Cumbahane Tiyatro Topluluğu: “Sanat Varsa Hayat Vardır”

/ 18 Kasım 2022 / 115 views / yorumsuz

“Sanat Varsa, Hayat Vardır” 

Cumbahane Tiyatro Topluluğu: “Sanat Varsa Hayat Vardır”

Cumba Kültür Sanat Platformu olarak, Pandemi’nin dahi hız kestiremediği sanatsal çalışmalarımıza 2023 yılı itibariyle daha yoğun ve yeni bir anlayışla devam edeceğiz.

Platformumuz için lokomotif görevi olan tiyatro atölyemiz başta olmak üzere, yazarlık atölyelerimiz ve diğer faaliyetlerimizin proje çalışmaları hazır olarak yeni yılı bekliyoruz.

2017 yılında sekiz ev kadını ile yola çıkan tiyatro grubumuz Cumba/Hane Tiyatro Topluluğu; kurulduğu günden itibaren gerek atölye eğitimleri gerekse oynadığı toplam beş oyun ile, amatör gruplar içerisinde özgün ve bağımsız olarak yeni yılda da yoluna devam edecek.

Atölye yürütücülüğünün yanı sıra, grubun oyunlarının yazarlığını ve yönetmenliğini de yapan hocamız Deniz Ayfer Tüzün özellikle kadınların, yaşamın içinde var olmalarının ana ve olması gereken noktanın “sanat” ile olması gereğini her fırsatta vurgularken, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen toplumsal konulara değindikleri tüm oyunlarında grup oyuncularının üstün azim, istek ve başarısının Cumba/Hane Tiyatro Topluluğu olarak, topluma ve kadınların tümüne armağan edildiğini de dile getiriyor.

Grubun sahnelenmiş oyunlarını kısaca listelemek isteriz.

Bizi Öldürmeyin ilk olarak 2018’de sahnelendi ve bu zamana dek çeşitli kentlerde ve sahnelerde toplam on iki kez oynandı. Çocuk ve kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlere değinilen bu oyunun ardından 2019 yılında, 1980 darbesiyle ülkeden ayrılan bir kadının çocukluk arkadaşlarını bir araya getirme çabasının anlatıldığı Biz Kaç Kadınız adlı oyunu sahnelediler. 2021 yılında peş peşe iki oyun geldi gruptan. Biri, kentsel dönüşümün yarattığı sosyolojik çarpıklığa değinilen “Ah Şu Kader” adlı komedi diğer ise Deniz Ayfer Tüzün’ün “Oyun Yazarlığı” atölyesindeki öğrencilerine yazdırdığı ve yine kendisinin yönettiği, sosyal medyanın ilişkiler üzerindeki etkisine işaret eden “Hareket Saati Yirmi” oldu. Ve içinde bulunduğumuz yıl olan 2022’de, Ah Şu Kader-2 adlı oyun, yine Roman bir ailenin yaşantısını komedi olarak seyirciyle buluştu. Grubun sahnelediği bu oyunların dışında, Deniz Ayfer Tüzün’ün yazıp yönettiği ve oynadığı tek kişilik oyun “Denizden Şiir Tuttum” da Cumba/Hane Tiyatro Topluluğu’nun verileri arasında yerini aldı.

“Sanat Varsa, Hayat Vardır” diyerek yola çıkan Cumba Kültür Sanat Platformu’nun tiyatro grubunun kapılarının herkese açık olduğunu da bu vesileyle belirtmek isteriz. Özellikle kadınların hayallerini gerçekleştirme noktasında özveri, istek, umut ve emekle yollarına devam eden Cumba/Hane Tiyatro Topluluğu’nun bir üyesi olmak isteyenler platforma sosyal medya hesaplarından istedikleri zaman ulaşabilirler.

Her başvurana sorduğumuz tek soru var: “Tiyatro yapmak istiyor musunuz?” Aldığımız yanıt “Evet” ise, o halde her sezon en az bir yeni oyun garantisi ile sahnelerin yolunu açıyoruz değerli katılımcılarımıza.

Çünkü biliyoruz ki gerçekten; Sanat Varsa, Hayat Vardır.

 

Benzer Konular
Kar ve Kış Ülkesi / Ertekin Oruçoğlu
  Kars Öyle güzel ölürüm artık Beyaz uykusuz uzakta Kars çocuklarında Kars’ı Ölüleri yağan karda Donmuş gözlerimin arası Sen küçüğüm sımsıcak Ne derler ona- bu kızakta Boyuna türküler yakıyorsun ya..
Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” Şiiri, Our Poetry Archive’de Ayın Şiiri Seçildi.
Uluslararası bir kuruluş olan Our Poetry Archive’de Şair Gülten Doğruyol İncesu’nun “Durmadan” adlı şiiri ayın şiiri seçildi. “Seslendim Uyuyordu Dünya” , “Ilgıt” , “Yürek Kuyusu”, “Merhaba Mavi” adlı şiir, “Mendil”..
“Hakikat Ateşi Hallac-ı Mansur” 10 Mart’ta Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu’nda!
Bahtiyar Engin’in eşsiz performansıyla Hakikat Ateşi “Hallaç-ı Mansur” 10 Mart’ta CKM A salonunda. Hakikat Ateşi Hallac-ı Mansur Oyun Özeti Yer Abbasi Devleti’nin başkenti Bağdat. Saçı sakalı ağarmış, kıyafetleri parçalanmış, kan..
Ulusal Fotoğraf Yarışması “Memleketimden İnsan Manzaraları”
Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, evrensel şair Nazım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” eserinden hareketle bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Doğumunun 121. yılında, büyük ustanın başyapıtı “Memleketimden İnsan Manzaraları”, edebî zenginliği,..
“Cumba Fanzin” 40. Sayısı çıktı.
“Sanat Varsa, Hayat Vardır!” anlayışı, bağımsız ve özgür yayıncılık ilkesiyle yayınlanan Cumba Fanzin’in 40. sayısı  çıktı. Tanıtım Metni: Editörlerimizden Salim Nuri Cengiz’in hazırladığı “Nilgün Marmara” dosyası, Genel Yayın Yönetmenimiz Deniz..

Yorum yaz