Cumbahane Tiyatro Topluluğu: “Sanat Varsa Hayat Vardır”

Cumba Kültür Sanat Platformu olarak, Pandemi’nin dahi hız kestiremediği sanatsal çalışmalarımıza 2023 yılı itibariyle daha yoğun ve yeni bir anlayışla devam edeceğiz. Platformumuz için lokomotif görevi olan tiyatro atölyemiz başta..

Cumbahane Tiyatro Topluluğu: “Sanat Varsa Hayat Vardır”
Yayınlanma: Güncelleme: 310 views

Cumba Kültür Sanat Platformu olarak, Pandemi’nin dahi hız kestiremediği sanatsal çalışmalarımıza 2023 yılı itibariyle daha yoğun ve yeni bir anlayışla devam edeceğiz.

Platformumuz için lokomotif görevi olan tiyatro atölyemiz başta olmak üzere, yazarlık atölyelerimiz ve diğer faaliyetlerimizin proje çalışmaları hazır olarak yeni yılı bekliyoruz.

2017 yılında sekiz ev kadını ile yola çıkan tiyatro grubumuz Cumba/Hane Tiyatro Topluluğu; kurulduğu günden itibaren gerek atölye eğitimleri gerekse oynadığı toplam beş oyun ile, amatör gruplar içerisinde özgün ve bağımsız olarak yeni yılda da yoluna devam edecek.

Atölye yürütücülüğünün yanı sıra, grubun oyunlarının yazarlığını ve yönetmenliğini de yapan hocamız Deniz Ayfer Tüzün özellikle kadınların, yaşamın içinde var olmalarının ana ve olması gereken noktanın “sanat” ile olması gereğini her fırsatta vurgularken, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen toplumsal konulara değindikleri tüm oyunlarında grup oyuncularının üstün azim, istek ve başarısının Cumba/Hane Tiyatro Topluluğu olarak, topluma ve kadınların tümüne armağan edildiğini de dile getiriyor.

Grubun sahnelenmiş oyunlarını kısaca listelemek isteriz.

Bizi Öldürmeyin ilk olarak 2018’de sahnelendi ve bu zamana dek çeşitli kentlerde ve sahnelerde toplam on iki kez oynandı. Çocuk ve kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlere değinilen bu oyunun ardından 2019 yılında, 1980 darbesiyle ülkeden ayrılan bir kadının çocukluk arkadaşlarını bir araya getirme çabasının anlatıldığı Biz Kaç Kadınız adlı oyunu sahnelediler. 2021 yılında peş peşe iki oyun geldi gruptan. Biri, kentsel dönüşümün yarattığı sosyolojik çarpıklığa değinilen “Ah Şu Kader” adlı komedi diğer ise Deniz Ayfer Tüzün’ün “Oyun Yazarlığı” atölyesindeki öğrencilerine yazdırdığı ve yine kendisinin yönettiği, sosyal medyanın ilişkiler üzerindeki etkisine işaret eden “Hareket Saati Yirmi” oldu. Ve içinde bulunduğumuz yıl olan 2022’de, Ah Şu Kader-2 adlı oyun, yine Roman bir ailenin yaşantısını komedi olarak seyirciyle buluştu. Grubun sahnelediği bu oyunların dışında, Deniz Ayfer Tüzün’ün yazıp yönettiği ve oynadığı tek kişilik oyun “Denizden Şiir Tuttum” da Cumba/Hane Tiyatro Topluluğu’nun verileri arasında yerini aldı.

“Sanat Varsa, Hayat Vardır” diyerek yola çıkan Cumba Kültür Sanat Platformu’nun tiyatro grubunun kapılarının herkese açık olduğunu da bu vesileyle belirtmek isteriz. Özellikle kadınların hayallerini gerçekleştirme noktasında özveri, istek, umut ve emekle yollarına devam eden Cumba/Hane Tiyatro Topluluğu’nun bir üyesi olmak isteyenler platforma sosyal medya hesaplarından istedikleri zaman ulaşabilirler.

Her başvurana sorduğumuz tek soru var: “Tiyatro yapmak istiyor musunuz?” Aldığımız yanıt “Evet” ise, o halde her sezon en az bir yeni oyun garantisi ile sahnelerin yolunu açıyoruz değerli katılımcılarımıza.

Çünkü biliyoruz ki gerçekten; Sanat Varsa, Hayat Vardır.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.