim Programında yüksek lisansını yaptı. Amerika’daki İllinois Üniversitesi’nde 2014-2016 yılları arasında üç yıl boyunca sunum yaptı. Aynı üniversitenin mezunlar programı dâhilinde her yıl seminer vermeye devam etmektedir. 2021-2022 eğitim öğretim yılı için hazırladığı okur yazarlıkta dijitalleşme konusundaki sunumu kabul edildi. Amerika’daki Illinois Üniversitesi organizatörlüğünde Avrupa, Afrika ve Asya’daki farklı ülkelerle ve İskandinav ülkelerinin önde gelen üniversitelerinin öğretim görevlileri ile birlikte çevrimiçi seminerlerde dijital çağda okur yazar olmak konusunu irdeleyecektir. Evli ve iki çocuk annesi olan İnci Yılmaz Şimşek; Hükümsüz Kimlikler, Ölümüne Aşk, Öğretmenler İçin Yaratıcı Yazarlık El Kitabı, Şen Yuva, Kayıtsız Kimlikler kitaplarının yazarıdır. Halen çeşitli dijital ve basılı dergilerde öyküleri yayınlanmaktadır.

İnci Yılmaz Şimşek kitaplarımı temin için:

Kitapyurdu

 

Beşinci Sanat 

Benzer Konular
Muzaffer Oruçoğlu’ndan Yeni Kitap “Zilli’nin Günlükleri”
“Tohum” ve “Grizu” gibi başyapıt kitaplarıyla tanıdığımız 68 Kuşağı önderlerinden yazar, şair, besteci ve ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun son kitabı “Zilli’nin Günlükleri” Sancı Yayınları’ndan çıktı. Şimdiye kadar toplam altı ülkede 40’tan..
Kitap: “Konut İçi Deprem Risklerini Azaltmaya Yönelik Tasarım Rehberi”
Doç.Dr. S. Banu Garip, Prof.Dr. Ervin Garip ve Dr. Öğr. Üyesi Orkan Güzelci’nin ortaklaşa kaleme aldığı “Konut İçi Deprem Risklerini Azaltmaya Yönelik Tasarım Rehberi”, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Yayınevi’nden çıktı...
Hestiakitap Yayınevi’nden “Edebiyat Antolojisi” Projesi Başladı.
Hestiakitap Yayınevi şair ve yazarların eserlerini kitaplaştırıp, “Edebiyat Antolojisi” projesi yaparak yazar ve şairlerin eserlerini tek kitapta toplama fırsatı sunuyor. Proje, şiir ve öykü olarak iki ayrı kategoride yayınlanacaktır. Hem..
Cumhuriyetin 100. yılını edebiyatla kutlayan kitap raflardaki yerini aldı
Betül Fırat ve İnci Yılmaz Şimşek tarafından derlenen “Cumhuriyetin 100. Yılında İz Bırakan Kalemler” Edebiyat Antolojisi adlı kitap Gülnar Yayınları etiketi ile raflardaki yerini aldı. Betül Fırat ve İnci Yılmaz..
Şerif Ali Dönmez’in Kaleminden “Sevdamız Bir Çiçekti” Raflarda
Şair Şerif Ali Dönmez’in kaleme aldığı “Sevdamız Bir Çiçekti” adlı şiir kitabı raflarda yerini aldı. Tanıtım Bülteninden: Bir gün olur da Aklına düşersem Başını kaldır ve gökyüzüne bak Ve gözlerin..

Yorum yaz