Hayat Alışveriştir!

Varoluşsal hayat peşinden alışveriş başlar. Varoluşuna sebep aklının yetmediği tamamıyla kavrayamadığı bir güç ararsın da, aklının yetmediği daha da aleni ispat olunur. Olsun diye düşünmeye devam edersin, tam kavrayamasan da..

Hayat Alışveriştir!
Yayınlanma: Güncelleme: 458 views

Varoluşsal hayat peşinden alışveriş başlar. Varoluşuna sebep aklının yetmediği tamamıyla kavrayamadığı bir güç ararsın da, aklının yetmediği daha da aleni ispat olunur. Olsun diye düşünmeye devam edersin, tam kavrayamasan da mantıksal çözümünü beyninde gerçekleştiremesen de yüreğin girer devreye ve hayatta olduğun için yaşadığın için şükran duyar, minnetle teşekkür edersin; teşekkür etmenin, yüreğinle, bedeninle, beyninle teşekkür etmenin dua olması farklı dil ve coğrafyalarda farklı farklı farklı olması özündeki eylemi değiştirmez.

Yaşamdasın, yaşamaktasın, yaşıyorsun, yaşarken sağlıklı olmak, bedenen ve ruhen sağlıklı kalmak ilk dilediğin. En ideali en süperi olmasa da sağlıklı olup vasat üstü yaşama tutunup yaşama katılmak en muazzam haldir. Sağlık varsa peşinden mutluluk, zenginlik tabii taleplerin, huzurla ve ele güne muhtaç olmayacak kadar zenginlikle yaşamak, evet uzunca yaşamaktır istediğin.

Tamam, istediklerin çok da yabancı ve tuhaf değil, iradeli, akıllıca. Dikkatinden kaçan bazı şeyler var ki, başucu kitabı gibi hep ilişiğinde, her zaman ulaşıp anlayacak, defaten sindirecek kadar, kavrayıp ezberinde olacak kadar bütünleşmelisin bazı kurallarla.

Yaratıldın ve artık varsın, sonsuz ve ebedi olarak, somut olarak olmayacaksın, biliyorsun, soyut olarak somut ömrünün misli misli süresinde var olman mümkün!

Öyleyse alışveriş gibi düşünmeye başla, var olmanın, insan olmanın, akıllı, düşünce ve bilinç sahibi olmanın geri dönüşümünü sağla.

Kendin gibi her insana saygılı ol, erdemli olmak bir seviye göstergesi seviyenden tavizkar olma, ne sunup neler vaat etseler de insan, erdemli insan seviyenden çark etme, sapma, bilinç seviyeni artır, bilge insan olma yolunda yürümeye devam et, zarafet ve algılama kazanımlarının kapılarını hep açık tutarak. Saygı kavramı hep insanla sınırlanmamalı, emek için saygılı ol, doğa için, hayvanlar ve yaşamları için, güzellik ve döngüler için, muazzam dengenin bozulmadan sekteye uğramadan devamlılığı için de saygılı ol, bu devamlılığın sağlıkla devamını sağlamaya hayatlarını vakfeden bilim adamları ve sanatçılara saygılı ol.

Bilirsin ki yazdıklarım ve çokça yazılmış öneriler, tavsiyeler vardır, dinleyip okuduğun nasihatler vardır saygılı olman için, peşinden sevgi gelir ki sevginin önerisi olmaz, saygı duydukların içinde sempati ve bütünleşme, kendi hislerin ve duygularınla iliştirme içinde olduklarını da sev, seveceksin, seversin zati.

Samimiyet dürüst olmanın tasdik edilmiş versiyonu, dürüst ve doğru olmadan, adalet yanlısı olmadan samimiyete yeltenmek, samimi tavırları edinmek cıvıklık, sırnaşıklıktan öte bir hal değildir. Sadık ol, sadakat sahibi ol diyeceğim de, hemen cinsi partnerine karşı anlaşılacak ki, saçma, sadakat kendi kişiliğin, kendi doğruların, kendi duruşun, kendi hasletlerinle oluşan yapındır, bu yapılanmaya karşı şekil ve davranış sergilemen de, konuşmandan hareketlerine kadar yansıtmanda sadık olmaman, aldatıcı olman, kendin olmandan sapman, istikrarsız ve manasından uzaklaşmış bir hayatın içinde olman demektir.

Kibar ol, zarif ol, anlayışlı ve hoşgörülü ol, sabırlı ol, çalışkan ve üretici ol, yapıcı ve destekleyici ol, paylaşımcı ol, vefalı ol, her olaya her meseleye çözümsel bak çözümsel yaklaş gibi sıra sıra çok şeyler yazmam mümkün de, hepsi insan olmanın insan kalmanın temel gereklilikleri, sahipsindir.

Benlik, kibir, ego dürtülerinden arınmaya çalışarak destekçi, destek veren, önemseyen, doğru, güzel, adaletli, faydalı ne tür girişim ve çalışma, proje var ise destekleyici ol. Desteklemek bazen bilek gücüyle bazen para gücüyle bazen alkışlayarak bazen övgüler dizerek ve sürekli soyut, somut tarafında olarak mümkündür. Duruş diye bir söz var ya, coğrafi enlem boylamla belirgin bir alandaki şekil değil, ruhen ve tavırla, tarzla, eylemle ve destekle soyut manalı katılımcılıktır duruş. Duruş ve istikrar, tutarlılıkla birleştiğinde, insan olmanın gerektirdikleri hayata geçirildiğinde, insan yaratılmanın teşekkürü de sürekli sunulmuş olmaz mı? İnsansın, insanlığın gerekliliklerden kendini soyutlamadan sıkıca sarıl, daha çok insan olmak ve insan kalmak için, güzel ve minnetle, saygı ve sevgiyle hatırlanmak için ne yapılabilir, ne yapabilirim, bu alışverişi iyi, en iyi, doğru yap.

Mir Murat Demir

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.