Günümüzün Hayyam’ı Güngör Dinç’ten Yeni Kitap

/ 20 Mart 2023 / 110 views / yorumsuz
Günümüzün Hayyam’ı Güngör Dinç’ten Yeni Kitap

Kendisini günümüzün Hayyam’ı olarak adlandıran Güngör Dinç’in, rubailerden oluşan yeni kitabı “Bade-nuş iki” okuruyla buluştu. 365 rubaiden oluşan ve Zinde Yayıncılık tarafından basıma hazırlanan kitabın kapak tasarımı Işıl Özmüş’e ait. “Bade-nuş”un birincisi, Ocak 2022’de yine aynı yayınevinden çıkmıştı. Güngör Dinç kitabı hakkında, “Ömer Hayyam etkisiyle olgunluk çağımızı nasıl güzel geçirmeliyiz? Kısa satırlarla bunu anlatmaya çalıştım. Sözlerimde insan ruhunun olgun yaşta mutluluğu hayatına nasıl yansıtmalı, onları işledim” şeklinde konuştu.

“Bade-nuş iki” başlıklı kitabın önsözünde Güngör Dinç özetle şunları söylüyor:

“İnsanı mutluluğa götüren sevgi şarap mey ile ifade edilse de huzurlu olunan yer hanedir. Aşk sunan saki ise bunları içinde barındıran kadehtir. Bede-nuş ise hepsini özünde yoğurmuş ruhen huzurlu ve bahtiyardır.”

Anılan kitabın arka kapak yazısı ise şöyle:

Yaşınız yarım asırsa/ Yalnızlık ne demek/ Bilir misiniz?/Huzurdur/ Ruhunu dinlendirmektir/ Kendini tanımaktır/ Hesabı önce kendine/ Sonra tanrıya vermektir/ Hiçbir tıkırtı duymadan/

Gecenin koynuna sarılmaktır/ Ve içten içe sevgiyi bulmak/ Kendini fütursuzca sevmektir/ Başka bir sevgiyi ihtiyaçsız/ Belki de kendini kandırmaktır/ Kızıl şarabı yudumlarken

Güngör Dinç kimdir?

1973 Düzce doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Düzce’de tamamladı. Rusya Federasyonu Dağıstan Devlet Pedagoji Üniversitesi’nin Türkoloji Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisans sonrası MEB’de uzun yıllar öğretmenlik yaptı.

Benzer Konular
Şerif Temurtaş’ın Kaleminden “Edebiyatta İsyan” Raflarda Yerini Aldı
Şerif Temurtaş’ın edebiyat yazılarının yer aldığı “Edebiyatta İsyan” kitabı Somut Yayınları’ndan çıktı. 43 sayfalık kitapta Şerif Temurtaş’ın dergilerde yer alan şiir ve edebiyat üzerine yazıları yer alırken aynı zamanda derin..
Muzaffer Oruçoğlu’ndan Yeni Kitap “Zilli’nin Günlükleri”
“Tohum” ve “Grizu” gibi başyapıt kitaplarıyla tanıdığımız 68 Kuşağı önderlerinden yazar, şair, besteci ve ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun son kitabı “Zilli’nin Günlükleri” Sancı Yayınları’ndan çıktı. Şimdiye kadar toplam altı ülkede 40’tan..
Kitap: “Konut İçi Deprem Risklerini Azaltmaya Yönelik Tasarım Rehberi”
Doç.Dr. S. Banu Garip, Prof.Dr. Ervin Garip ve Dr. Öğr. Üyesi Orkan Güzelci’nin ortaklaşa kaleme aldığı “Konut İçi Deprem Risklerini Azaltmaya Yönelik Tasarım Rehberi”, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Yayınevi’nden çıktı...
Hestiakitap Yayınevi’nden “Edebiyat Antolojisi” Projesi Başladı.
Hestiakitap Yayınevi şair ve yazarların eserlerini kitaplaştırıp, “Edebiyat Antolojisi” projesi yaparak yazar ve şairlerin eserlerini tek kitapta toplama fırsatı sunuyor. Proje, şiir ve öykü olarak iki ayrı kategoride yayınlanacaktır. Hem..
Cumhuriyetin 100. yılını edebiyatla kutlayan kitap raflardaki yerini aldı
Betül Fırat ve İnci Yılmaz Şimşek tarafından derlenen “Cumhuriyetin 100. Yılında İz Bırakan Kalemler” Edebiyat Antolojisi adlı kitap Gülnar Yayınları etiketi ile raflardaki yerini aldı. Betül Fırat ve İnci Yılmaz..

Yorum yaz