Fikir Sanat Ve Edebiyat Dergisi ”ZİL” Okurlarıyla Buluştu.

/ 5 Kasım 2022 / 224 views / yorumsuz
Fikir Sanat Ve Edebiyat Dergisi ”ZİL” Okurlarıyla Buluştu.

Fikir Sanat Ve Edebiyat Dergisi Zil’in 27. sayısı okurlarıyla buluştu. 5 yıldan beri okurlarına hizmet veren Zil dergisi, yine zengin içeriğiyle okurlarına merhaba diyor.

EDİTÖRDEN

Selam dostlar,

Dergimizin yirmi yedinci sayısından hepinize merhaba…

İran’da Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasından sonra fenalaşıp ölmesiyle başlayan protesto gösterilerinde 200’ü aşkın kişi yaşamını yitirdi. Ukrayna-Rusya Savaşı’nda 8 ay geride kalırken Putin’in nükleer kartını açmasıyla ibre Üçüncü Dünya Savaşı’na doğru kaymaya başladı. Yunanistan’ın Ege Adalarını silahlandırmasıyla başlayan Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginlik dalgalı bir seyirde sürüyor. Altılı Masa’nın lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sürpriz ABD ziyareti, Kılıçdaroğlu ABD’ye icazet almaya gitti, yorumlarına yol açtı. Kılıçdaroğlu suçlamalara, “Hükümet cari açığı kapatmak için uyuşturucu ticareti yapıyor” çıkışıyla karşılık verdi. Seçimler yaklaşırken Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı hattı gergin: Karşılıklı suçlamalar sürüyor. Fox TV’nin ortaya çıkardığı “evdeki yabancı” skandalından sonra şimdi de “partideki yabancı” skandalı patlak verdi. E-devlet’i kontrol eden kişiler çeşitli partilere, kendi iradeleri dışında, birileri tarafından üye yapıldıklarını öğrendiler. Halk arasında “sansür yasası” olarak bilinen “dezenformasyon yasası” AKP ve MHP’nin oylarıyla meclisten geçti ve Cumhurbaşkanı’nın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bartın’da Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na ait bir maden ocağında eksi 300 metrede çıkan grizu patlamasında 41 madenci yaşamını yitirdi

Bizden ise güzel bir haber var: Dergimizin editörü Osman Akyol dostumuzun, “Ürkek Güvercin” adındaki dördüncü şiir kitabı Elpis Yayınları’ndan çıktı. Arkadaşımızı tebrik ediyor, okuru bol olsun, diyoruz.

Yazar, hukukçu ve mutasavvıf Ömer Tuğrul İnançer safra kesesi ameliyatı sonrası oluşan komplikasyondan; Kraliçe II. Elizabeth çoklu organ yetmezliğinden; Çağrı filminde Ebu Süfyan’ın karısı rolünde izlediğimiz Yunan aktris ve şarkıcı Irene Papas Alzheimer’dan; Yeni Dalga akımının önemli temsilcilerinden yönetmen Jean-Luc Godard yardımlı intihardan; Yeşilçam’ın jönlerinden Tunç Oral geçirdiği bir rahatsızlıktan; Dünya Müslüman Alimler Birliği kurucusu eski başkanı Yusuf el-Kardavi koronavirüsten; oyuncu ve sunucu Billur Kakavan akciğer kanserinden; ünlü oyuncu Demiray Erül açıklanmayan bir nedenden; Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Girişim Kurulu Üyesi ve “Cumhuriyetle Birlikte Büyüdüm” kitabının yazarı Moris Gabbay yaşlılığa bağlı nedenlerden; Kurtlar Vadisi dizisinde “İplikçi Nedim” rolüyle tanıdığımız İsmail İncekara açıklanmayan bir nedenden; Türkiye Bilimler Akademisi Hizmet Ödülü sahibi ünlü felsefe profesörü Doğan Özlem açıklanmayan bir nedenden; Guguk Kuşu’nun kötü hemşiresi Louise Fletcher doğal nedenlerden; “uzayda en uzun kalan insan” unvanına sahip Rus kozmonot Valeri Polyakov doğal nedenlerden; Türkiye’de de çok sevilen İspanyol yazar Javier Marias koronavirüsten; gazeteci ve maç spikeri Halit Kıvanç yaşlılığa bağlı nedenlerden; BirGün gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Ahmet Tulgar kalp krizinden; akademisyen yazar Erol Manisalı meme kanserinden yaşamlarını yitirdiler.

