“Deniz Öksürüğü” Yayımlandı

KİTAP

“Deniz Öksürüğü” Yayımlandı
102 views

Ahmet Uçar’ın ilk şiir kitabı Deniz Öksürüğü, Işık Kitabevi Yayınları’ndan çıktı.

Şair-Gazeteci Ahmet Uçar’ın “Deniz Öksürüğü” başlığını taşıyan ilk şiir kitabı Işık Kitabevi Yayınları tarafından yayımlandı.

Editörlüğünü Şair Halil Karapaşaoğlu’nun yaptığı kitabın tasarımı ise Ceyhan Özyıldız’a ait.

Deniz Öksürüğü’ndeki şiirlere bakıldığında bireyin varoluşsal sorunlarının, kimlik problemlerinin estetik malzeme olarak kullanıldığı göze çarparken, özellikle haber diliyle şiir dilinin de bütünleştiği dikkat çekiyor.

Kitapla ilgili açıklama yapan Ahmet Uçar, şu ifadelere yer verdi:

“Şiir tarihi boyunca şiirin ne’liği konusunda birçok tanım yapılmıştır. Şiir benim için bireyin kendi varoluşuyla yüzleştiği, nesnel gerçekliği yerle bir eden, dünyayla empati kurmasını sağlayan bir yolculuktur. Deniz Öksürüğü de bu yolculuğun en heyecanlı manzaralarından biri. Kitabın özellikle 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde çıkmasının anlamı ise bambaşka.

Bir şairi özgün kılan unsurlardan birisinin de onun kişisel özelliklerinin şiir sanatıyla bütünleşmesi olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda Deniz Öksürüğü’ne bakan değerli okurlar haber diliyle şiir dilinin sentezlendiği şiirlerle de karşılaşacaklar.

Kendi dilimi bulabilmek için okumaya, yazmaya, düşünmeye ve bu çileli yolculukta yürümeye devam edeceğim. Kitabın çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Ahmet Uçar kimdir?     

5 Şubat 1997’de Lefkoşa’da doğdu. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Yakın Doğu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı’nda “M. Kansu’nun Kıbrıs Türk Şiirindeki Yeri” başlığını taşıyan tez çalışması gerçekleştirdi.

Diyalog, Yeni Bakış Gazetesi, Nokta Haber Yorum internet gazetesinde şiir, edebiyat ve sanat konularında köşe yazıları yazdı. 2020 ile 2023 yılları arasında muhabir olarak görev yaptığı KIBRIS gazetesinin Ekran ekindeki “Edebî Yolculuk” isimli sayfasında edebiyat ve sanat konulu deneme yazıları kaleme aldı. Kıbrıs Edebiyat Derneği Lirik Şiir Grubu’nun 2016’da düzenlediği “Hüzün Ana’nın Şiir Oğlu Fikret Demirağ Liseler Arası Şiir Yarışması”nda “Barışın Çığlığı”, Yakın Doğu Üniversitesi ile Girne Üniversitesi’nin 2022’de düzenlediği “Kâmil Özay Üniversiteler Arası Şiir Yarışması”nda ise “Sessizliğin Anavatanı” şiiriyle birincilik kazandı. Bağımsız Medya Grubunda Muhabir olarak görev yaptığı 2023 yılı içerisinde “Edebî Yolculuk” başlıklı sayfasında deneme yazıları üretmeye devam etti. 2018 – 2023 yılları arasında “TEK” isimli genç edebiyat ve sanat dergisini çıkardı.

Şiirleri Afrika Pazar ve Havadis Gazetesi; İnsan Zaman Mekan, Uçsuz, TEK, Şehir, Şiirden, Yeni e, Eliz Edebiyat, 21 Mart Şiir Dergisi, Akatalpa, Derin Dergi ve Bakırdan dergilerinde yayımlandı. Deniz Öksürüğü, şairin ilk kitabıdır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.