Emrecan Doğan’ın “Karanfilim Desteden” Adlı Öykü Kitabı Raflarda Yerini Aldı.

/ 8 Mart 2023 / 207 views / yorumsuz
Emrecan Doğan’ın “Karanfilim Desteden” Adlı Öykü Kitabı Raflarda Yerini Aldı.

Emrecan Doğan’ın “Karanfilim Desteden” adlı öykü kitabı okuyucuyla buluştu. İçerisinde 8 öykünün yer aldığı kitap “Dizelerin Öyküsü” alt başlığıyla sunuldu.

Dizelerin Öyküsü alt başlığı fazlasıyla açık sözlü olarak kitabin içeriğini bütünüyle afişe ediyor. Adı üstünde dizelerin üzerine kurulu öykülerden oluşuyor. Orhan Veli, Atilla İlhan, Özdemir Asaf, Edip Cansever, Asaf Halet Çelebi, Cemal Süreya’nın dizelerinden yola çıkılarak ya da o dizelerin üzerine kurulu bu kitabın ana temalarından birisi ölüm. Bu ülkece pek yabancısı olmadığımız bir kavram. Zaten kitapta bu garip tanışıklıktan ötürü sadece içeriğiyle değil, teşekkür metniyle ve nasılmış tarihiyle bile ölümle iç içe geçti. Bunu başardı.

Arada geçen zamanda elbette ben değiştim, çevrem değişti ve en önemlisi de dil ve edebiyat anlayışım farklılaştı. Bu yüzden öykülerin ilk yayımlandıkları hâlini okuyanlardansanız bile yepyeni bir hüviyet, biçim kazandılar. Yine de kitabı sizlerin değerlendirmesine bırakırken bunun bir ilk öykü kitabı olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Kitap içindeki öyküleri yazarken şu an olduğum hâlimden daha genç ve daha umut doluydum. 20 yaşındayken bu öyküleri yazmıştım ve o zaman kaybetmekten delicesine korktuğum bir insan vardı. Bu yüzden metnin her yerine bu duygu sinmiş durumda, bunu da editörüm söyleyene kadar fark etmemiştim.

Zaten kitabın ana fikri olan dizelerin, şiirlerin içinden öyküler çıkarma fikrini de o dönemde ondan almıştım.
Bağışlayın, bu kadar derine giriyorum ve belki de gereksiz ama yazdıysam, yazdıklarımı okuyacak olanlara karşı en azından metin bağlamında apaçık ve dürüst olmalıyım.

Tanıtım metnimiz ise şu şekilde:

Karanfilim Desteden on bir öyküden oluşuyor. Emre Can Doğan’ın ilk öykü kitabında öykülerinin her biri, ilham kaynağı olan şairlerin yazdığı şiirlerin üzerinde yükselirken yeni bir edebi evren oluşturuyor. Öykülerin doğup, büyüdüğü, doyasıya yaşayıp bazen de öldüğü bu edebi evren Türk Mitolojisinin temele oturtulacağı bir seriye dönüşmeyi bekliyor. Kitap ve Doğan’ın özgün öyküleri Türk Mitolojisinin tanıtımına ve sevdirilmesine katkı sağlayabilecek kıymetli bir adım. Kendisiyle birlikte nice yeni adım için heves uyandıran bu öyküler, birlikte yola çıkacağı okurlarını arıyor.

Kitap tanıtımında bir yanlışlık sonucu 11 öykü yazsa da aslında 8 öykü kitapta yer almaktadır. 88 sayfalık kitabın editörlüğünü ise Tamer Sağcan yaptı. Kendisine bana ve aşırı kapkara metnime sebatla dayandığı için teşekkür ederim. Neyse ki kurtuldu. Kitap temin eden her yerden kitaba ulaşabilirsiniz. Çünkü her yere ulaştırılmış.

Benzer Konular
Günümüzün Hayyam’ı Güngör Dinç’ten Yeni Kitap
Kendisini günümüzün Hayyam’ı olarak adlandıran Güngör Dinç’in, rubailerden oluşan yeni kitabı “Bade-nuş iki” okuruyla buluştu. 365 rubaiden oluşan ve Zinde Yayıncılık tarafından basıma hazırlanan kitabın kapak tasarımı Işıl Özmüş’e ait...
Tülay Tuncaboylu’nun Kaleminden “Eski İstanbul’da Bir Kız Çocuğu”
Tülay Tuncaboylu’nun kaleme aldığı “Eski İstanbul’da Bir Kız Çocuğu” adlı kitap Liman Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. Liman Yayınları etiketiyle 412 sayfalık otobiyografik roman türünde yayınlanan “Eski İstanbul’da Bir Kız..
Ödüllü Yazar Betül Fırat’tan 7. Kitap
Fırat’tan Okurlarına 7. Kitap Müjdesi Yazar ve Şair Betül Fırat okuyucularının karşısına öykü kitabıyla çıktı. Ödüllü yazar ve şair Betül FIRAT okurları için yeni bir kitaba daha imza attı. Öykü..
Bayram Sarı’nın Kaleminden “Bukowski’nin Oğlu”
Yazar Bayram Sarı’nın yeni kitabı “Bukowski’ nin Oğlu” Edebiyatist Yayınevi güvencesiyle raflarda yerini aldı. İçinde öykülerin yer aldığı kitap 80 sayfadan oluşuyor. Sistemin olumlu dediğini olumsuzlayan bir dil düşüncelerimi, duygularımı,..
Ödüllü Yazar Betül Fırat’tan Yeni Kitap: “Kayıp Lapis Lazuli”
Yazar ve Şair Betül Fırat okuyucularının karşısına çocuk romanıyla çıktı. Ödüllü yazar ve şair Betül FIRAT okurları için yeni bir kitaba imza attı. Çocuk romanı türünde kaleme aldığı “Kayıp Lapis..

Yorum yaz