Toprakları bol olsun, diyelim ve geçelim dergi gündemimize:
Bu sayımız da yine şiir ağırlıklı oldu dostlar: Yedi şiirimize karşılık, Böyle Buyurdu Partoş ve ZDK Sözlük’ü saymazsak, dört nesrimiz var: Dört nesrimizden ikisi öykü; diğer ikisi seçki ve söyleşi. Tek seçkimiz Tamer Uysal babanın devam eden tefrika derleme dizisinin dokuzuncusu: “Dünden Bugüne Edebiyat Dünyasından Notlar IX”. Tek söyleşimiz ise: “Eğitimci Yazar Osman Akyol’la Yazın Hayatı ve Öğretmenlik Mesleği üzerine Söyleşi” (Duru Şen-Damla Çelik). Öykülerimiz: “Mucize XVIII” (Işılay Dündar), Emanet (Enver Karahan). Şiirlerimiz: “Minnet Eylemem” (Besim İmamoğlu), “Yapay Çiçek Değilim” (Hızır İrfan Önder), “Üçlükler” (Ahmet Zeki Yeşil), “Özgürce” (Sevgi Erol Öçal), “Kifayetsiz Artık Kelimelerim” (Cemal Karsavran), “Veda Şiiri” (Ömer Faruk Habiboğlu), “İnkisar” (Dilara İlter). Ve elbette dergimizin ‘elebaşı’ ve ‘başimamı’ı Feyzullah Akgündüz dostumuzun her sayı özenle hazırladığı, vazgeçilmezimiz “Böyle Buyurdu Partoş” ve “ZDK Sözlük”ü ve ve Arka Sayfa Güzeli (Şeyma Çınar)’mizi atlamayalım. Böyle Buyurdu Partoş’da üstadın, “Sürece kimse laf etmez, katlanılmaz olan sondur” aforizması Bismark’ın ünlü “Sosislerin ve siyasetin nasıl yapıldığını bilmek istemezsiniz” sözünü çağrıştırdı nedense ama biraz tersten. Onunkinde katlanılmaz olan süreç, üstadınkinde sonuç. Valla ne yalan söyleyeyim bu sayının aforizmaları çalışmadığım yerlerden geldi: “Özgürlük herkese lazım değildir”. Sahi lütfedilen ya da piyasaya arz edilen özgürlük özgürlük müdür? Siz de üzerine düşünün derim.

İyi okumalar diliyorum…

Yirmi sekizinci sayıda buluşmak dileğiyle şen ve esen kalın…

“3… 2… 1… Kayıt! Hayat akıyor!”

Osman Akyol

Zil dergisini bulabileceğiniz yerler:

Beyoğlu Mefisto (İstiklal Caddesi)
Kadıköy Mefisto (Bahariye Caddesi)
Semerkant Kitabevi (Beyoğlu Süslü Saksı Sokak)
Ağaç Kitabevi (Fevzipaşa Caddesi-Fatih Camii karşısı)
Paşa Kitabevi (Kocamustafapaşa Meydanı)
Cerrahpaşa Otobüs Durağı gazete büfesi

İrtibat:

E-Mail: zildergisi@gmail.com
Facebook: Zil Dergisi

Benzer Konular
Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi “Derin Dergi” Çıktı.
Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi olan Derin dergisinin Mayıs 2023 ÖZEL SAYI’sı ÇIKTI. Hem e dergi hem matbu olarak edebiyat dünyasına hizmet etmek için yola çıkan ve Genel Yayın Yönetmenliğini..
Altıyedi’nin Dosya Konusu: “Umut”
Altıyedi Sanat Edebiyat Dergisi’nin “Bahar-2023” sayısı (15. sayı), “Umut” başlıklı dosya konusuyla çıktı. Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) tarafından yayımlanan derginin kapak tasarımı Mine Yörük’e ait. Derginin başyazısında Kürşat..
Ediz Servan Erdinç’in “Hedik” İsimli Şiiri Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de
Ediz Servan Erdinç’in Hedik adlı şiiri Ceren Direk’in İngilizce çevirisiyle, Belçika’da şair Agron Shele tarafından emek verilen Uluslararası ATUNİS GALAXY POETRY’de yayımlandı. Ediz Servan Erdinç (Türkiye) 1 Nisan 1994 yılında..
Göle’ de İmece Zamanı Dergisi’nin 8. Sayısı Okurlarıyla Buluştu.
Göle’de İmece Zamanı dergisinin 8. sayısı okuyucusuyla buluştu. Yazı işleri müdürü Öztürk Polat’ı kaybetmenin derin hüznünü yaşayan dergi yönetimi bu sayıyı Öztürk Polat’a adamıştır. Değerli yazarları ve birbirinden zengin içeriğiyle..
”Kadın Emeği ve Kadın Mücadelesi” Dosya Konulu Sancı Dergisi’nin 22. Sayısı Çıktı.
SANCI Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin Mayıs/Haziran 22. sayısı çıktı. Birçok güncel konuya edebiyat, kültür ve sanat gözüyle bakılan, makalelerle dopdolu olan SANCI, 22. sayısında özellikle ”Kadın Emeği ve Kadın..

Yorum yaz