Çizmek / Yunus Emre Selik

.

Çizmek / Yunus Emre Selik
Yayınlanma: Güncelleme: 317 views

Bana çizim gönderen insanlar olur ara sıra, “olmuş mu?” diye sorarlar. Gösterdikleri hep bir ev, bir hayvan, bir figür olur; mesela geçen hafta bir arkadaşım saatlerce bir arabaya bakarak birebir benzetmeye çalışmış ve vidasına kadar çizip bana göndermiş. Var olan bir nesneyi birebir çizmek sanat mı emin değilim, kendi çizim tekniğimi de çok iyi ifade edemem ki edebilsem zaten çizer değil şair olurdum.

Farklı içerik üretmek, dergilerden teklif almak vs. isteyenler için yine de verebileceğim bir önerim var o da “uç kutupları birleştirmek.” Bir örnek vererek somutlaştırayım; serseri bir tip çizip eline silah verirseniz insanlar bakar geçer. Fakat bir çizgi film karakteri çizip onun eline silah verirseniz insanlar durur ve bakar. Çünkü, sıradan bir insan zihni çocuklarla silah arasında bağlantı kuramaz. Bu sadece bir yoldur… ve bu taktik benim ortalama elli çizimimden birinde vardır, buradan fikir türetmeye çalışabilirsiniz. Bunu yapmak için de önünüze kağıt kalem alıp düşünmeyeceksiniz; sosyal hayatta yolda giderken, yemek yerken, müzik dinlerken vs. düşünüp aklınıza gelince önünüze kağıt kalem alacaksınız.

Eğer sık sık zihninizde imgeler birleştirirseniz bir zamandan sonra rüzgar gibi esip durduk yere aklınıza bir şeyler gelmeye başlıyor ve sınırsız bir içerik üreticisi oluyorsunuz.

Yunus Emre Selik

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.