Duygunun Hafızası / Muhammed Selim yazdı.

/ 10 Kasım 2022 / 121 views / yorumsuz
Duygunun Hafızası / Muhammed Selim yazdı.

 

Roger Pitman vakti zamanında beynin derin yaraları ve kötü anıları doğal olaylardan farklı bir biçimde ele aldığından, bunların beyne yapışıp kaldığından bahsetmiş. Kötü duyguları anılara dönüştüren nörotransmitterlerden.

İnsanlar bu sayede, iyi anılardan çok kötüleri hatırlıyor, yaptıkları iyi şeylerden çok, kötü olanların etkisinde kalıyorlarmış.

Kötü anıları unutmanın, hatırlamaktan daha korunaklı olduğunu bilmeyen ilkel beynin hücum birliği…

Kaygının yarattığı “savaş ya da kaç” emrini kapsayan bu diyalektik insanın kendini yönetme becerisiyle tolere edilip olumlandığı takdirde anlam kazanacaktır.

Kötü anılara gülümsemek. Nöroadrenaline karşı beta endorfin.

Büyük bir acının ardından, yüksek oranda endorfin salgılanması, acıya karşı merhamet.

Tüm bu mekanizma içinde önemli olan pratik ve pragmatik olan bilgiyi edinmektir.

Korteksin korsanlık yaptığı, amigdalanın kontrolden çıktığı anlarda bile,  Richardson’ın tabiriyle düşünen beyin ve hisseden beyin bir mücadeleden çok işbirliği içinde.

Bakış açımızı değiştirdiğimizde, duyguları bir son değil bir yol olarak gördüğümüzde, duygularımızı ve düşüncelerimizi yönetebildiğimizde hayatımızın kölesi değil efendisi olmaktan bahsedilmesi bundandır.

Anladığımız ve henüz anlamadığımız her şey adına, umarım asla sağırlaşmayız.

Muhammed Selim

Benzer Konular
Hangi Tiyatroda Oynuyorsunuz Beyler?
Josef K.’nın davası “Bir köpek gibi!” olan sona yaklaşırken onun cellatlarını bizzat biz de tanımış oluruz. “Frank giymiş, soluk yüzlü ve şişman kimselerdi.” Dönemin modasına göre oldukça şık, Çehov’un açlık..
Muzaffer Orucoglu yazdı: “Şiir”
Şiir, dilin insan doğasında ve ağzında özgürce cevlan edişinden, aktif hale gelişinden önce, bilinç ve duygu dünyasında, dil ile birlikte vardı. Birbirlerinin varlık şartıdır şiir ile dil. Şiirin kendine özgü..
Sevgi Erol Öçal yazdı: “Şiir Üzerine”
Bir yanım günedir çayır çimen ot Gelincik tarlası buluta inat Dönüktür güneşe gölgelensem de Yüzüm hep güleçtir aydınlık umut Aşkadır bir kısmı dönük hep sana Uzaklık mühim siz yokluğun çap..
Gönüllere Girmek En Yüksek Rütbe / Mir Murat Demir
Öyle ya, beşeri hayatlarımızı yaşayıp öleceğiz. Ölüm tek gerçeğimiz, tartışması yapılmayan, oy çokluğu değil oy birliği ile kabul ettiğimiz gerçeğimiz. Ne istiyoruz, öldükten sonrada gönüllerde var olmak, güzel, seviyeli, duruş..
Muzaffer Oruçoğlu yazdı. “İyi Edebiyat”
İyi edebiyatı yaratma işi zor iştir. Kalemi prangalayan ön görülerden, alışkanlıklardan, yerleşik değer yargılarından, beylik biçim ve anlatım tarzlarından kopmak kolay değil. Nesneyi nasıl algılıyoruz, sembolik mi, derin mi? İçkin..

Yorum yaz