Emrecan Doğan’ın “Karanfilim Desteden” Adlı Öykü Kitabı Raflarda Yerini Aldı.

Emrecan Doğan’ın “Karanfilim Desteden” adlı öykü kitabı okuyucuyla buluştu. İçerisinde 8 öykünün yer aldığı kitap “Dizelerin Öyküsü” alt başlığıyla sunuldu. Dizelerin Öyküsü alt başlığı fazlasıyla açık sözlü olarak kitabin içeriğini..

Emrecan Doğan’ın “Karanfilim Desteden” Adlı Öykü Kitabı Raflarda Yerini Aldı.
Yayınlanma: Güncelleme: 657 views

Emrecan Doğan’ın “Karanfilim Desteden” adlı öykü kitabı okuyucuyla buluştu. İçerisinde 8 öykünün yer aldığı kitap “Dizelerin Öyküsü” alt başlığıyla sunuldu.

Dizelerin Öyküsü alt başlığı fazlasıyla açık sözlü olarak kitabin içeriğini bütünüyle afişe ediyor. Adı üstünde dizelerin üzerine kurulu öykülerden oluşuyor. Orhan Veli, Atilla İlhan, Özdemir Asaf, Edip Cansever, Asaf Halet Çelebi, Cemal Süreya’nın dizelerinden yola çıkılarak ya da o dizelerin üzerine kurulu bu kitabın ana temalarından birisi ölüm. Bu ülkece pek yabancısı olmadığımız bir kavram. Zaten kitapta bu garip tanışıklıktan ötürü sadece içeriğiyle değil, teşekkür metniyle ve nasılmış tarihiyle bile ölümle iç içe geçti. Bunu başardı.

Arada geçen zamanda elbette ben değiştim, çevrem değişti ve en önemlisi de dil ve edebiyat anlayışım farklılaştı. Bu yüzden öykülerin ilk yayımlandıkları hâlini okuyanlardansanız bile yepyeni bir hüviyet, biçim kazandılar. Yine de kitabı sizlerin değerlendirmesine bırakırken bunun bir ilk öykü kitabı olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Kitap içindeki öyküleri yazarken şu an olduğum hâlimden daha genç ve daha umut doluydum. 20 yaşındayken bu öyküleri yazmıştım ve o zaman kaybetmekten delicesine korktuğum bir insan vardı. Bu yüzden metnin her yerine bu duygu sinmiş durumda, bunu da editörüm söyleyene kadar fark etmemiştim.

Zaten kitabın ana fikri olan dizelerin, şiirlerin içinden öyküler çıkarma fikrini de o dönemde ondan almıştım.
Bağışlayın, bu kadar derine giriyorum ve belki de gereksiz ama yazdıysam, yazdıklarımı okuyacak olanlara karşı en azından metin bağlamında apaçık ve dürüst olmalıyım.

Tanıtım metnimiz ise şu şekilde:

Karanfilim Desteden on bir öyküden oluşuyor. Emre Can Doğan’ın ilk öykü kitabında öykülerinin her biri, ilham kaynağı olan şairlerin yazdığı şiirlerin üzerinde yükselirken yeni bir edebi evren oluşturuyor. Öykülerin doğup, büyüdüğü, doyasıya yaşayıp bazen de öldüğü bu edebi evren Türk Mitolojisinin temele oturtulacağı bir seriye dönüşmeyi bekliyor. Kitap ve Doğan’ın özgün öyküleri Türk Mitolojisinin tanıtımına ve sevdirilmesine katkı sağlayabilecek kıymetli bir adım. Kendisiyle birlikte nice yeni adım için heves uyandıran bu öyküler, birlikte yola çıkacağı okurlarını arıyor.

Kitap tanıtımında bir yanlışlık sonucu 11 öykü yazsa da aslında 8 öykü kitapta yer almaktadır. 88 sayfalık kitabın editörlüğünü ise Tamer Sağcan yaptı. Kendisine bana ve aşırı kapkara metnime sebatla dayandığı için teşekkür ederim. Neyse ki kurtuldu. Kitap temin eden her yerden kitaba ulaşabilirsiniz. Çünkü her yere ulaştırılmış.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.