Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi “Derin Dergi” Çıktı.

/ 24 Mayıs 2023 / 63 views / yorumsuz
Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi “Derin Dergi” Çıktı.

Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi olan Derin dergisinin Mayıs 2023 ÖZEL SAYI’sı ÇIKTI.

Hem e dergi hem matbu olarak edebiyat dünyasına hizmet etmek için yola çıkan ve Genel Yayın Yönetmenliğini Ediz Servan Erdinç’in yaptığı Derin dergisinde şiirleriyle yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutan Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Âşık Veysel Şatıroğlu, Karac’oğlan, Dadaloğlu, Bâkî, Necâtî Beg, Hayâlî Beg, Fuzûlî, Nâbî, İstiklâl Marşı’mızın biricik şair ve yazarı Mehmet Akif Ersoy’un yanı sıra Edgar Allan Poe, Louis Aragon gibi birbirinden kıymetli kalemler bulunuyor. Bununla birlikte günümüz şairlerinden Mustafa Işık, Ayfer Karakaş, Yuja Dab, İlhan Çağdaş Dönmez, Enver Karahan, Gülten Doğruyol İncesu, Hatice Çağla Yılmaz, Rıza Ulaş Karakuş, Serhat Uysal, Zekiye Şahin, Ahmet Uçar, Ahmet Halis Deniz, Barış Erdoğan, Deniz Zeybek, Esra Koyuncu, Cebeli Yerlikaya, Seval Arslan, Can Sinanoğlu, Şükrü Erbaş, Mevlüt Şener, Yahya Aslan, Mahmut Aksoy, Faik Kumru, Kenan Yavuzarslan, İbrahim Şaşma, Göfan Dalo, Deniz Sargut, Ömer Yatbaz, Ayşegül Sönmez, Ediz Servan Erdinç de şiirleriyle dergide yer alıyor. Öyküleriyle de dergiye renk katan Neval Savak, Asya Nur Şener, Fatih Selvi, Sümeyra Uğur’u görüyoruz. Dergide yer alan tek resmin imza sahibi olan Levent Karataş’ın resmi dikkat çekiyor. Enver Karahan’ın Gülten Doğruyol İncesu’nun ‘Seslendim Uyuyordu Dünya’ adlı kitabının incelenmesi inceleme sevenler için önemli bir inceleme.

Dergide bulunan Ediz Servan Erdinç & Furkan Çirkin Söyleyişi ile Ediz Servan Erdinç & Kaan Eminoğlu söyleyişi de derginin dikkat çeken söyleyişleri olarak ön plana çıkıyor.

Derin dergi Kitapyurdu‘ndan satışa çıktı, dergi severleri bekliyor.

Neden Derin dergi?

