“Bu Fırtına Geçene Kadar”ın ikinci baskısı çıktı

KİTAP

“Bu Fırtına Geçene Kadar”ın ikinci baskısı çıktı
Yayınlanma: Güncelleme: 234 views

Halil Yeni’nin ‘’Bu Fırtına Geçene Kadar’’ adlı şiir kitabı, ikinci baskısıyla Armoni Yayınları tarafından yayımlanarak raflardaki yerini aldı.

Uzun yıllardır Gebze’de yaptığı kültür sanat çalışmaları ile kendinden söz ettiren Halil Yeni’nin ikinci şiir kitabı ‘’Bu Fırtına Geçene Kadar’’ Armoni Yayınları tarafından yayımlanarak okurlarla buluşmaya başladı. 2017 yılında çıkan ‘’Zamansız Ölümler Ülkesi’’ kitabıyla yaşanmış insan hikâyelerini konu alan ve yazdıklarıyla geçmişin toplumsal yaralarını unutturmamaya çalışan Yeni, son kitabında okurların karşısına şiirle çıkıyor. Şiirlerinde yaşamın izini süren Yeni, her bitişten yeni bir başlangıç yaratmaya çalışarak, toplumu ‘’kabullenmeye’’ değil, ‘’değiştirmeye’’ çağırıyor.

‘’Her daim diriliğini koruyan umut’’

Halil Yeni, yaptığı çalışmalarla işçileri, edebiyatın sadece konusu değil, üreticisi olmaya da davet ederken kitap tanıtım yazısını kaleme alan Şair Cafer Yıldırım, Yeni’nin şiiri için şunları söylüyor. “Halil Yeni’nin şiirinde beni en fazla cezbeden, her daim diriliğini koruyan umut oldu. Genelde son dönem Türk şiirinde, özelde toplumcu gerçekçi şiirde uzun yıllardır varlığını sürdüren umut yitimine onun şiirinin hiçbir dizesinde rastlamadım.”

 Söyleşi ve İmza Günü

 Halil Yeni ‘’Bu Fırtına Geçene Kadar’’ adlı kitabının ilk söyleşi ve imza gününü 28 Nisan Pazar, saat: 17.00’da Gebze, TMMOB Makine Mühendisleri Odası konferans salonunda gerçekleştirecek.  Nâzım Hikmet’ten günümüze toplumcu şiirin siyasi tarihinin de anlatılacağı söyleşiye katılımın yüksek olması bekleniyor.

 

Halil Yeni Kimdir?

Artvinli olan ve Kocaeli’de yaşayan Halil Yeni, 1986 yılında İzmit’te doğdu. Orta ve lise öğrenimini Gebze’de tamamladı. 2005 yılında Kocaeli Üniversitesi’nden mezun oldu. 2014 yılında “Fırtına Rüzgâr İçinde” adlı ilk şiir kitabı yayımlandı. Emekten yana gazete ve internet haber portallarında gönüllü muhabirlik ve yazarlık yaptı. Yazdığı bazı yazılar tiyatroya uyarlandı, oyunlaştırıldı. 2017 yılında ikinci kitabı “Zamansız Ölümler Ülkesi” yayımlandı. Şiirleri Güney Kültür, Yeni Gelen, Sanat ve Hayat, Ekin Sanat, Berfin Bahar, Önsöz gibi toplumcu dergilerde yayımlandı. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi olan Halil Yeni, “9-6 yollarında” bir emekçi. İstanbul, Tuzla’da bir fabrikada çalışıyor. Şiir yazıyor. Gönüllü muhabirlik ve yazarlık dayanışmasına devam ediyor.

Kaynak: www.gebzeemek.com/

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.