Tarihi asırlar öncesine dayanan Türk edebiyatı ve dünya edebiyatı için edebiyatseverler maddi manevi katkı sunmaya çalışmış ve örnek birer şahsiyet olmuşlardır. Ben de ‘neden okyanus olan edebiyata bir damla su bile olsa katkı sunmayayım?’ diye düşündüm. Bir değil, sayısız kişiye ulaşmanın yolunun dergi çıkarmak olduğu düşüncesi zihnimde canlanınca dergi çıkarmak için gönül kollarımı sıvadım. Allah’ın izniyle yüzyıllar sonra Derin dergisi bizlerden sonraki nesil ve nesillere hem örnek olarak hem de cesaret vererek onların da edebiyat için mücadele etmesine katkı sağlayacaktır. Çünkü bir ülke en çok sanayisi vb. güçleriyle değil, edebiyatı ve diliyle var olur, ölmez, yaşar. Fakat dergi değil, dergimiz diyeceğim çünkü yıl 2023 ve sadece ben değil, aynı zamanda dergimizin çıkması için sonsuz desteğiyle benimle beraber dergimizle ilgilenen kıymetli şair, yazar ve Mergen Yayınevi kurucusu dostum İlhan Çağdaş Dönmez’e ve dergimizden eserlerini noksan etmeyen yüreği cennet olan bütün yazarlarımıza şükran dolusu en necip sevgi ve en kallavi saygılarımı sunuyorum, teşekkür ediyorum. Allah izin verdiği müddetçe Türk edebiyatı ve dünya edebiyatı için nice eser ile eserler ortaya koyacağız çünkü edebiyata olan derin sevdamız hiçbir zaman salt Derin dergi ile sınırlı kalmayacaktır. Dergimizde çoğu derginin yaptığı gibi sadece serbest şiirlere ve kendi zevkime hitap eden şiirlere değil, serbest tarzda yazılan şiirlerle beraber aruz ölçüsü ve hece ölçüsüyle yazılan şiirlere de yer verdim. Bununla birlikte kendi zevkime hitap eden şiirlere değil, şiire yer verdim. Sanatçının değil, sanatın peşinde koşmayı tercih ettim. Maalesef cennet vatanımızda en güzel ve en büyük iki mirasımız olan aruz ölçüsü ile hece ölçüsüne dergi sahiplerinin yüz çevirmesi aruz ölçüsü ve hece ölçüsüyle şiir yazan niteliği yüksek kişileri fazlasıyla üzmüştür, ben de açıkçası bu duruma tepki göstermek için de dergi çıkarmak istedim. Çünkü yüzyıllar sonra 2023 ve bu yıldan önceki yıllara bakan kişiler bizlere darılmasınlar, ‘nerede atalarımızın görkemli mirası?’ demesinler. Onlara yüzyıllar öncesinden kucak dolusu sarılıyorum, günümüzdeki her edebiyat âşığı kişiye de kucak dolusu sarılıyorum. Biz edebiyat aşkıyla yazmanın, mücadele etmenin keyfini yaşadık, yaşıyoruz, yaşayacağız, inşallah sizler de dergimizi okurken ve okuduktan sonra bizlerden daha çok keyif alırsınız.

Derin dergi İmtiyaz Sahibi Ediz Servan Erdinç

Dergiyi satın almak için tıklayınız…

Kitapyurdu

 

Benzer Konular
Altıyedi’nin Dosya Konusu: “Umut”
Altıyedi Sanat Edebiyat Dergisi’nin “Bahar-2023” sayısı (15. sayı), “Umut” başlıklı dosya konusuyla çıktı. Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) tarafından yayımlanan derginin kapak tasarımı Mine Yörük’e ait. Derginin başyazısında Kürşat..
Göle’ de İmece Zamanı Dergisi’nin 8. Sayısı Okurlarıyla Buluştu.
Göle’de İmece Zamanı dergisinin 8. sayısı okuyucusuyla buluştu. Yazı işleri müdürü Öztürk Polat’ı kaybetmenin derin hüznünü yaşayan dergi yönetimi bu sayıyı Öztürk Polat’a adamıştır. Değerli yazarları ve birbirinden zengin içeriğiyle..
”Kadın Emeği ve Kadın Mücadelesi” Dosya Konulu Sancı Dergisi’nin 22. Sayısı Çıktı.
SANCI Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin Mayıs/Haziran 22. sayısı çıktı. Birçok güncel konuya edebiyat, kültür ve sanat gözüyle bakılan, makalelerle dopdolu olan SANCI, 22. sayısında özellikle ”Kadın Emeği ve Kadın..
Pandabiyat Dergi İlk Sayısı Çıktı
Pandabiyat’ın ilk sayısı, çift kapak tasarımıyla ve PND Kitap etiketiyle yayımlandı. 4 Ocak 2021 tarihinde Pandabiyat web sitesi olarak çıktığımız edebî yolculuğumuza 4 Ocak 2023 tarihinden itibaren yayınevimiz PND Kitap’ı..
Fikir Sanat Ve Edebiyat Dergisi ”ZİL” Okurlarıyla Buluştu.
Fikir Sanat Ve Edebiyat Dergisi Zil’in 30. sayısı okurlarıyla buluştu. 5 yıldan beri okurlarına hizmet veren Zil dergisi, yine zengin içeriğiyle okurlarına merhaba diyor. Selam dostlar, Dergimizin otuzuncu sayısından hepinize..

Yorum yaz